W Stargardzie pracownicy z Ukrainy rozebrali radziecki pomnik. Jak znikała Kolumna Zwycięstwa

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Końcówka listopada upłynęła w Stargardzie pod znakiem rozbiórki, stojącej na rondzie w centrum miasta, radzieckiej Kolumny Zwycięstwa. Mieszkańcy bacznie się jej przyglądali. Dziś chcemy podsumować ten czas od 23 do 30 listopada, pokazać zdjęcia, film i kilka niepublikowanych dotąd ciekawostek, związanych z demontażem kolumny.

Jak pisaliśmy w Głosie, rozbiórkę prowadziła firma Dźwigar z Włocławka. Ustaliliśmy, że nie była to jej pierwsza praca na naszym terenie. Wcześniej rozbierała zabudowania przy ul. Towarowej w Stargardzie. Teren ten przygotowywany jest do powstania Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. W planach ma też kolejne prace rozbiórkowe w mieście.

Operatorem koparki był Polak, ale trzej pracownicy fizyczni, którzy za pomocą młotów demontowali części kolumny, to Ukraińcy.
- Ukraińcy przyjechali do Stargardu, by rozebrać radziecki pomnik, to dość zaskakująca i wymowna sytuacja - komentuje nasz współpracownik Sławek, który obserwował i dokumentował całą rozbiórkę.

Podczas rozbiórki znaleziony został m.in. kawałek betonu, na którym odcisnęła się gazeta "Stargarder Zeitung". Ziemia odkryła też fragmenty czeskich kafli oraz porcelanowych przedmiotów. Znaleziono fragmenty metalowego płotka, stojącego wokół pomnika, znanego z powojennych ilustracji. Kolumnę otaczało też osiem drewnianych pali.

Przy rozbiórce ukazał się też właz do studzienki, w której jak się okazało, kiedyś koczowali bezdomni. Zostały tam po nich śmieci.

Wywieziono ok. 30 ciężarówek gruzu, z których każda mieściła od kilkunastu do 24 ton. Zaskakujące były wielkie ilości metalowych zbrojeń, które były wewnątrz kolumny.

Podczas rozbiórki znalazł się amator pamiątek przeszłości, który chciał zabrać jedną z ozdobnych części pomnika. Został jednak powstrzymany przez pracownika stargardzkiego muzeum, który dokumentował rozbiórkę.

Odzyskane części kolumny składowane są obecnie na terenie Zakładu Wodociągów i Melioracji MPGK w Stargardzie.

W posiadanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego wrócił właśnie oryginalny, wykonany z brązu, otoczony laurem Order Zwycięstwa, który przed laty został zdjęty z pomnika. Nieżyjący już metaloplastyk Stanisław Preiss wykonał jego kopię, a oryginał przechowywał syn Marian. Na cmentarz wojenny trafi kopia, oryginał najprawdopodobniej znajdował się będzie w powstającym magazynie muzealnym na os. Zachód w Stargardzie.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć i filmu autorstwa współpracującego z nami dziennikarza obywatelskiego Sławka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W Stargardzie pracownicy z Ukrainy rozebrali radziecki pomnik. Jak znikała Kolumna Zwycięstwa - Głos Szczeciński

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emigrant

Wstyd! Pomnik po tylu latach wrósł w historię Stargardu i był w hołdzie prostych żołnierzy  rosyjskich którzy polegli na tej ziemi. PiS swoją dekomunizację doprowadził już do absurdu i może swoją propagandę wciskać młodym , co nie znają dobrze historii ani tego jak było kiedyś. Teraz z pewnością powstanie na tym placu pomnik smoleński albo Lecha Kaczyńskiego. Po prostu szkoda słów!

 

G
Gosc
W dniu 22.12.2017 o 20:46, zachodniopomorski napisał:

Nie ma zupełnie czego żałować: ani to ładnebyło, ani mile widziane. Tyle w temacie

G
Gosc
Ukraincy mysle ze mieli silna motywacje zeby wyzyc sie na pomniku. Po pierwsze zemsta za likwidacje ludobojcow z OUN i UPA, ktora przeproeadzila wladza radziecka po ll wojnie swiatowej a po drugie zaplacili im ze swoich podatkow ci ktorzy przezyli rzez wolynska i ich potomkowie.
z
zachodniopomorski
W dniu 07.12.2017 o 00:39, gość napisał:

Banda idiotów, jeszcze pożałujecie tego rozbioru!

Nie ma zupełnie czego żałować: ani to ładnebyło, ani mile widziane.
Tyle w temacie
z
zachodniopomorski
Uff, wreszcie...Centrum miasta może teraz wyglądać jak centrum.
z
zdw

A podobno mieli to gdzieś przenosić, chyba nie w takim stanie. Pewnie brali przykład z dżihadystów w Timbuktu

 

g
gość

Banda idiotów, jeszcze pożałujecie tego rozbioru!

G
Gość

a teraz , ratusz, kolegiate ,basen,itd.itp  bo to przeciez niemieckie

z
zdziwiony

To trzeba było Ukraińców?! Jeszcze niedawno stargardzcy patrioci a w tym nawet pewien radny deklarowali się, że jak będzie trzeba, to oni sami, własnoręcznie.

M
Marcin
To co, zwracamy Niemcom?
Adam Wielomski o Stargardzie i dekomunizacji.
Zobacz na YouTube: U3dJnfaLcKM
Wróć na i.pl Portal i.pl