1/6
W środę kobiety nie idą do pracy. Jak wziąć wolne w ostatniej chwili? [STRAJK KOBIET 28.10.2020]
2/6
„Nie idziemy do roboty” pod takim hasłem protestujący...
fot. Jarosław Jakubczak

W środę kobiety nie idą do pracy. Jak wziąć wolne w ostatniej chwili? [STRAJK KOBIET 28.10.2020]

„Nie idziemy do roboty” pod takim hasłem protestujący przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne, wzywają kobiety do przerwania pracy w środę.

Jak poinformowała Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, swój udział w akcji zadeklarowało już kilkanaście tysięcy osób w całym kraju. W przypadku kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą sytuacja jest prosta - w każdej chwili mogą zorganizować sobie wolne. Zupełnie inaczej jest z tymi, którzy pracują na etacie lub na są na zleceniach.

Jak czytamy w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk to zbiorowe powstrzymanie się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Ustawa ściśle reguluje procedurę wszczęcia i prowadzenia strajku, jednak zapowiedziana akcja „Nie idziemy do roboty” nie jest może być uznana za spór zbiorowy z pracodawcą, nie dotyczy stosunku pracy i nie można uznać jej formalnie za strajk.

Jak więc wziąć wolne w ostatniej chwili, by uczestniczyć w akcji?

Kobiety, chcąc przyłączyć się 28 października do akcji „Nie idziemy do roboty” i nie narazić się na konsekwencje związane z nieusprawiedliwioną nieobecnością w firmie, a co za tym idzie nawet zwolnieniem, mogą skorzystać z kilku możliwości jakie daje Kodeks Pracy.

Na kolejnych stronach piszemy o tych możliwościach. Sprawdź, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

3/6
Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, który...
fot. Jarosław Jakubczak

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Można z niego skorzystać w każdej chwili. Urlop na żądanie tym różni się od urlopu wypoczynkowego, że nie trzeba go planować z góry.

Pracownik może z niego skorzystać np. w momencie, gdy nagle wydarzy się coś, co uniemożliwia pracę. Urlop na żądanie trzeba zgłosić najpóźniej w tym samym dniu, w którym pracownik nie pojawi się w pracy, czyli w tym przypadku 28 października. Co do zasady, pracodawcy muszą udzielić zgody na urlop na żądanie.

Pracownik może go zgłosić w dowolnej formie, czyli pisemnie, ustnie – osobiście lub przez telefon, a także pocztą elektroniczną lub SMS-em.

Uwaga jednak na „furtkę” dla szefów, którą jest uznanie, że obecność pracownika jest niezbędna.
Pracownik, jeśli został uprzedzony o tym, że konkretnego dnia musi zjawić się w pracy, nie może wziąć urlopu na żądanie.

Czytaj dalej na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

4/6
Rodzice pracujący na etacie mogą wziąć wolne, żeby...
fot. Jarosław Jakubczak

Opieka nad dzieckiem

Rodzice pracujący na etacie mogą wziąć wolne, żeby zaopiekować się dzieckiem. I to wcale nie dlatego, że dziecko rozchorowało się. Rodzicie mogą skorzystać z dni wolnych w ramach opieki nad zdrowym dzieckiem.

Dotyczy to rodziców dziecka (dzieci) bez względu na to, czy są małżeństwem, czy pozostają w separacji, żyją w związku partnerskim. Staż pracy pracownika etatowego tak samo nie ma tutaj znaczenia. Zarówno rodzic, zatrudniony w firmie od roku, jak i ten pracujący od kilkunastu lat, nabywają to prawo.

W myśl przepisów (art. 188 Kodeksu pracy) 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem przysługują zatrudnionym rodzicom. Jest to zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Matka i ojciec między sobą ustalają, które z nich korzysta z tego wolnego. Może być tak, że oba dni wybierze mama lub z obu skorzysta tata. Równie dobrze rodzice dziecka mogą podzielić wolne po równo i wtedy jeden dzień weźmie matka, natomiast drugi – ojciec.
Opieka nad zdrowym dzieckiem – kto może korzystać z tego wolnego

Nie wszyscy etatowi pracownicy będący rodzicami, mają prawo skorzystać z opieki nad zdrowym dzieckiem. Uprawnieni są jedynie ci, których dziecko nie skończyło 14 lat. Wolne w wymiarze 2 dni (czy 16 godzin w przypadku pełnego etatu) przysługuje bez względu na liczbę posiadanych dzieci. Pracujący rodzic decyduje, czy wolne weźmie w przeliczeniu na dni (częstsze rozwiązanie), czy na godziny.

Rodzic, który korzysta z opieki nad dzieckiem zdrowym otrzymuje pensje w takiej wysokości, jakby stawił się normalnie w pracy, a zatem 100 procent należnego mu wynagrodzenia. To bowiem wolne jest udzielane na zasadach podobnych, jak chociażby pełnopłatny urlop wypoczynkowy.

Opieka nad zdrowym dzieckiem jest to wolne, udzielane na pisemny wniosek pracownika. Nie ma jednego obowiązującego wniosku o udzielenie tego rodzaju wolnego. Zainteresowany nie musi tłumaczyć szefowi, dlaczego zamierza wziąć to wolne. Pracodawca musi zgodzić się na udzielenie wolnego w ramach opieki nad dzieckiem, ponieważ do tego obligują go przepisy.

Trzeba jednak pamiętać, że osoby, pracujące na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło, nie mogą korzystać z przywileju, jakim jest pełnopłatna opieka nad dzieckiem. W stosunku do nich, zastosowanie mają bowiem przepisy Kodeksu cywilnego. Ten nie uprawnia do dodatkowego, pełnopłatnego wolnego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem.

Czytaj dalej na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.

Polecamy

Dlaczego kalafior żółknie w ogródku? Praktyczne wskazówki uprawy

Dlaczego kalafior żółknie w ogródku? Praktyczne wskazówki uprawy

Kto po Luquinhasie wróci do Legii? Przedstawiamy LISTĘ byłych piłkarzy! Co u nich?

Kto po Luquinhasie wróci do Legii? Przedstawiamy LISTĘ byłych piłkarzy! Co u nich?

Pyszne rzodkiewki z patelni. Na pewno nie jedliście tak podanego warzywa!

Pyszne rzodkiewki z patelni. Na pewno nie jedliście tak podanego warzywa!

Zobacz również

Rusza żużlowa Grand Prix. Zmarzilk faworytem. Aż cztery rundy w Polsce! GALERIA

Rusza żużlowa Grand Prix. Zmarzilk faworytem. Aż cztery rundy w Polsce! GALERIA

Jest piąty zarzut zabójstwa po zbrodni w Płaczewie

Jest piąty zarzut zabójstwa po zbrodni w Płaczewie