Zamknij

PolskaTimes.pl - Dziennik Polska, aktualności, najnowsze informacje

W środę kobiety nie idą do pracy. Jak wziąć wolne w ostatniej chwili? [STRAJK KOBIET 28.10.2020]

„Nie idziemy do roboty” pod takim hasłem protestujący przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne, wzywają kobiety do

Jarosław Jakubczak

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/7] Poprzednie Następne

W środę kobiety nie idą do pracy. Jak wziąć wolne w ostatniej chwili? [STRAJK KOBIET 28.10.2020]

„Nie idziemy do roboty” pod takim hasłem protestujący przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne, wzywają kobiety do przerwania pracy w środę.

Jak poinformowała Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, swój udział w akcji zadeklarowało już kilkanaście tysięcy osób w całym kraju. W przypadku kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą sytuacja jest prosta - w każdej chwili mogą zorganizować sobie wolne. Zupełnie inaczej jest z tymi, którzy pracują na etacie lub na są na zleceniach.

Jak czytamy w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk to zbiorowe powstrzymanie się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Ustawa ściśle reguluje procedurę wszczęcia i prowadzenia strajku, jednak zapowiedziana akcja „Nie idziemy do roboty” nie jest może być uznana za spór zbiorowy z pracodawcą, nie dotyczy stosunku pracy i nie można uznać jej formalnie za strajk.

Jak więc wziąć wolne w ostatniej chwili, by uczestniczyć w akcji?

Kobiety, chcąc przyłączyć się 28 października do akcji „Nie idziemy do roboty” i nie narazić się na konsekwencje związane z nieusprawiedliwioną nieobecnością w firmie, a co za tym idzie nawet zwolnieniem, mogą skorzystać z kilku możliwości jakie daje Kodeks Pracy.

Na kolejnych stronach piszemy o tych możliwościach. Sprawdź, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy