W sondażach spadasz, od władzy odpadasz

Janina Paradowska
Janina Paradowska
Janina Paradowska Fot. Polskapresse
Udostępnij:
Narzekaniom na demokrację nie ma końca. Przeżywa kryzys, nie sprawdza się, zwłaszcza w epoce tak medialnie stabloidyzowanej, że władza odarta jest z jakiejkolwiek tajemniczości, co zawsze przydawało jej jednak uroku.

Na dodatek ta władza, śledzona i tropiona na każdym kroku, nie czuje już więzi z obywatelem, a jej poczynaniami kieruje głównie strach przed wyborcą. I jeszcze te okropne, słabe, pozbawione indywidualności partie stały się oligarchicznymi korporacjami i służą głównie do zawłaszczania państwa, a nie rozwiązywania rzeczywistych problemów obywateli. Sejm jest już wyłącznie maszynką do głosowania, a nie zgromadzeniem wolnych obywateli, którzy mogą mieć swoje zdanie, a może nawet sumienie. Nie są to narzekania wyłącznie polskie. Rzeczywiście kryzys demokracji widać w bardzo wielu krajach i nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić, ponieważ ciągle obowiązuje stara zasada, że demokracja jest wprawdzie najbardziej kłopotliwym ustrojem, ale lepszego jeszcze nie wymyślono. Próbuje się więc różnie ją poprawiać, ale metod zadowalających ciągle brakuje. Na razie jesteśmy głównie na etapie oburzania się, ale oburzeni jak dotąd okazali się mało twórczy i dobrych zagranicznych wzorów ciągle nie ma.

Naszemu własnemu poprawianiu demokracji recept oczywiście nie brakuje, ale nie są one, niestety, pierwszej świeżości. W wielu krajach już je przećwiczono ze skutkiem raczej mizernym. Najpowszechniejszą jest wiara w uzdrowienie polityki, a w ślad za tym demokracji, za pomocą jednomandatowych okręgów wyborczych. Na rzecz takich okręgów powstał cały ruch, trzymała się go długo, a może jeszcze się trzyma, Platforma Obywatelska, teraz najgłośniej słychać w tej kwestii głos Pawła Kukiza, który nawet zbiera podpisy pod stosownym projektem ustawy (kiedyś PO już takie podpisy zebrała i nic z tego nie wynikło), z tym że nie bardzo wiadomo, czy ożywia go wiara, że rzeczywiście uzdrowi politykę, czy też tylko chce chłostać PO niedotrzymanymi obietnicami. Ten drugi argument należy potraktować zupełnie poważnie. Zwolenników jednomandatowych okręgów nie przekonuje światowa praktyka, że to właśnie one zdecydowanie utrwalają dominację niechcianych oligarchicznych partii. Widać to zresztą bardzo dobrze w naszym Senacie, gdzie już mamy prawie okręgi jednomandatowe, wybory większościowe, z efektem w postaci prawie absolutnej dominacji Platformy i zupełnie bez dominacji znaczących osobowości politycznych, które startowałyby samodzielnie. Wyjąwszy Włodzimierza Cimoszewicza, który w swoim okręgu będzie wygrywał bez względu na to, z jakiej listy wystartuje. Jest nawet domniemanie, że wygra, nawet jeśli nie wystartuje. Jest jednak wyjątkiem potwierdzającym regułę.

Kiedyś to było życie: wybory co rok, wszyscy zajęci, nie siedzą i nie marudzą. Teraz wieje przerażającą nudą, chyba że ktoś nie zamknie dachu

Ostatnio coraz większą grupę zwolenników zdobywa pogląd, że tak naprawdę decydujące powinny być nie wybory, ale aktualne sondaże, które najlepiej pokazują społeczne zaufanie. Spadasz z sondażach, odpadasz od władzy - tę myśl krzewią partie opozycyjne, zwłaszcza PiS i Solidarna Polska. W wersji nieco mniej restrykcyjnej można przyjąć wariant - spadasz w sondażach, to zarządzasz wybory, co oddaje być może tęsknotę Polaków za nieustannym chodzeniem do urn. Przynajmniej w deklaracjach, bowiem z realem jest już zdecydowanie gorzej. Przy urnach raczej pustki. Tak więc teraz rząd Tuska powinien odejść, bo Platforma w niektórych sondażach spadła na drugie miejsce, wprawdzie w innych się nieco podniosła, ale generalnie nie jest z nią dobrze. Warto jednak zauważyć, że mamy pewien postęp, jeszcze niedawno rząd powinien był, zdaniem opozycji, odejść głównie dlatego, że się nie sprawdził po katastrofie smoleńskiej, a może nawet się do niej przyczynił, przez co utracił nie tylko zdolność rządzenia, ale także zdolność honorową. Tak więc metod poprawy demokracji można trochę znaleźć, aby jakoś zabić czas. Trzy lata przerwy w wyborach jest okresem zdecydowanie zbyt długim, aby nasza demokracja mogła ją znieść. Kiedyś to było życie: wybory co rok, kampania za kampanią, wszyscy zajęci, nie siedzą i nie marudzą. Teraz po prostu wieje przerażającą nudą, chyba że ktoś nie zamknie dachu. Wtedy robi się gorąco, ale w gruncie rzeczy tak samo - rząd powinien natychmiast odejść, bo się nie sprawdził.

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Logik
Autorka robi wrażenie obiektywnej z własnym poglądem na świat i ludzi. W rzeczywistości jest półrobotem do pisania artykułówna tematy o których od kilku czy kilkunastu dni huczą wszystkie madia.Jest to napewno mądre i pouczające krakanie ale wronw przekroju gazet,tv,radiay ,w swojej niezliczonej gromadzie.Skoro ta p. i jej podobne gawrony,są tak pewni swoich racji,dlaczego nie zamówją sónażu,jak polacy popierają dziennikarzy I białoruś,korei.pn?co ta p. by powiedziała gdyby im spadało,czy wyjechała by ba
C
Czekista
niedzieli i kolejnego raportu naszej tajnej funkcjonariuszki o pseudonimie
operacyjnym "Puszka Paradowska".
s
stydent
na naszych łamach.
a
antyTOK
to dopiero mariaż salonu peło!
K
Kra kraaaaaa kraaaaaaaa
Kraaa kraaaaaa kraaaaaaaaa

Jeszcze raz skasujesz mój wpis UBeku to cię ustalę ,odnajdę i opluję. Ostrzegam lojalnie.
S
Stop bezpiece PRL
Emmanuele to ty nie jesteś towarzyszko Parandowska....
T
TW Bolek
Czy Janka z okazji rocznicy kontrrewolucji pażdziernikowej się już zlustrowała?
M
Marusia od Rudego
J-23 znowu nadaje
k
krakauer
Jaka ulga! Znów można sobie odpuścić czytanie tych pomyj mózgowych. Tylko tak dalej. Byle tylko nie dorwała się znowu do wytrycha i nie wylazła z kozy zwanej słodko Piano.
U
Urban
Obiektywizm pani Janki godny jest wielkości naszego rządu i premiera.
p
polo
Dowodów na smoleńska zbrodnię coraz więcej !!
Donald milczy, nie ma nic do powiedzenia.
Janka pomóż, tratwa przecieka! Trzeba dziury kłamstwami zatykać.
F
Felek
jak mawiają w przedszkolu. Te jakże celne przysłowia i powiedzonka składają się na wiedzę, dzięki której łatwiej sprostać konkurencji w polityce, a może nawet pozwoli to odpowiedzieć na pytanie "jak żyć panie premierze". Pani Janino dziękujemy, dobra dziennikarska robota, chyba warto wykupić to piano.
22.10.2012
o godz. 09.00 rozpocznie się dwudniowa konferencja
naukowa ws. Smoleńska. Udział w niej wezmą profesjonaliści, którzy
przedstawią fachowe spojrzenie na katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku.

Naukowcy i eksperci przedstawią analizy dotyczące ostatnich minut
lotu Tu-154M. Do wygłoszenia Komitet Naukowy zakwalifikowali 18 spośród
30 zgłoszonych referatów.

Wszystkie zaprezentowane wystąpienia zostaną opublikowane. Transmisja na żywo w internecie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO !!! Początek godz. 09.00

www.konferencjasmolenska.pl

www.smolenskcrash.com

- Większość referatów wygłoszonych podczas konferencji będzie
poświęcona temu, jakie były prawdziwe przyczyny tragedii smoleńskiej.
Kolejny dzień, będzie dniem otwarty dla publiczności i innych naukowców,
studentów i mediów. Odbędzie się na Uniwersytecie ks. kard. Stefana
Wyszyńskiego o godzinie 12.00 na ulicy Wóycickiego w Auli Wielkiej –
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu W sondażach spadasz, od władzy odpadasz
C
Czekista
"W sondażach spadasz, od władzy odpadasz"

Towarzysz Dzierżyński byłby dumny z dobrze przeprowadzonej roboty ideologicznej.
Dodaj ogłoszenie