W sierpniu przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,7 proc. i wynosi już 4 212,56 zł

Krzysztof Inglot/AIP
Michał Gaciarz
W sierpniu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1 proc. r/r i wyniosło 5 760,7 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,7 proc. r/r i wyniosło 4 212,56 zł, poinformował w piątek 16 września Główny Urząd Statystyczny.

Jak podkreśla Krzysztof Inglot z Work Service, pomimo zwiększania się liczby rekrutacji w dużych przedsiębiorstwach, zatrudnienie nie będzie już rosło tak dynamicznie. Rynek pracy wysyca się z kandydatów mimo, że obserwujemy wyraźny wzrost wynagrodzeń.
Sierpniowe poziomy zatrudnienia w dużych i średnich przedsiębiorstwach utrzymują dotychczasowe trendy na rynku pracy, choć w stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowaliśmy spadek o tysiąc osób. Jest to z jednej strony efekt kończącego się sezonu na prace wakacyjne, ale również sygnał, że zaczyna brakować dostępnych kandydatów na rynku. A to niepokojący symptom, bo w kolejnych miesiącach powinniśmy się spodziewać wzmożonego zapotrzebowania na pracowników. Z naszych badań wynika, że 48 proc. dużych firm i 43 proc. średnich przedsiębiorstw planuje jeszcze w tym roku realizować rekrutacje. Co istotne, ponad połowa z nich ma dotyczyć zwiększania poziomów zatrudnienia - mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Największe zapotrzebowanie na nowe kadry wykazują firmy z sektora handlowego i produkcyjnego, wśród których ponad 40 proc. firm planuje rekrutacje w celu utrzymania lub zwiększenia poziomów zatrudnienia - dodaje Ingot.

Już trzeci miesiąc z rzędu dynamika wzrostu wynagrodzeń znajduje się na poziomie zbliżonym do 5 proc., co wskazuje na wytworzenie nowego trendu. Jest to efekt umacniającego się rynku pracownika w Polsce, który skutkuje nasilaniem się presji płacowej wśród pracowników. Obecnie już ponad 52 proc. Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń. Co więcej już dziś wiemy, że od nowego roku minimalne wynagrodzenie etatowe wzrośnie o 8 proc. r/r. a przy tym pojawi się stawka godzinowa na umowach zlecenie na poziomie 13 zł brutto. Dlatego część firm już dziś stara się dostosować do realiów płacowych z jakimi będą się mierzyć od stycznia – podsumowuje Krzysztof Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu