W sieci nowoczesności

Redakcja
mat. prasowe
840 projektów o wartości ponad 2 miliardów złotych: pomorskie stawia na innowacyjny rozwój

Realizowane z udziałem środków unijnych innowacje na Pomorzu to ponad 840 projektów, które uzyskały dofinansowanie w programie Innowacyjna Gospodarka. Piszemy o nim więcej poniżej. Ponad 320 z nich zostało już zakończona. Wartość całkowita tych inwestycji przekroczyła 2 mld zł, a pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 865 mln zł.

Wartość dofinansowanych projektów wahała się od kilku tysięcy do prawie 200 mln zł. Fundusze Europejskie wsparły liczne pomorskie firmy - od tych najmniejszych, jednoosobowych, po duże przedsiębiorstwa działające na terenie całego kraju. Zyskały one dzięki temu na konkurencyjności, mając możliwość realizacji projektów badawczych czy wdrażania nowych produktów. Niektórym z nich środki unijne umożliwiły uczestnictwo w targach, co owocowało nawiązaniem kontaktów handlowych.

Z funduszy unijnych skorzystały także uczelnie wyższe i instytuty badawcze pracujące nad projektami, które w przyszłości będą mogły znaleźć swoje zastosowanie w przemyśle.

Innowacyjna Gospodarka to także fundusze dla samorządów. Około 20 pomorskich gmin pozyskało dofinansowanie, które zainwestowano m.in. w rozwój infrastruktury informatycznej i ułatwienie mieszkańcom dostępu do internetu. Projekty takie realizowane są np. w Gdańsku, Pucku, Chojnicach czy Kartuzach.

Przykładem na to, że nawet niewielkie gminy mają szanse pozyskania funduszy unijnych dla poprawy komfortu życia mieszkańców, jest realizowany w gminie Hel projekt "Okno na świat". Jego głównym celem jest zapewnienie dostępu do internetu 70 gospodarstwom domowym w trudniej sytuacji materialnej czy społecznej, z dziećmi i młodzieżą uczącą się. Programem zostanie objętych około 200 osób, co w liczącym 3,8 tys. mieszkańców Helu stanowi znaczącą grupę. W projekcie oprócz samych rodzin biorą udział także trzy instytucje miejskie: Zespół Szkół Ogólnokształcących, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Publiczna Placówka Opiekuńczo--Wychowawcza. Rodziny oraz wspomniane placówki zyskają nie tylko podłączenie do internetu, ale także niezbędny sprzęt, oprogramowanie oraz umiejętności, które pozwolą im w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje dostęp do sieci. Uczestnikom programu gmina przekaże 105 komputerów, 79 drukarek, zainstaluje 210 systemów operacyjnych oraz trzy systemy operacyjne dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza tym na 8 tys. godzin lekcyjnych przeprowadzone zostaną szkolenia z zakresu obsługi podstawowych programów komputerowych oraz korzystania z internetu.
Gminy wykorzystują fundusze unijne także na rozbudowę istniejących lub budowę nowych parków przemysłowo-technologicznych czy też przygotowanie terenów i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy. Działania takie zaowocują w przyszłości utworzeniem nowych miejsc pracy oraz większymi wpływami do kasy miejskiej z podatków płaconych przez przedsiębiorstwa. O nowych inwestorów z unijną pomocą będą się starać m.in. Słupsk, Lębork czy Malbork.

Jedną z większych samorządowych inwestycji w ramach programu Innowacyjna Gospodarka jest dalsza rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Położony w centrum Gdyni na terenie byłej zajezdni PPNT powstał w 2001 r. Na powierzchni 6 hektarów w wyremontowanych i odrestaurowanych zabytkowych Halach Łukowych działa 70 firm zatrudniających około 500 osób. W miarę rozwoju parku i wzrostu jego popularności rosło także zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców na nowe powierzchnie na terenie PPNT. Rozbudowa parku pozwoli w dogodnych warunkach tworzyć i rozwijać przedsiębiorstwa działające w takich branżach, jak: informatyka, multimedia, elektronika, biotechnologia, ochrona środowiska czy wzornictwo przemysłowe. Dzięki programowi Innowacyjna Gospodarka powstał budynek biurowo-laboratoryjny, a kolejne środki unijne, tym razem z programu regionalnego, wsparły budowę centrum wystawienniczo--konferencyjnego.

W ramach projektu zostanie również stworzony pomost ułatwiający kontakt pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorstwami. Szczególny nacisk kładzie się właśnie na tę ostatnią współpracę - dzięki bardziej praktycznemu nastawieniu uczelni wyższych technicznych i włączeniu środowiska akademickiego w krwiobieg gospodarczy gdyńska Dolina Krzemowa stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna, a pomorskie technologie będą miały realną szansę podbicia światowych rynków.

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie