Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu spierali się, gdzie ma być Skwer Wyszehradzki

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Skwer Wyszehradzki w Przemyślu, na mapie na czerwono, będzie się znajdował pomiędzy ulicami Jagiellońską i Wodną.
Skwer Wyszehradzki w Przemyślu, na mapie na czerwono, będzie się znajdował pomiędzy ulicami Jagiellońską i Wodną. Google Earth
Nazwanie Skwerem Wyszehradzkim kawałka chodnika obok miejskich szaletów, to obraza dla Grupy Wyszehradzkiej - przekonywali przemyscy radni.

Dyskusja o tym, który plac w mieście nazwać Skwerem Wyszehradzkim, zdominowała znaczną część wczorajszej sesji Rady Miejskiej.

Chodziło o godne uczczenie 25-lecia istnienia Grupy Wyszehradzkiej, nieformalnej, regionalnej formy współpracy czterech państw Europy Środkowej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Z inicjatywy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w Przemyślu na początku grudnia odbędzie się konferencja i spotkanie marszałków parlamentów tych czterech państw.

Chociaż nikt nie miał oporów przed uczczeniem Grupy w formie skweru, to spore wątpliwości budziła jego lokalizacja. Według pierwotnego projektu uchwały, miał to być niewielki kawałek chodnika, wyłożonego kostką brukową, nieopodal gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

- Proponowany fragment Pl. Joselewicza przy muzeum, w żaden sposób nie przypomina skweru - mówi Tomasz Kulawik, radny opozycyjnej SLD.

- To miejsce nie licuje z godnością Grupy Wyszehradzkiej. Aby nazwać tych kilkadziesiąt płyt chodnikowych skwerem, to naprawdę trzeba wielkiej wyobraźni. Wyobraźni w cudzysłowie. Ten fragment miasta jest otoczony parkingiem, z drugiej strony ulicą, z trzeciej, w bezpośrednim sąsiedztwie są szalety miejskie. Jak to rozumieć? Czy tych zacnych gości postawimy przy szaletach? A jeszcze w tle dyskont z tanią odzieżą - dziwiła się Grażyna Stojak z opozycyjnego klubu Platformy Obywatelskiej.

Zaproponowała, aby skwerem nazwać o wiele większy plac na rogu ulic Wodnej i Jagiellońskiej, w centrum Przemyśla. Jest to teren zielony, z alejkami. Nie miał nazwy. Pod nim znajduje się, pochodząca z lat II wojny światowej, wybudowana przez Niemców, szczelina przeciwlotnicza (schron).

Po szybkiej zmianie projektu uchwały, radni jednomyślnie zaakceptowali tę lokalizację na Skwer Wyszehradzki.

Relację na żywo ze spotkania prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucucie możecie obserwować na naszym portalu.

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucie [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24