W próbkach wody z Odry wykryto pestycyd! Jego wartości przekraczają normy. Mamy wyniki niemieckich badań

Redakcja
Niemcy: w próbkach z Odry wykryto pestycyd.
Niemcy: w próbkach z Odry wykryto pestycyd. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
W próbkach wody z Odry wykryto pestycyd. Ustalona dawka nie jest bezpośrednio śmiertelna dla ryb. Nie wiadomo jeszcze, czy przyczyniła się do rozwoju alg. Poinformowało o tym "Głos Wielkopolski" Ministerstwo Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Klimatu Brandenburgii.

W najnowszym badaniu próbek z sieci automatycznego pomiaru jakości wody (7 do 9 sierpnia) znaleziono pestycyd ze składnikiem czynnym 2,4-dinitrofenylohydrazyną. Wartości przekraczają maksymalny limit normy jakości środowiska – poinformowało „Głos Wlkp.” Ministerstwo Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Klimatu Brandenburgii.

2,4-dinitrofenylohydrazyna to aromatyczny związek chemiczny. Używany jest m.in. w chemii laboratoryjnej. Jak poinformowała nas Frauke Zelt, sekretarz prasowy Ministerstwa Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Klimatu Brandenburgii, wartości przekraczają maksymalny limit normy jakości środowiska (1 µg/l) 8 sierpnia (9,14 µg/L). 6,41 µg/l zmierzono dzień wcześniej i 4,28 µg/l następnego dnia. Średnia roczna norma jakości środowiska wynosi 0,2 µg/l.

Jak napisano w przesłanym „Głosowi Wielkopolskiemu” komunikacie „można przypuszczać, że proporcje pestycydów mierzone we Frankfurcie nad Odrą są już tutaj mocno rozcieńczone i mogły występować w większych stężeniach w innych punktach górnego biegu Odry.”

Strona niemiecka zauważa, że przekraczanie wartości przez kilka dni na pewno miało wpływ na biocenozę (zwierzęta, rośliny, mikroorganizmy), zwłaszcza na makrofity (rośliny wodne), jednak jak podkreślają przedstawiciele władz Brandenburgii: „można założyć, że wykryta tu dawka nie jest bezpośrednio śmiertelna dla ryb.”

- Wciąż badany jest związek między pestycydem a odnalezionymi algami, które wytwarzają truciznę dla ryb. Można również założyć, że może to być zdarzenie wieloprzyczynowe – twierdzi Frauke Zelt.

Niemieccy urzędnicy podkreślają, że wyniki badań z 19 sierpnia – wskazują na to, co stwierdzono już wcześniej: w próbkach wody i ryb z Odry nie stwierdzono rtęci i metali ciężkich zagrażających życiu ryb. Nadal jednak występuje podwyższona zawartość soli i chlorofilu.

- Odkrycia alg wydzielających truciznę są poddawane dalszej ocenie – informuje sekretarz prasowa Ministerstwa Środowiska, Ochrony Środowiska i Klimatu Brandenburgii.

Z kolei prof. Przemysław Czerniejewski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w rozmowie z red. Blanką Aleksowską dla „Głosu Wielkopolskiego” zwrócił uwagę, że od czasu pierwszych, zauważalnych śnięć w górnym biegu Odry minęły już praktycznie 3 tygodnie i w tym momencie będzie bardzo trudno wykryć, co spowodowało pierwsze śnięcia ryb i kto jest za to odpowiedzialny.

- Niestety, ale wiele badań wskazuje, że będziemy mieli do czynienia coraz częściej z takimi zatruciami i skażeniami o różnym zakresie. Człowiek popełnił jeden, zasadniczy błąd - te zrzuty ścieków, wód poprodukcyjnych, są bardzo słabo kontrolowane. Zakłady zrzucające ścieki do rzeki powinny używać aparatury monitorującej wszystkie parametry chemiczne tych ścieków i wód poprodukcyjnych, które trafiają do rzeki. Dzięki temu wiedzielibyśmy, kto tę rzekę zatruł - po odczytach poszczególnych parametrów fizykochemicznych – mówił ekspert.

Wiosna i lato to tradycyjnie sezon burz i gwałtownych zjawisk pogodowych. Burze niosą ze sobą wiele zagrożeń: rażenia piorunem, nawałnice, pożary. Sprawdzamy jak zachować się podczas burzy. Weryfikujemy popularne mity na temat burz. Co robić w trakcie burzy?Sprawdź w naszej galerii --->

Jak się zachować podczas burzy? Fakty i mity na temat burzy. Sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W próbkach wody z Odry wykryto pestycyd! Jego wartości przekraczają normy. Mamy wyniki niemieckich badań - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czarli Czan
Żadnych ścieków z zakładów do rzek i sprawa rozwiązana
Wróć na i.pl Portal i.pl