W poniedziałek nowy rok szkolny. Co nowego czeka uczniów? [KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO]

MAL
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W poniedziałek, 3 września we Wrocławiu rok szkolny rozpocznie blisko 65 tys. uczniów. oraz 9 tys. nauczycieli. Uczniowie spędzą na nauce 183 dni. W tym roku czeka ich wiele zmian. Naukę będą kończyć ostatni gimnazjaliści, a pierwsi uczniowie trafią do klas ósmych i napiszą nowy sprawdzian na zakończenie podstawówki.

Nowy rok szkolny we Wrocławiu rozpocznie blisko 65 tys. uczniów. Do szkół podstawowych pójdzie ponad 44 tys. osób a do szkół ponadpodstawowych blisko 20 tys.

W tym roku szkolnym kalendarz nie jest łaskawy dla uczniów, jeżeli chodzi o przedłużone weekendy. Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości czy Święto Trzech Króli to dni wolne od nauki, ale w tym roku wszystkie te święta wypadają w niedzielę.

Uczniowie pierwsze wolne dni od nauki będą mieli na początku listopada. W czwartek, 1 listopada uczniowie będą mieli wolne ze względu na dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada przypada zaś Dzień Zaduszny, uczniowie nie będą mieli wtedy lekcji. W czwartek, 20 czerwca, uczniowie będą mieli wolne ze względu na Boże Ciało. Prawdopodobnie więc dyrektorzy zadecydują, żeby dniem wolnym od nauki był również piątek.

Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 2 stycznia. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim w tym roku zaplanowano od 28 stycznia do 10 lutego. Wiosenna przerwa świąteczna będzie od 18 do 23 kwietnia. 21 czerwca zakończy się rok szkolny.

Przeczytaj także o remontach w szkołach

Ten rok szkolny będzie wyjątkowy chociażby dlatego, że naukę kończą ostatni gimnazjaliści, a pierwsi uczniowie trafią do klas ósmych i napiszą nowy sprawdzian na zakończenie podstawówki. Nowy egzamin, który po likwidacji gimnazjów zastąpi egzamin gimnazjalny, w latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 będzie przeprowadzany z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Natomiast od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Przystąpienie do egzaminu 8-klasisty będzie obowiązkowe. Wyniki uzyskane na tym egzaminie będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy.

Nadchodzący rok szkolny będzie kolejnym etapem wprowadzania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej.

Już od września szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacje (w postaci plastikowej karty). Możliwe będzie kodowanie na e-legitymacji dodatkowych usług wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu. O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów.

Od września uczniowie w szkołach nie będą mieli „trudnych lekcji” po szóstej godzinie nauki. Powołując się na badania, MEN tłumaczy, że koncentracja dzieci spada już od czwartej godziny lekcyjnej, a po szóstej drastycznie się obniża. MEN chce też, aby przerwy między lekcjami były znacznie dłuższe. Mają wynosić minimum 10 minut, przy czym jedna, tzw. obiadowa, aż 40 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W poniedziałek nowy rok szkolny. Co nowego czeka uczniów? [KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczennica
U mnie w szkole nie ma jadalni czy czegoś w tym stylu,nie nosimy dużych porcji jedzenia,więc co mamy robić przez 40 minut?
Niektórzy będą rozmawiać inni odrabiać lekcje jeszcze inni używać telefonów,a reszta?

Pozdrawiam
osoby,które nie sprawdzają
co się dzieje w szkołach
m
m
Ty nie jesteś żaden Mariusz! :))), on nigdy nie używał wobec mnie tak prymitywnych a zarazem prostackich słów, fu! :))). Niech ci ssią koleżanki/szlaufy z pracy, księżniczka z DTR nigdy nie będzie się tak poniżać nawet dla prawdziwego Mariuszka! : P :)))))).
M
Mariusz D.
Nie bierzesz do buzi bo się brzydzisz. A sama chcesz by ssać godzinami. Won egoistko. Są inne chętne
M
Mariusz
Sorry ale nie nie ta bajka.
8 klasistka
Nie będzie żadnych 40 minutowych przerw xD będą się niemieckiej gazety słuchać... .__.
N
Niki
Tylko żebyście się nie zdziwili że jak ta "gruba" dziewczynka dorośnie to będzie ładniejsza od was XD schudnąć zawsze można a brzydkiego ryja już nie :)
K
Kocma
Tak jak mówisz, większość rodziców zapisuje dzieci "bo tak wypada", albo nawet sie nad tym nie zastanawia. A warto się nad tym zastanowić. No i tych niezapisanych dzieci na szczęście jest coraz więcej, u mojej młodej to jakieś 20% klasy na religię w zeszłym roku nie chodziło
A
Ada
Przez te dłuższe przerwy nędą dłużej w szkole a zatem później w dpmu i mniej czasu na odrabianie lekcji.
8m2
Odpisz :)))
64-qam
Rodzice, jak nie jesteście jakimiś super katolikami, to apeluję o niezapisywanie dziecka na religię. Te zajęcia to wyjątkowa strata czasu. Nie ma sensu religijnie mieszać w małych głowach, te dzieci będą szczęśliwsze bez lęku o to, że nieistniejący "pan jezuesk" sie będzie gniewał, czy też nie będa sie martwić żadnymi grzechami czy innym życiem wiecznym, którego nie ma. Zaniim zapiszecie dziecko na religię sami zadajcie sobie pytanie, czy tak naprawdę w te bzdury wierzycie.
64-qam
Na szczęście msza nie jest obowiązkowa, ale popieram że te uroczystości religijne wplecione w uroczystości szkolne ot patologia.
8 klasa
Nie będzie trudnuch lekcji po szóstej godzinie nauki. Bzdura . Moje dziecko ma już plan na ten rok szkolny. Dla ministerstwa takie przedmioty jak chemia, fizyka czy też matematyka to nie są widocznie "trudne przedmioty".
z
ziom
a kto by chciał tam mieszkać? przecież to dziura jakich mało, tylko naiwni i zesłańcy mogą tam świadomie jechać
.
Zdecydowanie sie pomyliło, miało być "ostatni weekend i znów będę musiała sie z 12 nauczycielami użerać" :D przecież to pisał niedouczony gimbus.
I
Igma
Ładne zdjęcie.
Ale,
Tych dwoje z prawej,
to przebój.
Wróć na i.pl Portal i.pl