W południowym Tyrolu wyrósł Park Technologiczny. Wielu mówi o nim: europejska Dolina Krzemowa

Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Nowoczesne laboratoria w starych fabrykach, naukowcy z 70 krajów całego świata. W prowincji Bolzano w południowym Tyrolu rośnie coś na kształy kalifornijskiej Doliny Krzemowej.

Z racji swojego położenia niektórzy nazywają Włoski Park Innowacji Technologicznej (NOI) europejską „Doliną Krzemową” , czyniąc Italię najlepszym centrum technologicznym w Europie

Ten park łączy rynki północy i południa Europy stajc się dla wielu firm kluczem do sukcesu w biznesie. Financial Times ogłosił Włochy jednym z najbardziej atrakcyjnych i najszybciej rozwijających się centrów technologicznych w Europie, tuż za Londynem i Paryżem.

Położony na niemiecko-włoskim obszarze przygranicznym w południowym Tyrolu parki technologiczny mieści cztery instytuty badawcze, cztery wydziały uniwersytetu w Bolzano i 30 laboratoriów, w których pracują inżynierowie i naukowcy z 70 krajów z całego świata. Jego celem jest zaoferować firmom najlepsze europejskie lokalizacje do badań oraz dostęp do rynku. To także ważna część regionalnego programu rewitalizacji obszarów miejskich: kiedyś była tam duża, nieużywana fabryka, która została w taki sam sposób zagospodarowana jak dawny dworzec kolejowy Orsay w Paryżu, gdzie jest słynne muzeum lub podobne do Tate Modern Gallery w Londynie, która powstała na miejscu elektrowni węglowej.

To pierwszy projekt w Europie i drugim na świecie, który otrzymał tytuł lidera w dziedzinie projektowania energii i środowiska. Umiejętnie przebudowano fabrykę aluminium z lat trzydziestych XX wieku, użyto zaawansowanych technologii budowlanych, zasilanych energią odnawialną, wewnątrz którego projektuje się i buduje ekologiczne technologie, które zmniejszają wpływ człowieka na przyrodę.

Sercem parku jest pięć sektorów: Green, Alpine, Food, Digital i Automation – to miejsce wybrały takie firmy, jak Leitner, Maccaferri i Microtec. Prowadzi się badania w nowoczesnych laboratoriach, powstają innowacyjne produkty. Doskonałym przykładem jest terraXcube, część Eurac Research (www.eurac.edu), komora klimatyczna, symulująca najbardziej ekstremalne warunki klimatyczne na ziemi do badania ich wpływu na ludzi, procesy ekologiczne i technologię.

Park rozwija się dynamicznie, przybywa firm, zjeżdżają naukowcy. We wrześniu 2019 r. powstanie tam placówka opieki nad dziećmi dla pracowników i firm; w 2021 Instytut Biomedycyny Eurac Research wejdzie w skład do parku, a następnie do nowego wydziału inżynieryjnego Unibz w 2022 r.

- Park technologiczny to idealna lokalizacja dla firm z bazą operacyjną w Europie, która wymaga sasiedztwa placówki badawczej, aby wprowadzać innowacje w swoich produktach i usługach- mówi Arno Kompatscher, prezes autonomicznej prowincji Bolzano. Nasza oferta biznesowa w połączeniu z lokalizacją parku stanowi doskonały most między Europą Północną i Południową .

- Północne Włochy są coraz ważniejszym punktem odniesienia dla firm, zwłaszcza w sektorze zielonym – dodaje szef parku Ulrich Stofner.

Park powstał w południowym Tyrolu, który szczyci się najlepszymi wynikami gospodarczymi w Europie: bezrobocie na poziomie 3%, w ekosystemie Południowego Tyrolu jest 58 tys. firm - po jednej na 9 mieszkańców - z najwyższym wskaźnikiem najwyższej wydajności, co oznacza, że wiele firm jest liderami strategicznymi sektorów. PKB autonomicznej prowincji Bolzano wynosi 22 mld euro, 42.5 tys. euro na mieszkańca, w porównaniu do 36,8 tys. w Lombardii (włoska średnia to 27,7 tys. euro). Dla porównania, PKP na mieszkańca Austrii wynosi 40,4 tys. euro.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie