W południowej części Strefy Gazy operują dziesiątki izraelskich czołgów. Część północna atakowana przez lotnictwo

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Izraelskie siły lądowe rozpoczęły ofensywę w południowej części Strefy Gazy; w poniedziałek wysłano tam dziesiątki czołgów i transporterów opancerzonych, które były widziane m.in. w okolicach miasta Chan Junis – przekazała francuska agencja prasowa AFP. Palestyńska strona przekazała z kolei, że w izraelskim ataku lotniczym na dwie szkoły w północnej części Strefy Gazy śmierć poniosło ponad 50 Palestyńczyków.

Kolejny etap działań sił lądowych w Strefie Gazy, tym razem na południu palestyńskiej półenklawy, rodzi jeszcze większe obawy o los ludności cywilnej. Należy pamiętać, że Chan Junis jest pełne uchodźców, którzy uciekli z północy tego terytorium - zauważyła AFP.

W niedzielę izraelskie media podały, że armia rozpoczęła działania na południu Strefy Gazy, wkraczając na obszar na wschód od Chan Junis. W rejonie tego miasta, a także miejscowości Rafah doszło do ciężkiego ostrzału, a wojsko nakazało ludności cywilnej ewakuację.

– Chan Junis to niebezpieczna strefa walk – ostrzegały siły zbrojne na ulotkach, rozrzucanych nad południem Strefy Gazy.

Palestyńczycy uciekają przed wojną

W poprzednich tygodniach, po licznych wezwaniach armii izraelskiej, setki tysięcy Palestyńczyków uciekły z ogarniętej walkami północnej części Strefy na południe. Według ONZ około 80 procent z 2,2 mln mieszkańców Strefy Gazy to obecnie przesiedleńcy wewnętrzni.

– Palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas złamała zawieszenie broni, atakując terytorium naszego kraju rakietami. W związku z tą sytuacją wznawiamy działania zbrojne – poinformowała 1 grudnia izraelska armia. Tego dnia upłynął trwający od tygodnia i dwukrotnie przedłużany rozejm w Strefie Gazy.

Atak na dwie szkoły w Strefie Gazy

Palestyńska agencja prasowa WAFA poinformowała, że w poniedziałkowym izraelskim ataku lotniczym na dwie szkoły w północnej części Strefy Gazy, gdzie przebywały osoby przemieszczone, zabitych zostało co najmniej 50 Palestyńczyków. Agencja Reutera napisała, że zweryfikowanie tej informacji nie było jak dotąd możliwe.

Rzecznik armii izraelskiej powiedział, że doniesienia te są sprawdzane.

Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać 24 listopada. Od tego czasu wolność odzyskało 110 zakładników przetrzymywanych przez Hamas. W zamian za ich uwolnienie Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów.

7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez bojowników Hamasu. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od blisko dwóch miesięcy konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i prawdopodobnie około 16 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl