W Polsce przybywa Ukraińców, a ponad połowa Polaków obawia się imigrantów

Redakcja
W Polsce przybywa Ukraińców, a ponad połowa Polaków obawia się imigrantówOd jesieni ubiegłego roku nastąpił wyraźny wzrost negatywnych nastrojów związanych z napływem imigrantów do Polski
W Polsce przybywa Ukraińców, a ponad połowa Polaków obawia się imigrantówOd jesieni ubiegłego roku nastąpił wyraźny wzrost negatywnych nastrojów związanych z napływem imigrantów do Polski Paweł Lacheta
Różnice wyznaniowe i inna mentalność to główne powody, dla których Polacy obawiają się imigrantów. W ciągu ostatniego pół roku z 48 do ponad 55 proc. wzrósł odsetek rodaków mających obawy związane z napływem imigrantów z zagranicy do Polski. Co ciekawe, badani deklarują jednocześnie, że mimo tych obaw chcieliby współpracować z obcokrajowcami. Wśród preferowanych narodowości wymieniają najczęściej Amerykanów, Brytyjczyków, Niemców i Czechów. Co piąty deklaruję chęć pracy z Ukraińcami, których przybywa na polskim rynku pracy, głównie w okresie prac sezonowych.

Wyniki badań Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wykazały, że od jesieni ubiegłego roku nastąpił wyraźny wzrost negatywnych nastrojów związanych z napływem imigrantów do Polski. Jeszcze w 2015 roku osób obawiających się imigrantów było 48 proc., a w 2016 roku odsetek ten wzrósł do 55 proc. Warto podkreślić, że główna przyczyna obaw uległa również zmianie. Jeszcze w ubiegłym roku podstawowym powodem braku zadowolenia z przyjazdów imigrantów był strach o pracę – aż 38 proc. osób wskazywało większą konkurencję na rynku pracy jako główną przyczynę obaw. W tym roku jedynie 17 proc. badanych widzi w imigrantach zagrożenie dla własnej sytuacji zawodowej. Ważniejszym powodem, dla którego imigranci nie są akceptowani w Polsce, są różnice wyznaniowe wskazane przez aż 65 proc. badanych oraz inna mentalność, którą wymieniło 64 proc. osób.

- Nasze dane wskazują, że wraz z umacnianiem się rynku pracownika w Polsce, rośnie również poczucie bezpieczeństwa wśród polskich pracowników. Obawy o utratę zatrudnienia czy strach przed długotrwałym bezrobociem to sytuacje o charakterze incydentalnym. Dlatego też nie obawiamy się napływu obcokrajowców, bo mamy pewność, że pracy starczy dla wszystkich – mówi Krzysztof Inglot, Work Service S.A. Główne powody obaw przed imigrantami takie jak różnice mentalnościowe czy wyznaniowe wyraźnie pokazują, że Polakom bardziej po drodze z obcokrajowcami pochodzącymi z bliskich polskim kręgów kulturowych. Z tego powodu wśród najbardziej preferowanych narodowości, z którymi chcielibyśmy współpracować, znalazły się te narodowości, które Polacy znają ze względu na własne doświadczenia migracyjne lub bliskość geograficzną – dodaje Inglot.

Polacy z jednej strony mają spore obawy związane z przyjezdnymi, z drugiej zaś strony deklarują, że chętnie chcieliby pracować z obcokrajowcami. W badaniu Work Service chęć współpracy z osobami innej narodowości wyraziło 64 proc. badanych. Najchętniej Polacy zdobywaliby doświadczenie zawodowe pracując z obywatelami tych krajów, do których sami chętnie emigrują – Amerykanami (32 proc.), Brytyjczykami (30,5 proc.), Niemcami (23,2 proc.). Co ciekawe, tylko co piąty Polak chciałby współpracować z Ukraińcami, którzy z kolei należą do najliczniejszej grupy imigrantów pracujących obecnie w Polsce.

- Z danych NBP wynika, że mieszkający w Polsce Ukraińcy są bardzo aktywni zawodowo. Najczęściej pracują w gospodarstwach domowych, a także zasilają takie branże sezonowe jak budownictwo i rolnictwo. Z roku na rok przybywa pracowników zza wschodniej granicy w Polsce, bo rośnie również popyt na pracę. W pierwszym kwartale br. liczba wakatów w sektorze prywatnym wyniosła 295 tys., co oznacza, że nieobsadzonych miejsc pracy jest o 1/3 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ukraińcy chętnie wypełniają tę powstającą lukę na polskim rynku pracy, co widać choćby po ilości zarejestrowanych oświadczeń. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ich ilość przekroczyła liczbę 300 tys. – podsumowuje Marek Śliwiński, Work Service S.A.

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lucjan

Miałem znajomych Ukraińców, ale zakończyłem już z nimi znajomość, bo była jednostronna. Po rozmowach z innymi Polakami na temat Ukraińców stwierdzam:

1. Ukraińcy byli uczeni, że Bandera to rewolucjonista ukraiński walczący o wolność Ukrainy; dlatego Ukrainiec nie widzi nic złego by wykorzystać i oszukać Polaka. Znajoma Ukrainka która pracuje na filologii rosyjsko -ukraińskiej powiedziała, że jej babcia Polka wstydziła się, że jest Polką, ale ta znajoma płaszcząc się i skomląc o pomoc (typowa postawa Ukraińców) załatwiła sobie najpierw kartę stałego pobytu a potem obywatelstwo polskie. Nigdy Polakami nie będą mają inną mentalność, poszanowanie człowieka i poczucie czasu itp, a Polskę chcą tylko wykorzystać. My na swoją kulturę i status pracowaliśmy 1050 lat. A oni ciągle nam zazdroszczą i są zawistni.

2. Ukrainiec ocenia wszystko przez pryzmat pieniądza, jego bogiem jest pieniądz i dla pieniędzy zrobi prawie wszystko.

3. Ukrainiec korzystając z pomocy Polaków, sam nigdy jej nie udzieli Polakowi.

4. Ukraińcy są tchórzliwi i zakompleksieni, ale w grupie potrafią być mściwi i agresywni.

5. Należy ograniczyć znacznie zalew Polski Ukraińcami. W samym Poznaniu obecnie jest złożonych ponad 15.000 wniosków Ukraińców o wizę, a obecny rząd im to ułatwia. Trzeba przyjmować tylko tych którzy są użyteczni Polsce ( np. brakuje ślusarzy, to ich przyjmować) i stworzyć odpowiednie zasady przyjmowania obcokrajowców, Polsce użyteczne i bezpieczne dla Polaków. Baliśmy się najazdu arabów, mamy najazd Ukraińców.

6. Rząd Polski zapomina o kogo ma dbać, to nie Ukraińcy w Polsce mają się czuć dobrze, ale POLACY!!!! Partia PiS jest zbytnio w centrum i kokietuje wszystkich, w okresie przejściowym może być dobra, ale musi powstać partia centro - prawicowa, która zadba o Polskę i Polaków i jednocześnie będzie szanować gości, ale na ustalonych mądrych zasadach gościnności, dobrych dla Polski. Popatrzcie na tendencje światowe - wyjście Brytyjczyków z unii oraz wybory z USA, to jest kierunek - dobro narodu i jego obywateli, odbudowa państwa i jego wartości.

7. Celem ma być dobro Polski i Polaków, wiara w Boga i szacunek dla gości, ale nie kosztem Polaków, to musi się stać mottem działania nowej partii.

G
Gość

Moim zdaniem nie ma się czego bać, to masowa paranoja.

x
xd

w tej całej polityce chodzi o to żeby polskich pracowników zastąpić ukraińskimi . po co podnosić pensje jak można zatrudnić Ukraińca . cała ta tolityka dąży do tego żeby Polacy musieli wyjechać za granicę a Polskę zalała fala Ukraińców 

n
nie tędy droga

Za chwile będą chcieli zostać na stałe a potem zaczną się organizować i podnosić głowę. Powtórka z rozrywki z problemami narodościowymi jak w II RP ? Polska ma zbyt liberalne prawo zatrudniania obcokrajowców, ustawione celowo pod biznes a nie obywateli, nie chroniąc swojego rynku pracy. Gdzie jest granica tego szaleństwa ? Albo faktyczna polityka wyzwolenia polskich pracowników z pułapki średniego dochodu albo dalej niewolnictwo i podmienianie ich na Ukraińców w razie czego.

Dodaj ogłoszenie