reklama

W Polsce czujemy się pewniej niż na rynku brytyjskim

Bogusław Mazur
Brak nasycenia innowacyjnych rozwiązań na polskim rynku stwarza niepoliczalne perspektywy rozwoju dla startupów - mówią Robert Chmielewski i Marcin Dyszyński, założyciele firmy ShareSpace.pl.

Panowie wróciliście z Wielkiej Brytanii aby w Polsce rozwinąć biznes. Polska jest bardziej atrakcyjna?
Robert Chmielewski (R.Ch.): Wielu naszych kolegów studiujących w Wielkiej Brytanii pozostało na Wyspach i podjęło pracę. Jednak nie wszyscy są z tej decyzji zadowoleni. Okazało się, że droga do kariery, a tym bardziej do rozwoju własnego biznesu w obcym kraju nie jest łatwa. Czasami można odnieść wrażenie, że szanse oferowane są w pierwszej kolejności obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii na stałe. Rynek angielski jest wysoce nasycony wszelkimi rozwiązaniami biznesowymi, a bez kontaktów trudno rozwinąć biznes od początku. W Polsce czujemy się pewnie i jest to odpowiednie miejsce na rozwój naszej firmy. Ponieważ uruchomiliśmy działalność w obszarze aplikacji internetowych dla rynku nieruchomości i jest to rozwiązanie natury globalnej, po pierwszym etapie rozwoju w kraju zamierzamy wejść na rynek światowy, może zaczniemy właśnie w Wielkiej Brytanii. Staramy się stworzyć projekty dla rozwoju nowoczesnej gospodarki w Polsce opartej na europejskich standardach.

Założyć w Polsce firmę nie jest trudno, gorzej z jej prowadzeniem. Nie obawiacie się biurokracji?
Marcin Dyszyński (M.D.): Istnieje wiele czynników utrudniających polskim przedsiębiorcom działalność ale największą barierą jest dla nich zebranie odpowiedniego kapitału na start. Fakt, że w naszym kraju działa coraz więcej funduszy inwestycyjnych, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych znacznie poprawia dostępność finansowania zewnętrznego. Jednak nadal trzeba liczyć głównie na finansowanie własne. Według badania Polskie Startupy Raport 2015, w Polsce działa ponad 2,5 tysiąca startupów a ponad 60 proc. z nich finansuje się ze środków własnych, źródła zewnętrzne są mało popularne i trudne do pozyskania.

Jeśli chodzi o biurokrację to zauważamy poprawę, szczególnie przy zakładaniu działalności gospodarczej. Rozwinięta platforma urzędu pozwoliła nam na sprawne przeprowadzenie większości procedur drogą elektroniczną.

Na ile postrzeganie Polski jako korzystnego miejsca dla startupów jest widoczne wśród młodych Polaków żyjących za granicą?
R.Ch.: Na W Polsce stale powstają nowe i innowacyjne metody wsparcia dla przedsięwzięć typu startup. Niestety narzędzia te są wysoce zbiurokratyzowane lub brakuje im należytego medialnego rozgłosu.

Aczkolwiek, ponad połowa polskich startupów eksportuje swoje rozwiązanie za granicę, w tym głównie do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Co więcej, brak nasycenia innowacyjnych rozwiązań na polskim rynku stwarza niepoliczalne perspektywy rozwoju dla startupów. Powyższe fakty są jednak mało znane wśród naszych rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Bez tej wiedzy polski rynek wydaje się dla większości z nich mało atrakcyjny.

To gdzie i na jaki biznesowy pomysł Panowie wpadliście? I co w ogóle robiliście w Zjednoczonym Królestwie?
M.D.: Obydwaj studiowaliśmy w Londynie. Robert studiował zarządzanie nieruchomościami a ja informatykę. Postanowiliśmy połączyć siły i zauważyliśmy okazję do technologicznego odzewu na rozmywające się pojęcie stałego miejsca pracy, w którym coraz więcej profesjonalistów poszukuje korzystnego ekonomicznie i elastycznego rozwiązania jakim jest współdzielenie przestrzeni biurowej - tzw. coworking.

Więcej o firmie na stronie www

Tak powstał ShareSpace.pl który stanowi innowacyjną platformę wynajmu współdzielonych powierzchni pracy. ShareSpace jest projektem o wymiarze ekonomicznym – odpowiadającym na oczekiwania rynku nieruchomości do optymalnego wykorzystania przestrzeni biurowej przez właścicieli - ale także społecznym. Pracowanie we wspólnej przestrzeni ułatwia użytkownikom współpracę oraz wymianę narzędzi i pomysłów.

Filozofia współdzielenia zasobów to pojęcie mało znane w Polsce. Nasi przedsiębiorcy starają się rozkręcić biznes bez opierania się na filozofii. To pojęcie zrobi karierę?
R.Ch.: Ekonomia współdzielenia to silnie rozwijający się trend. Generalnie można powiedzieć, że w związku z drożejącymi zasobami infrastruktury odchodzimy od tendencji posiadania na rzecz tendencji współużytkowania. Prawie każdy sektor ma w tym swojego reprezentanta. Nie zgodziłbym się, że pojęcie jest mało znane w Polsce: przecież dzielimy się już miejscami zamieszkania przez Airbnb czy transportem przez Uber. Firmy te są popularne ponieważ współdzielenie które oferują jest tańsze niż tradycyjne alternatywy. Polskie przedsiębiorstwa stosują takie metody działania od dawna, przykładowo dzieląc koszty wspólnego biura, samochodów służbowych, czy personelu. Nowe technologie tworzą ku temu wyjątkowo dogodne medium.

Ekonomia współdzielenia i umiejętność korzystania z aplikacji są równie bliskie młodemu pokoleniu Anglików i Polaków?
M.D.: Niezależnie od tego czy żyjemy w Polsce czy w Wielkiej Brytanii, kierujemy się podobnymi wartościami i oczekiwaniami. Większość znanych nam aplikacji które są dla nas codziennością dawno przekroczyła granice matczynego kraju, jak choćby wspomniany Uber czy Airbnb. Wzrastające chęci prowadzenia własnej firmy przy zachowaniu swobody i mobilności wśród młodych osób oznaczają, że usługi współdzielenia wpasowują się idealnie w ich oczekiwania. Dostęp do tych usług jest często prezentowany przez aplikacje internetowe lub mobilne, podobne do tych które są już dobrze znane młodemu pokoleniu z całego świata.

Ekonomia współdzielenia opiera się jednak na zaufaniu do partnerów posiadających potrzebną nam infrastrukturę, i tutaj jako Polacy musimy nad sobą popracować. Jesteśmy narodem wysoce nieufnym, co potwierdzają badania ostatniej Diagnozy Społecznej i to niewątpliwie spowalnia rozwój trendu ekonomii współdzielenia w naszym kraju. W tym obszarze młode pokolenie Brytyjczyków ma jeszcze nad nami przewagę.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rita Szczygieł

Świetna platforma :) Ja z usług ShareSpace korzystałam kilka miesięcy temu gdy wykonywałam poważny projekt dla klienta a nie miałam wówczas możliwości pracy w domu. Przez internet w kilku prostych krokach wynajęłam osobne biuro i od razu dokonała płatności online. Mega wygoda.

A
Arkadiusz Konpiński

Dobrze, że Panowie zdecydowali się wrócić do kraju i założyć platformę ShareSpace.pl. Ja sam wielokrotnie korzystałem już z usług tej firmy i przyznam, że to rozwiązanie idealnie pasuje do wykonywanej przeze mnie pracy freelancera. Ja akurat korzystam z pojedynczego biurka w przestrzeni open space, ale jest wiele ciekawych opcji do wyboru.

G
Gość

Wreszcie dobra zmiana. Młodzi wracają do Polski...:).

G
Gość

Wreszcie dobra zmiana. Młodzi wracają do Polski...:).

G
Gość

Wreszcie dobra zmiana. Młodzi wracają do Polski...:).

Dodaj ogłoszenie