W pandemii nawet 75 proc. staży odbywa się zdalnie. To zupełnie nowy trend, który ma szansę się utrzymać

Redakcja
materiały prasowe
Jeszcze rok temu bardzo trudno było znaleźć ofertę umożliwiającą osobom wkraczającym na rynek pracy zdobycie cennego doświadczenia. Sytuacja związana z Covid-19 sprawiła, że większość firm, z dnia na dzień, dosłownie zamroziło programy stażowe. Po wielu miesiącach stagnacji, sytuacja zaczyna się normować, choć wciąż nie możemy mówić o powrocie do dawnej rzeczywistości. Obserwujemy za to rzecz zupełnie nową - nawet 75% staży odbywa się obecnie online. Przed pandemią pracodawcy nie praktykowali takiego rozwiązania.

Mimo pandemii staże zachowały swoją wartość
Staże są potrzebne nie tylko studentom, którzy chcą zdobyć doświadczenie i rozpocząć karierę w wybranej branży. Pracodawcy również korzystają na zatrudnianiu osób z nowym spojrzeniem, pomysłami i entuzjazmem. Bez nich tracą obie strony.

Pandemia wymusiła odwołanie staży lub znaczne odłożenie ich w czasie, albo przejście na staże w pełni wirtualne. Ostatnia opcja coraz bardziej zyskuje na popularności. Początki nie były jednak łatwe. Okazuje się, że problemy z organizacją takiego przedsięwzięcia miały nawet firmy, które na co dzień tworzą rozwiązania, pomagające usprawniać łączność w biznesie. Alexandra Damianlieva, która była odpowiedzialna za stworzenie planu wirtualnego stażu dla Colt Technology Services, przyznaje, że było to bardzo trudne zadanie, ale ostatecznie udało się osiągnąć wszystkie cele.

– W październiku 2019 r. rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia trójki studentów, którzy mieli zdobywać doświadczenie w ramach Global Ambassador Program, programu prowadzonego przez uczelnię, z którą współpracujemy. Przerwał je COVID-19, w wyniku którego początkowo odwołaliśmy staż. Ale już w maju 2020, wiedząc, że epidemia zapewne jeszcze chwilę potrwa, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie. Obserwując, jak wirtualna staje się nasza rzeczywistość, postanowiliśmy spróbować stażu wirtualnego – mówi Damianlieva.

– Mając zaledwie miesiąc na przygotowania, przystąpiliśmy do opracowania planu, dzięki któremu moglibyśmy zaangażować w to w przedsięwzięcie jak największą liczbę pracowników ze wszystkich działów. Chodziło nam o to, by stażyści online mogli doświadczyć wszystkiego, co widzieliby w biurze – dodaje.

Zdaniem Marty Jaki, eksperta ds. rekrutacji w Mindbox, właśnie zapewnienie takiego doświadczenia, sprawia pracodawcom największą trudność. To dlatego, choć wiele firm z powodu pandemii bardzo szybko przeszło na pracę zdalną, zdalny staż długo jawił im się jako rzecz abstrakcyjna. Dopiero na drugim miejscu przeszkodą był brak technologii, która pozwoliłaby na sprawną łączność i zachowanie bezpieczeństwa informacji.

– Trudno jest być mentorem i przekazywać wiedzę, bez kontaktu z daną osobą, chociaż może należałoby to określić bardziej jako wyzwanie dla organizacji, managerów, mentorów projektów stażowych – mówi Marta Jaki.
Ze względu na korzyści jakie niosą za sobą staże, wiele z nich zdecydowało się podjąć tego wyzwania i to się sprawdza.

– Ze względu na obecną sytuację, ogłoszenia zawierające oferty staży zdalnych stanowią obecnie 65-75% – mówi.

Alexandra Damianlieva, podkreśla, że w przypadku Colt, program stażowy zakończył się pełnym sukcesem, ale przyznaje, że kosztowało ją to wiele pracy.

– Badaliśmy różne możliwości, dzięki którym możemy nadać programowi znaczenie i uczynić go wartościowym zarówno dla osoby, chcącej zdobywać doświadczenie, jak i dla firmy – podkreśla.

Trzeba było przemyśleć wyzwania informatyczne oraz wybrać narzędzia, aby stażyści mogli szerzej komunikować się, nie tylko w ramach zespołu, ale i pomiędzy poszczególnymi działami. Dużo uwagi poświęcono punktom dotyczącym wdrożenia pracownika, komunikacji, przydzielania zadań i sprawdzania efektów pracy. Efekt? Za kilka dni rusza kolejny staż – również w formie wirtualnej.

Wirtualne doświadczenie może dawać te same korzyści, co praca w biurze. A nawet więcej!
Chociaż niektórych rzeczy nie można odtworzyć w środowisku wirtualnym, doświadczenie w pracy w czasie rzeczywistym jest bardzo istotne, niezależnie od tego, czy jest wykonywane online, czy offline. Pomimo ograniczeń, możliwość zapewnienia stażystom szansy na edukację i podnoszenie umiejętności jest ważnym doświadczeniem, dla uczestników i dla wszystkich zaangażowanych w przygotowania.

Colt Technology Services, już teraz zapewnienia, że zamierza kontynuować staże online także po pandemii. Doświadczenie firmy pokazało bowiem, że wykorzystanie technologii i wirtualne doświadczenia mają pozytywny wpływ na rozwój umiejętności osób wkraczających na rynek pracy i pozwala szybciej zweryfikować nie tylko wiedzę, ale i inne ważne cechy, takie jak samodzielne radzenie sobie z zadaniami, czy umiejętność klarownej komunikacji. W dodatku brak ograniczeń przestrzennych pozwala na rozszerzenie programu – w tym roku Colt zamierza zaprosić do udziału w stażu więcej studentów niż dotychczas.

Niewątpliwie przyspieszona przez COVID-19 transformacja cyfrowa przedsiębiorstw sprawia, że możliwości znacznie się rozszerzają.

– Mimo, że ofert wciąż jest mniej, zniknęła bariera lokalizacji. Bez problemu można poszukać stażu w innym mieście, a nawet złożyć podanie do czołowej firmy technologicznej w USA lub firmy konsultingowej w Chinach – o ile problemu nie stanowi dla nas różnica czasu. Zdecydowanym plusem staży online jest także ich większa elastyczność. W opcji zdalnej łączenie studiów ze stażem a nawet z pracą zarobkową staje się możliwe i jest to bardzo doceniana zależność. Minusem jest wspomniany brak mentora na wyciągnięcie ręki, biurka obok, do którego zawsze można podejść i zadać pytanie. Trudniej też dowiedzieć się więcej o kulturze danej organizacji, ponieważ nie możemy obserwować pracowników w ich naturalnym środowisku, siedzibie firmy – przyznaje Marta Jaki.

Coraz częściej naturalnym środowiskiem pracy są jednak prywatne mieszkania pracowników. Praca zdalna się sprawdza, pozwala ograniczyć koszty i wszystko wskazuje, że wiele firm wprowadzi tę opcję na stałe – w większym lub mniejszym stopniu. Jak podkreśla ekspertka, choć przed pandemią nie spotkała się z możliwością odbywania staży zdalnych, jej zdaniem i ten kierunek się utrzyma.

– Coraz bardziej widoczne jest to, jak ten trend się rozwija i nabiera tempa. Biorąc pod uwagę korzyści, mam głęboką nadzieję, że z nami pozostanie – podsumowuje.

Źródło: colt.net

WhatsApp zmienia regulamin, użytkownicy zbulwersowani

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie