reklama

W nowym budżecie UE pieniądze na inwestycje w talenty i innowacje

Androulla Vassiliou, politykZaktualizowano 
To jeden z najważniejszych celów zaproponowanego przez Komisję Europejską budżetu UE - realizacja założeń strategii "Europa 2020" na rzecz inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego. W centrum strategii i naszych przyszłych priorytetów znajduje się inwestowanie w edukację, szkolenia i kreatywność.

Inwestycje w tych obszarach nie są kwestią wyboru, ale koniecznością, jeżeli chcemy zbudować silną gospodarkę opartą na wiedzy. Jestem przekonana, że koncentrując się na działaniach, które zapewniają największą wartość dodaną, uda nam się opracować najlepszy dla przyszłości Europy plan w dziedzinie przedsiębiorczości i zatrudnienia.

Spośród kategorii objętych proponowanym budżetem UE największy wzrost dotyczy edukacji, szkoleń i młodzieży. Kwota 15,2 miliarda euro, która w okresie siedmiu lat (2014-2020) zostanie przeznaczona na nowy program w tych dziedzinach, oznacza wzrost o 73 procent w stosunku do obecnego poziomu inwestycji.

Nadal zbyt wielu młodych ludzi kończących naukę ma niskie kwalifikacje i zbyt mało osób uzyskuje wyższe wykształcenie. Równocześnie poziom bezrobocia młodzieży jest w wielu krajach zdecydowanie zbyt wysoki. Celów wyznaczonych na 2020 rok, czyli zmniejszenia liczby uczniów przedwcześnie kończących naukę w szkole z 14 procent (taki jest w chwili obecnej) do poziomu poniżej 10 procent oraz zwiększenia do co najmniej 40 procent odsetka młodych ludzi, którym udaje się ukończyć studia wyższe, nie uda się osiągnąć bez dodatkowych inwestycji.

CZYTAJ TEŻ: KE: Budżet UE na lata 2014-20 wyniesie ponad 970 mld euro

Dzięki zwiększeniu środków Unia będzie mogła pomóc większej liczbie młodych ludzi zdynamizować ich rozwój osobisty oraz podwyższyć umiejętności, co zwiększy nie tylko ich zadowolenie z życia, ale również perspektywy zatrudnienia. Pomoże to także Europie osiągnąć większą równość i wyższą jakość edukacji oraz zwiększyć jej potencjał w światowym wyścigu talentów. W jeszcze większym stopniu będziemy mogli wspierać współpracę między instytucjami edukacyjnymi a światem pracy, promować dobre praktyki i sprawiać, by nasze działania były lepiej dostosowane do potrzeb rynku pracy.

Jestem przekonana, że zwiększenie środków umożliwi również państwom członkowskim opracowanie i wdrożenie skutecznych rozwiązań i reform w celu wsparcia modernizacji systemów i instytucji edukacyjnych.

Obecnie około 400 tysięcy młodych osób, studentów, nauczycieli i badaczy korzysta co roku z dotacji UE na badania, szkolenia i wolontariat za granicą za pośrednictwem takich programów jak "Uczenie się przez całe życie" czy "Młodzież w działaniu". Powodzenie i rozpoznawalność programu wymiany "Erasmus", który od 1987 roku pomógł 2,5 milionom studentów w znalezieniu miejsca nauki lub stażu w przedsiębiorstwie, skłonił mnie do nadania naszemu nowemu programowi nazwy "Erasmus dla wszystkich".

Wyjazd za granicę, możliwość pracy bądź uczenia się w innym kraju mogą okazać się niezwykle wzbogacające. Marta Sziłajtis-Obiegło, pełniąca w Polsce rolę ambasadorki programu "Mobilna młodzież", powiedziała mi kiedyś: - Doświadczenia i wspomnienia, jakie zyskuje się dzięki zagranicznym podróżom, nie dają się niczym zastąpić. Są naturalną i bezbolesną metodą uczenia się języków obcych, jednocześnie pozwalają na rozwinięcie kreatywności i samodzielności. Podróżując za granicę, studiując w innych krajach, uczymy się tolerancji i otwartości. Smak i wspomnienie takiej niezapomnianej przygody pozostają w nas na długie lata.

Nasze programy mobilności edukacyjnej padły w pewnym stopniu ofiarą własnego sukcesu: zainteresowanie jest tak duże, że ze względu na brak możliwości finansowych musimy odrzucać co drugi wniosek. Dodatkowe środki umożliwią nam wsparcie znacznie większej liczby chętnych, w całej Europie może być to nawet 800 tysięcy osób rocznie. W przypadku Polski moim celem jest zwiększenie liczby osób korzystających z dotacji w dziedzinach edukacji, szkoleń i młodzieży z obecnych 33 tysięcy rocznie do 55 tysięcy rocznie w przyszłości.

Androulla Vassiliou, polityk

Wiecej przeczytasz w weekendowym wydaniu dziennika "Polska" lub w serwisie prasa24.pl

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie