W nowej fabryce w Sędziszowie Małopolskim Safran zatrudnił 200 pracowników. Na otwarciu był dziś ambasador Francji

Anna Janik
To już czwarty zakład francuskiej grupy Safran na Podkarpaciu.
To już czwarty zakład francuskiej grupy Safran na Podkarpaciu. Krzysztof Łokaj
Produkcja trwa tu już od jesieni ub. roku, ale dopiero teraz firma Safran oficjalnie pokazała swój nowy zakład w Sędziszowie Małopolskim. Na otwarciu nie zabrakło VIP-ów.

- Safran wierzy w Polskę. Nasze związki z Polską są bardzo mocne i wzmacniają się z każdym dniem - mówił Philippe Peticolin, dyrektor generalny grupy Safran podczas otwarcia nowego zakładu. - Jeden z naszych założycieli, Józef Szydłowski pochodzi właśnie stąd, z Polski, a nowa inwestycja jest dowodem na to, że Polska cieszy się u nas ogromnym zaufaniem - dodał.

Na oficjalnym otwarciu obecne były najważniejsze osoby grupy Safran, włącznie z prezesem zarządu i dyrektorem zakładu w Sędziszowie Małopolskim. Przyjechał także ambasador Francji w Polsce, wiceminister Adam Hamryszczak, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnego samorządu. Wszyscy zgodnie podkreślali znaczenie tej inwestycji dla miasta i całego regionu.

- Safran inwestuje nie tylko w duże miasta, ale także w te średnie, takie jak Sędziszów Młp. I za to bardzo dziękuję -mówił dam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, który od przedstawicieli firmy dostał misternie wykonaną miniaturę lotniczego silnika i obiecał postawić ją u siebie na biurku.

W nowym zakładzie firmy Safran w Sędziszowie Małopolskim pracę znalazło ponad 200 osób. 28 proc. z nich to kobiety na różnych stanowiskach: inżynierskich i operatorskich.

- Kobiety świetnie sprawdzają się w produkcji lotniczej, dlatego dążymy do tego, żeby ten parytet również u nas był zrównoważony - mówił Jacek Nowacki, kierownik produkcji. - Jeśli chodzi o produkcję to w ub. roku wyprodukowaliśmy 40 tys. części, w tym plan przewiduje 180 tys., a w 2020 r. już 800 tys. sztuk. Na pewno będziemy przyjmować więcej osób, jesteśmy w trakcie obliczeń ile konkretnie -dodał.

Zakład w Sędziszowie produkuje 5 rodzajów łopatek do turbin niskociśnieniowych. Powstające tu części stosowane są w m.in. Airbusach A320 Neo i Boeingach 737 Max. To bardzo ważna część silnika, a jej awaria, tak jak w przypadku tragicznego lotu, w którym zginęła piosenkarka Anna Jantar, może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Dlatego cały proces produkcji na każdym etapie podlega szczegółowym kontrolom. Towar do Francji wysyłany jest raz w tygodniu, co ciekawe niemal od razu po opuszczeniu ciągu produkcyjnego, bo zakład nie ma własnego magazynu. Proces wyprodukowania sprawdzonej i spełniającej wymogi biura konstrukcyjnego gotowej partii trwa 20 dni roboczych. Zatrudnieni pracują w trybie ciągłym na trzy zmiany. Większość z nich pochodzi z Sędziszowa Młp. i okolic. Dojeżdżający z Rzeszowa to pojedyncze przypadki.

- Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem kadry. W ciągu 6 miesięcy zatrudniliśmy 150 specjalistów- przyznaje Jacek Nowacki. - większość zatrudnionych pracuje na produkcji, staramy się minimalizować osoby wsparcia i dział technologiczny i jakości - zaznacza.

Budowa zakładu pochłonęła 48 mln euro. Docelowo ma tu pracować ok. 300 osób. W tej chwili francuska grupa posiada w Polsce cztery zakłady (wszystkie w Sędziszowie oraz jeden w sąsiednich Ropczycach), zatrudnia ponad 1000 pracowników i ma około 30 dostawców. Wśród linii lotniczych, które używają samolotów z silnikami z Safran są Enter Air, Small Planet oraz Lot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W nowej fabryce w Sędziszowie Małopolskim Safran zatrudnił 200 pracowników. Na otwarciu był dziś ambasador Francji - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl