Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W noc sylwestrową nie zapominajmy zadbać o nasze zwierzęta. Psy i koty boją się wybuchów

Celina Wojda
Celina Wojda
Rozmowa z Karoliną Winter z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. W sylwestrową noc wobec zwierząt zachowujmy się normalnie. Nie dajmy im odczuć, że coś jest nie tak, bo spanikują bardziej.

Przed nami wystrzałowa noc, w jaki sposób powinniśmy tego wieczora zadbać o nasze domowe zwierzęta?

Huk fajerwerków sprawia, że psy i koty czują się niespokojne i zdezorientowane. W niektórych przypadkach ten stres jest lekki, ale większość zwierzaków reaguje bardzo nerwowo - ucieka lub szuka bezpiecznych kryjówek (cichych, ciemnych miejsc). Wynika to z tego, że zwierzęta lepiej słyszą i dla nich huk fajerwerków jest bardzo stresującym i często bolesnym doświadczeniem.

Należy przygotować takie miejsce dla pupila?

Wiele zwierząt będzie próbować schować się przed hukiem petard i fajerwerków. Koty i psy będą więc wchodzić pod łóżko, chować się za kanapą, albo w łazience. Pozwólmy im przebywać w miejscu, w którym czują się bezpiecznie i przenigdy nie wyciągajmy ich siłą z ich kryjówki. Sami też możemy przygotować takie miejsca, np.: jeśli nasz pies ucieka do wanny, to nakryjmy ją kocem, żeby jeszcze była jeszcze bardziej bezpieczna.

A co z tabletkami na uspokojenie?

Są zwierzęta, które reagują bardzo źle - wpadają w panikę, mają bardzo silne napady stresowe. Często psy chowają się pod łóżka, pod szafy, tak żeby jeszcze bardziej ograniczyć ten hałas. Jeżeli nasz pies reaguje w taki sposób i próby zapewnienia bezpiecznego miejsca - wyciszonego, ciemnego, bez okien, nie przynoszą efektów, wówczas można udać się do gabinetu weterynaryjnego i poprosić o przepisanie tabletek na uspokojenie. Bardzo ważne jest to, żeby był to środek na uspokojenie, który nie będzie otępiał naszego pupila, tylko go wyciszał. Tu chodzi o zniwelowanie stresu, a nie otępienie.

Jak się zachowywać wobec tak zestresowanego psa czy kota? Głaskać, tulić, uspokajać?

Dajmy pupilowi odczuć, że głośna noc sylwestrowa nie jest niczym nadzwyczajnym i niebezpiecznym. Zachowuj się przy zwierzęciu naturalnie, nawet jeśli się ono boi. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest obdarzanie zestresowanych czworonogów nadmiernymi pieszczotami lub dawanie im czegoś „na osłodę”. Wydawałoby się, że takie zachowanie jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazane, lecz w rzeczywistości wzmaga w zwierzętach poczucie zagrożenia i umacnia rekcje lękowe. Nie pocieszajmy więc psa czy kota, który uciekł w kąt, bo to tylko wzmocni jego strach.

Polecamy na gs24.pl:

Kalendarz Pogoni Baltica hitem internetu, ale idzie "na przemiał"

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński