W niedzielę rozpoczyna się lato. To okazja, by... łączyć się...

  W niedzielę rozpoczyna się lato. To okazja, by... łączyć się w pary

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W niedzielę rozpoczyna się lato. To okazja, by... łączyć się w pary
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  W niedzielę o godz. 18.38 rozpocznie się astronomiczne lato. W tym roku ma być niezbyt upalne, za to z dużymi zmianami pogody.
  W niedzielę słońce wejdzie w znak Raka i tym samym rozpocznie się astronomiczne lato. Potrwa ono do 23 września do godz. 10.21.
  Niedziela i poniedziałek będą najdłuższymi dniami w roku. Będą trwać aż po 16 godz. i 42 minuty. W te dni słońce wzejdzie o godz. 4.23, zajdzie o 21.08.

  Noc z niedzieli na poniedziałek będzie najkrótsza w roku, słońce zajdzie zaledwie na 7 godzin i 18 minut. Potem noc będzie się wydłużać. Noc z poniedziałku na wtorek będzie już dłuższa, bo słońce wzejdzie rano o minutę później.

  Jak podkreśla Piotr Borasa z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi, krótkie noce są jaśniejsze niż zimowe. - Słońce jest teraz zaledwie kilkanaście stopni pod horyzontem. Dlatego w najkrótsze noce niebo jest granatowe, podczas gdy zimą jest czarne - wyjaśnia.

  Przesilenie letnie od wieków było uroczyście obchodzone, a stare słowiańskie tradycje połączono z przypadającą 23 czerwca wigilią dnia św. Jana.

  Jak podkreśla Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, rozpoczęcie lata jest tradycyjnie okazją do świętowania. - Nie jest to jednak biesiada za stołem. Raczej wychodzi się na dwór i spędza najkrótszą noc przy ognisku. W tę noc chłopcy skaczą przez ogniska, a dziewczęta tańczą, plotą wianki i puszczają je na wodę, wróżąc przyszłość. Jest to okres łączenia się w pary - mówi Plucińska.

  Zgodnie z polską tradycją, dopiero od dnia św. Jana, czyli w tym roku od środy, można kąpać się w stawach i rzekach.
  Początek lata będzie chłodny. Możemy spodziewać się różnej pogody. W sierpniu w Łodzi było już 37,6 st.C w dzień i 3,3 st.C nad ranem.

  Gdzie puszczać wianki?
  • Łódź, park Helenów

  Teatralna impreza na przywitanie lata odbędzie się w niedzielę w godz. 16-21. W programie piosenki musicalowe, warsztaty plecenia wianków, zabawy z płatkami kwiatów i kiermasz . Wstęp wolny.
  • Łódź , ogród botaniczny

  W niedzielę od godz. 17 do 23 w ogrodzie botanicznym trwać będzie piknik świętojański. Będzie wioska słowiańska, obserwacje nieba przez teleskop i widowisko świętojańskie. Bilety 6 i 3 zł.
  • Smardzewice

  W sobotę od godz. 17.30 można witać lato w ogrodach w Smardzewicach. W programie konkurs na najładniejszy wianek, występy zespołów folklorystycznych i korowód nad Pilicę. Wstęp wolny.
  • Inowłódz

  Inowłódz przygotował na ten week-end turniej rycerski na zamku połączony z festynem na rozpoczęcie lata. Będzie wicie wianków i korowód nad Pilicę. Zabawa przez całą sobotę, w niedzielę do godz. 14. MT, DAG  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szaleństwo dla słoików

  prezez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Super zabawa dla wszystkich co im słoma z adidasków wystaje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo