W Krynicy-Zdroju rozmawiano o bezpieczeństwie krytycznej infrastruktury energetycznej

Partnerem cyklu jest PKN ORLEN
Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju dyskutowano także o bezpieczeństwie krytycznej infrastruktury energetycznej. Podczas debaty poruszono temat postulowanych zmian w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności infrastruktury krytycznej, która służy m.in. do zarządzania i dystrybuowania energii. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele firm z sektora naftowego, gazowego oraz energetycznego.

- Bezpieczeństwo energetyczne Polski z punktu widzenia PKN Orlen jest bardzo ważne – mówił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju w PKN Orlen. – Jeszcze kilkanaście lat temu niecałe kilka procent ropy naftowej pochodziło z kierunków wschodnich. Dzisiaj około 40 proc. ropy naftowej, która trafia do rafinerii grupy kapitałowej PKN Orlen pochodzi ze źródeł alternatywnych, a do Płocka trafia około 50 proc. ropy naftowej z kierunków takich jak: Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Angola i Nigeria. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikujemy się i cieszymy, że infrastruktura krytyczna, która służy do dostawy ropy naftowej jest dobrze zarządzana i podołała ostatniemu kryzysowi – podkreślił Zbigniew Leszczyński.

Podczas panelu pn. „Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury energetycznej” mówiono także o odpowiednim zarządzaniu firmami z sektora naftowego, gazowego oraz energetycznego. Poruszono zatem temat konsolidacji PKN Orlen z Lotosem. Jak przejęcie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju?

- Przejęcie Lotosu jest bardzo ważne z punktu widzenia biznesowego, ponieważ oznacza większą efektywność kosztoą, wyższy potencjał do optymalizacji, lepsze zarządzanie, ale także jeszcze większe podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski z uwagi na to, że np. ze strony logistycznej możemy lepiej zrządzać dostawą ropy naftowej oraz jej dystrybucją – podkreślił Zbigniew Leszczyński.

W Krynicy-Zdroju, mówiąc o bezpieczeństwie infrastruktury energetycznej, zwrócono również uwagę na ewentualne problemy związane z sieciami informatycznymi. – Przyszłość PKN Orlen będzie ściśle związana z big datą, sztuczną inteligencją oraz rozwojem świata informatycznego związanym z zarządzaniem wszystkimi procesami – mówił Zbigniew Leszczyński. – Taki rozwój i optymalizacja grupy kapitałowej PKN Orlen powoduje pewne wyzwania, ale korzystamy z najlepszych narzędzi informatycznych, programów i z najwyższej technologii, dlatego jesteśmy w pełni zabezpieczeni przed ewentualnymi atakami w sieci – podkreślił członek zarządu ds. rozwoju w PKN Orlen.

Panelistami w dyskusji pn. „Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury energetycznej” podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju byli: Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia; Wojciech Dróżdż, wiceprezes zarządu ds. innowacji i logistyki, Enea; Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu w Grupie Lotos; Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju w PKN Orlen; Rafał Miland, wiceprezes zarządu, Pern; Marcin Łągiewka, dyrektor Deal Advisory, KPMG oraz Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System. Spotkanie prowadził Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych, Polityka Insight.

Wideo

Materiał oryginalny: W Krynicy-Zdroju rozmawiano o bezpieczeństwie krytycznej infrastruktury energetycznej - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie