W Gaju będzie bezpieczniej. Na zakopiance zbudują węzeł przy ulicach Zadziele i Widokowa

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zakopianka w Gaju podczas blokad, gdy mieszkańcy upominali się o poprawę bezpieczeństwa, budowę przejść i węzłów
Zakopianka w Gaju podczas blokad, gdy mieszkańcy upominali się o poprawę bezpieczeństwa, budowę przejść i węzłów Fot. Barbara Ciryt
Mieszkańcy gminy Mogilany i kierowcy za 2,5 roku będą mieli bezpieczniejszy wjazd i zjazd z zakopianki w Gaju w miejscu obecnego skrzyżowania drogi krajowej z ulicami Widokowa oraz Zadziele.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę węzła na zakopiance w Gaju. Tutejsza społeczność czekała na ten węzeł i poprawę bezpieczeństwa z niecierpliwością.

Ludzie wiele razy blokowali drogę żądając bezpiecznych przejść i skrzyżowań. Podczas protestów w Gaju dopominali się również o węzeł w okolicy ulic Widokowa i Zadziele. Inwestycje sukcesywnie powstają. - Z tych dróg w lewo na zakopiankę czasem nie sposób skręcić. Bywa, że jedziemy w prawo do następnego skrzyżowania i tam zawracamy - mówią mieszkańcy.

Piotr Piotrowski, wójt Mogilan potwierdza, że w poprzek zakopianki z ulic Widokowej i Zadziele trudno przejechać. - Powodem jest duży ruch na zakopiance, ale problemem jest też bardzo słaba widoczność na skrzyżowaniu - podkreśla wójt.

W niedługim czasie te problemy mają być rozwiązane.

- Wykonawcy, którzy chcą złożyć oferty na budowę węzła w Gaju, w miejscu istniejącego skrzyżowania mają czas do 15 listopada 2018 roku - zapowiada Iwona Mikrut rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.

Dodaje, że do zaprojektowania i wybudowania oprócz węzła na zakopiance trzeba zmienić przebieg istniejących dróg, wybudować drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, chodniki, mury oporowe i palisady oraz system odwodnienia terenu, w tym rowy drogowe, kanalizację deszczową i urządzenia podczyszczające wodę opadową. Do przebudowy jest są też kolidujące urządzenia oraz sieci istniejącej infrastruktury: urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

GDDKiA oraz gmina Mogilany od dawna przygotowywały się do budowy węzła. - Gmina wydała już decyzje środowiskową dla tej inwestycji. A zakład gazowniczy przygotował ze swoje strony teren - poprzenosił sieci gazowe tak, żeby nie kolidowały z budową węzła - mówi Piotr Piotrowski.

Inwestycja była już planowana w ponad rok temu. Jednak do realizacji nie doszło, bo jeden z mieszkańców na etapie przygotowań oprotestował plan budowy i inwestycja została przesunięta w czasie o rok.

Teraz na projekt i budowę węzła wykonawca będzie miał 28 miesięcy od podpisania umowy, wyłączając okres zimowy od połowy grudnia 2020 roku do połowy marca 2021 roku.

FLESZ: Pierwsza pomoc przy wypadkach drogowych. To musisz wiedzieć!

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl