W budżecie brakuje pieniędzy na przeprowadzenie wyborów? Szefernaker: Jeśli zajdzie taka potrzeba, to dodatkowe środki na pewno się znajdą

Kacper Rogacin AIP
Fot. Malgorzata Genca
- Jeżeli będą potrzeby związane z legislacją, ze znalezieniem dodatkowych środków na wybory samorządowe, to one się oczywiście znajdą - powiedział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA w TVN24.

Na początku lutego Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w budżecie państwa brakuje ogromnej sumy pieniędzy, potrzebnej do przeprowadzenia tegorocznych wyborów samorządowych. W rezerwie celowej w budżecie państwa zaplanowano na ten cel (oraz planowane przez prezydenta referendum i ewentualne wybory uzupełniające do Senatu) 457 mln 700 tys. zł, natomiast koszt samych wyborów samorządowych ma wynieść 600 mln zł. Skąd wziąć brakujące 142 mln zł?

CZYTAJ TAKŻE: [WYBORY SAMORZĄDOWE 2018] PO i Nowoczesna idą do wyborów z hasłem PiS z 2006 roku

- Przede wszystkim na początku trzeba rozmawiać na konkretach i jestem przekonany, że jeżeli dojdzie w najbliższym czasie do spotkania z PKW, to będziemy rozmawiali z PKW nt. konkretnych wyliczeń - stwierdził Paweł Szefernaker w TVN24. Dodał również, że wiele kwestii przedostaje się do MSWiA przez media, a nie z Państwowej Komisji Wyborczej.

- Jeżeli będą potrzeby związane z legislacją, ze znalezieniem dodatkowych środków, to one się oczywiście znajdą. Nie wyobrażam sobie sytuacji żeby było inaczej, tylko musimy rozmawiać nie za pośrednictwem mediów, tylko w cywilizowany sposób - powiedział Szefernaker.

Sekretarz stanu w MSWiA zapowiedział też, że szef resortu - Joachim Brudziński - w najbliższym czasie na pewno spotka się z członkami PKW.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory samorządowe 2018: Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą rządzić 5 lat. Od jesieni zacznie obowiązywać dwukadencyjność

- Gdybym miał się wyzłośliwiać, to powiedziałbym, że PKW zaproponowała spotkanie 1 lub 2 lutego. O wielu kwestiach dowiadujemy się za pośrednictwem mediów. O kwotach dowiadujemy się za pośrednictwem mediów. Zapraszamy, chcemy usiąść i porozmawiać. Na pewno takie spotkanie się odbędzie. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach czy w przyszłym tygodniu, jeżeli tylko zdrowie panu ministrowi Brudzińskiemu pozwoli - mówił.

"Gdyby teraz odbyły się wybory, najprawdopodobniej mielibyśmy większość konstytucyjną"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka
uwazam, ze teczowy tluk MUSI odejsc!
g
gość
wybory samorządowe powodują w skutkach wygaśnięcie kadencji i działanie dotychczasowych samorządów na zasadzie pełniących obowiązki do czasu wyłonienia następców - sytuacja powiedzmy częściowo kontrolowanego chaosu . W przypadku jeśli przeniosłoby się to na wybory do Europarlamentu - startuje nowy z pustymi fotelami w miejsce PL. W przypadku celowego przeniesienia tego na Sejm , kończy się kadencja i nie ma możliwości pełnienia obowiązków i uchwalanie czegokolwiek i rozpoczyna się prawdziwy chaos w postaci nielegalnego rządu i z możliwością oderwania się różnych regionów i to "formalnie" na zasadzie federacji - wystarczy, że nastąpi zdecentralizowanie budżetu - każdy region żyje na swój koszt i ani grosza do stolicy - w ten sposób istnieje jakiś konglomerat czegoś co samo się zaczyna zarządzać na poziomie regionów , aż w końcu następuje tylko jeden zgrzyt na poziomie sądów regionalnych i pa pa . Możemy oczywiście sprawdzić taki scenariusz - spokojna głowa bogatsze i mądrzejsze zachodnie regiony pokonają nie takie wschodnie rewolucje a potem Warszawa zostanie zdegradowana i nigdy nie będzie już żadną stolicą.
g
gość
przy złotówce i takim zadłużeniu zagranicznym po uszy oznacza bankructwo - każdy to wie. Kraj z pojedynczą walutą posiadający tyle długu można zaorać ekonomicznie w 3 miesiące i to też jest decyzja polityczna.
g
gość
że państwowe banki zmanipulowałyby wyniki, o komercję można być spokojnym.
G
Gość
Są i tacy co mają kont kilka i także w rajach podatkowych. Wybory są raz na czetry lata, więc można oblec gacie i pofatygować się na wybory. Golenie i kremowanie facjaty na wybory jeszcze nie jest wymaganym, czyli będziesz miał mniej zajęcia.
g
gosc
Wprowadzić głosowanie elektroniczne głosowanie, każdy ma konto bankowe elektroniczne,
dlaczego nie można oddać głos elektronicznie?
m
małpa w czerwonym
proszę o wybaczenie.
m
maciek
Co za brednie . Sprawdź może najpierw kto może w komisji zasiadać / przy okazji - teraz będą dwie , czyli 2 x więcej osób do opłacenia / Faktycznie , " brawo " !
B
Biały Pan
ja tak myślałem....ale parcie mam tylko w WC!
S
Ser z kiełbasy
W komisjach wyborczych zasiadają sędziowie sądów powszechnych. Dostają za to kosmiczne wynagrodzenia? I już wiadomo co tyle kosztuje. Są tak zachłanni, że strach się bać. Brawo minister Ziobro!
G
Gość
1. Oto mądrość jaką nam rzekł dowódca PO na kosztownym kongresie PO: (...) Jedną z kluczowych debat, które chcemy w tych kilkunastu najbliższych miesiącach przeprowadzić, będzie debata o stosunku Polski do wprowadzenia euro ... Strefa unii walutowej dynamicznie się odbudowuje ... a krajom spoza strefy przypadnie co najwyżej rola peryferyjna - mówił Schetyna. (...)

2. Oto mądrość jaką nam rzekł prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista, rektor Uniwersytetu w Kazachstanie:
(...) O wejściu do strefy euro decydują politycy ... Rząd, który rządzi i większość parlamentarna ... są temu przeciwne ...W kolejnych czterech latach, bo obecna koalicja rządząca prawdopodobnie wygra kolejne wybory, będzie to niemożliwe (...)
- Red. Piotr Czartoryski- Sziler, Przewodniczący PO twierdzi jednak, że jeżeli nie wejdziemy do strefy euro, to po Brexicie przypadnie nam rola peryferyjna w UE. Jak Pan to komentuje? -
prof. Rybiński: (...) Odpowiem krótko. Marzy mi się poziom życia w Polsce, który byłby podobny do tego w takich peryferyjnych krajach, jak Szwecja, Norwegia czy Wielka Brytania (...) Całość w sieci!

Dowódca PO został po raz kolejny wyprowadzony w maliny. I pozostała pustka w PO aż do kolejnego kongresu Iluminacji świetlnych w kolorze modrakowym. (sic!)
.
Precz, bluźnierco! To PREZES jest nieomylny, sejm tylko realizuje to, co wskazuje jego światłe przywództwo!
a
as
w Krakowie nad wyraz potrzebna komisja i to do wielu spraw . krakowscy ministrowie do dzieła!
w
wyborca
nie przesadzaj Michalak, ten twój jeden jedyny "jednogłośny" głos to nie "myśmy", a że królem jeszcze nie jesteś, to i "pluralis majestats" ci nie przysługuje ;P

ps taj, tak, ja wiem, w kategoriach "ambicje" i "parcie na stołki" byłbyś absolutnym zwycięzcą...
m
małpa w czerwonym
proponuję ustalenie wyników wyborów przez posłów, wybranych przez suwerena i tak do końca życia. Sejm jest przecież nieomylny, prawie tak, jak papież.
Wróć na i.pl Portal i.pl