W. Brytania. Ponad 22 tys. funtów zebrano dla okradzionego polskiego weterana

PAP
Jan Stangryciuk jest jednym z najbardziej aktywnie uczestniczących w życiu brytyjskiej Polonii weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Jan Stangryciuk jest jednym z najbardziej aktywnie uczestniczących w życiu brytyjskiej Polonii weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Fot. YouTube/Fakt
Ponad 22 tys. funtów uzbierano dla okradzionego w swoim domu w Londynie stuletniego polskiego weterana z Dywizjonu 300, podporucznika Jana Stangryciuka - poinformował organizator zbiórki, portal British Poles.

Do kradzieży doszło 30 czerwca. Do drzwi domu, w którym Jan Stangryciuk mieszka z żoną Jadwigą, zapukał mężczyzna, mówiąc, że musi coś sprawdzić w kuchni. Gdy pani Jadwiga mu otworzyła, została przez niego odepchnięta, a za nim do domu wtargnęli dwaj jego wspólnicy. W czasie napadu ukradzione został pieniądze, które państwo Stangryciukowie odłożyli na wyjazd do Polski.

Kilka dni później portal British Poles zorganizował w internecie zbiórkę. Zarówno napad, jak i zbiórkę odnotowały brytyjskie media – o sprawie pisały m.in. dzienniki „Daily Telegraph”, „Daily Mail”, „Daily Express” i „Daily Mirror”, a stacja ITV zaprosiła weterana do mającego dużą oglądalność programu „Good Morning Britain”.

Zbiórka zakończyła się w miniony weekend. Wpłat dokonało łącznie 1005 osób, zarówno Polaków, jak i Brytyjczyków. Zebrano 22 460 funtów. W poniedziałek cała kwota ma zostać przelana na konto państwa Stangryciuk. Za zebrane środki w pierwszym rzędzie zainstalowany zostanie system alarmowy i kamera w mieszkaniu, a reszta pieniędzy przeznaczona zostanie na zaplanowany wyjazd do Polski i bieżące potrzeby małżeństwa.

Stuletni obecnie Jan Stangryciuk (Jan Black) w czasie II wojny światowej był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300 „Ziemi Mazowieckiej”. W czasie jednego z lotów szkoleniowych przeżył katastrofę lotniczą, w wyniku której doznał poważnych obrażeń, głównie twarzy. Udało się je usunąć dzięki eksperymentalnej terapii i wielu operacjom. Mimo tego zdążył jeszcze w latach 1944-1945 wziąć udział w 18 misjach nad terytorium nazistowskich Niemiec. Był jedynym Polakiem, który wziął udział w paradzie zwycięstwa w Londynie 8 czerwca 1946 roku.

Stangryciuk, który w kwietniu obchodził 100. urodziny, jest jednym z najbardziej aktywnie uczestniczących w życiu brytyjskiej Polonii weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przed dwoma laty został awansowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień podporucznika.

Źródło: PAP

mac

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl