W Bieszczadach powstają singletracki. Będzie 50 kilometrów specjalnych tras rowerowych [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Mateusz Świerczyński
Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych Nadleśnictwo Cisna rozpoczęło pierwszy etap budowy sieci tras rowerowych. Singletracki powstają na zboczu góry Hon. Będzie to pierwsza tego typu atrakcja w Bieszczadach. Popularność tego typu turystyki jest ogromna.

Pierwszy etap budowy obejmuje pętlę o długości około 14 kilometrów. Docelowo w Bieszczadach ma powstać sieć o długości około 50 kilometrów tras rowerowych, z infrastrukturą towarzyszącą taką jak przebieralnie, wiata, stacja serwisowa czy wypożyczania rowerów.

Czym są singletracki?

- Założeniem takich tras jest to, że rowerzyści poruszają się na nich tylko w jednym kierunku - wyjaśnia Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna. - Są to więc jednokierunkowe ścieżki, robione w duchu zrównoważonych tras rowerowych, czyli wykonane przy użyciu naturalnych materiałów. Charakterystyczne dla tych tras jest też ich urozmaicenie. Nie ma tam długich prostych odcinków. Są zakręty, hopki, podjazdy, naturalne przeszkody, mostki.

Singletracki są dość wąskie. Ich szerokość nie przekracza metra. Z reguły to ok. 50-60 centymetrów.

- Chodzi o to, by rowerzyści przestrzegali zasady jednokierunkowości - tłumaczy Świerczyński. I dodaje, że wbrew pozorom, charakter singletracków nie ogranicza możliwości korzystania z nich i nie są one wyłącznie dla miłośników "górali" o zaawansowanych umiejętnościach. Wszystko zależy od tego, jak jest poprowadzona trasa.

Pierwsze singletracki w Bieszczadach powstają na zboczu góry Hon. Trasy będą miały spadek do 8 procent. - Na takich da sobie radę nawet dziecko - przekonuje Mateusz Świerczyński.

Trasy w okolicy Cisnej powstają w ramach projektu "Porta Rusica" czyli "Brama ruska". Nawiązuje on do historycznego szlaku z XIX wieku, najstarszego traktu handlowego wybudowanego na Górnych Węgrzech. Łączył Michalowce z Baligrodem, wiódł przez słowackie Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś zachowały się gdzieniedzie przepusty, mostki, rogatki i słupki kilometrowe.

Kolej gondolowa i wieża widokowa nad zaporą w Solinie? Taki ...

Z funduszy Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja Nadleśnictwo Cisna dostało milion złotych. Cały projekt (w którym partnerami, pozna Nadleśnictwem Cisna są powiat leski i leśnictwo Ulič ze Słowacji) jest nastawiony na turystyczne uatrakcyjnienie Bieszczadów i obszaru pogranicza, przy wykorzystaniu jego przyrodniczego i kulturowego potencjału.

Docelowo powstanie 50 kilometrów nowych, zmodernizowanych lub udoskonalonych szlaków rowerowych, wraz z infrastrukturą. Poza ścieżkami typowo górskimi wytyczone zostaną też pasy dla rowerzystów na drogach gminnych i powiatowych.

Wytyczeniem singletracków na zboczu góry Hon zajęła się profesjonalna firma. W pobliżu znajduje się należący do nadleśnictwa ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wołosań.

- To może być baza dla amatorów rowerowej turystyki - mówi Mateusz Świerczyński.

Sieć ok. 50 kilometrów tras - jak ocenili fachowcy - zachęci do przyjazdu w okolice Cisnej miłośników rowerów nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy, Czech, Słowacji, Węgier.

- Popularność tego typu turystyki jest ogromna - podkreśla Świerczyński. - Trasy w Sudetach, w okolicach Śnieżki, ściągają ludzi z całego świata, nawet z Australii.

Realizacja projektu Porta Rusica potrwa dwa lata. Ale leśnicy mają nadzieję, że pierwsza pętla będzie gotowa jeszcze w tym sezonie.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W Bieszczadach powstają singletracki. Będzie 50 kilometrów specjalnych tras rowerowych [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mtb
6 lipca 2019, 15:24, Gość:

Idea piękna , ale jak zwykle, "bezmózgowość" autochtonów okaże się wązkim gardłem tego pomysłu w dosłownym znaczeniu ,jak jeden rowerzysta bedzie chcial ominąć drugiego na ścieżce szerokości 60 cm.

Nigdzie nie ma szerszych ścieżek na siglach...wystarczy zjechać ze ścieżki i dac się ominac

G
Gość
Bezmózgowiem to raczej jest ta wypowiedź. Ścieżka budowana przez Nadleśnictwo będzie jednokierunkowa bo jest to pętla wokół góry. Proszę poczytać dokładnie, zobaczyć mapę a później się wypowiadać.
G
Gość
Idea piękna , ale jak zwykle, "bezmózgowość" autochtonów okaże się wązkim gardłem tego pomysłu w dosłownym znaczeniu ,jak jeden rowerzysta bedzie chcial ominąć drugiego na ścieżce szerokości 60 cm.
G
Gość
super a gdzie pas dla hulajnóg, quadów, rakiet oraz pas dla inwalidów.... FCK zaraz nic nie zostanie z przyrody ale będzie 300 pasmowa ścieżka i biedronka na szczycie
Wróć na i.pl Portal i.pl