W Beskidach spadł śnieg na Wielkanoc. Trudne warunki turystyczne. W rejonie Babiej Góry pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W Szczyrk Mountain Resort podkreślają, że na poziomie 1000 m i wyżej panuje jeszcze piękna zima
W Szczyrk Mountain Resort podkreślają, że na poziomie 1000 m i wyżej panuje jeszcze piękna zima Facebook.com/szczyrkowski
Wielkanoc w Beskidach na biało – po tym, jak w sobotę na południu woj. śląskiego sypnęło śniegiem, w wyższych partiach Beskidów nadal utrzymuje się spora pokrywa śnieżna. - Warunki turystyczne są trudne - przyznają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Biała Wielkanoc w Beskidach

Trudne warunki turystyczne panują w Beskidach - jak informują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR w Niedzielę Wielkanocną 4 kwietnia, w rejonie beskidzkich szczytów nadal utrzymuje się spora pokrywa śnieżna (na Markowych Szczawinach 65 cm, na Hali Miziowej to 55 cm, na Klimczoku 25 cm, na Hali Skrzyczeńskiej 30 cm, a na Przysłopie pod Baranią Górą 35 cm).

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W niedzielny, wielkanocny ranek, temperatura w Beskidach oscylowała wokół zera (w centrum Szczyrku +4, ale w górach zimniej: -3 na Hali Mizowej, +1 na Hali Skrzyczeńskiej). Goprowcy informują, że warunki turystyczne są trudne - śnieg jest mokry, a widoczność w górach niedzielnego, wielkanocnego poranka, sięgała stu metrów.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak podają w komunikacie ratownicy GOPR ochłodzenie spowodowało zmrożenie wierzchnich warstw pokrywy i jej stabilizację.

- Zagrożenie lawinowe występuje punktowo w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu w poprzednim okresie, poniżej którego znajdują się warstwy o zwiększonej wilgotności. Dotyczy to głównie żlebów, kotłów i bardzo stromych stoków po północnych stronach masywu ale ze względu na zmienne kierunki wiatru, odłożonych depozytów można spodziewać się na różnych wystawach - należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu – informują ratownicy.

Wskazują, że na powierzchni starego śniegu leży do 10 cm świeżego, pochodzącego ze ostatnich opadów. - Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry wynosi do 100 cm, a w miejscach nawianych więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach możliwe oblodzenie. Powierzchnia starego śniegu jest twarda – podkreślają ratownicy GOPR.

Z kolei w Korbielowie w masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych (nachylenie powyżej 30 stopni) znajdujących się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków (niszy niwalnych) po północnej i południowej stronie grzbietu. Goprowcy wskazują, że należy spodziewać się analogicznej struktury pokrywy śnieżnej jak dla masywu Babiej Góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Beskidach spadł śnieg na Wielkanoc. Trudne warunki turystyczne. W rejonie Babiej Góry pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl