Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W aptekach udzielą też porad medycznych [WIDEO]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Farmaceuci doradzać mają m.in. w kwestii przyjmowania leków
Farmaceuci doradzać mają m.in. w kwestii przyjmowania leków fot. lucyna nenow
Zdrowie. Resort chce, by farmaceuci kontrolowali przebieg leczenia i dbali o profilaktykę.

Pracownicy aptek nie zastąpią lekarzy rodzinnych, ale mają przejąć część ich najprostszych obowiązków. Ministerstwo planuje, by w ramach tzw. opieki farmaceutycznej aptekarze odpowiadali przede wszystkim za monitorowanie przebiegu przyjmowania wypisanych leków. Do ich zadań należałoby ograniczenie efektów ubocznych stosowanych medykamentów, wykrywanie ewentualnych niepożądanych interakcji pomiędzy lekami przepisywanymi przez różnych specjalistów czy też ustalanie odpowiednich dawek.

- Dzięki temu leki przyjmowane będą bardziej efektywnie i nie będą nadużywane. Jestem przekonana, że pacjenci z ulgą przyjmą opiekę farmaceuty, szczególnie ci starsi, którzy już teraz oczekują z naszej strony tego typu porad - mówi Barbara Jękot, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie.

Utworzone punkty opieki farmaceutycznej oprócz koordynowania terapii lekowej odpowiadać miałyby również za profilaktykę zdrowia. Farmaceuci, w zastępstwie lekarzy i pielęgniarek, będą mogli wykonywać proste badania, np. skontrolować poziom ciśnienia czy cukru we krwi pacjenta. - Nowe uprawnienia z pewnością podniosą rangę naszego zawodu, bo obecnie jesteśmy spychani na drugi plan i mimo naszego wykształcenia pełnimy rolę zwykłych sprzedawców - komentuje farmaceuta zatrudniony w jednej z krakowskich aptek.

WIDEO: Ministerstwo szykuje rewolucję w aptekach. Farmaceuci częściowo zastąpią lekarzy?

Źródło: TVN24/x-news

Za swoje nowe obowiązki aptekarze mają być wynagradzani z budżetu państwa. Punkty opieki będą mogły powstać w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych i działach farmacji szpitalnej. Farmaceutę pierwszego kontaktu, podobnie jak lekarza rodzinnego czy położną, pacjent ma wskazywać w deklaracji wyboru.

Wybrany aptekarz będzie miał zaś obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej chorych, którzy się do niego zgłoszą. Pozostaje pytanie, jak dokładnie miałaby wyglądać taka dokumentacja i ilu pacjentów pod swoją opieką mógłby mieć jeden farmaceuta.

Zdaniem ministerstwa proponowane zmiany pozwolą na zapewnienie pacjentom lepiej skoordynowanej opieki. Rozszerzenie obowiązków farmaceutów wpłynie również na odciążenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W pierwszej kolejności to właśnie do nich zwracają się pacjenci potrzebujący porady medycznej, której równie dobrze może udzielić farmaceuta.

- Wobec braku lekarzy jest to jak najbardziej wskazana zmiana. Nie widzimy przeszkód, żeby farmaceuci, którzy są w tym zakresie świetnie wykształceni, odpowiadali za kontrolę przyjmowanych przez pacjentów leków - mówi Piotr Watoła, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Na pewno apteka nie zastąpi gabinetu lekarskiego. Nie chcemy być konkurencją dla lekarzy ani ingerować w metody leczenia, ale ściśle z lekarzami współpracować - dodaje prezes Jękot.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadzający opiekę farmaceutyczną został już przekazany do konsultacji. W przyszłym tygodniu o jego kształcie dyskutować ma specjalny resortowy zespół do spraw opieki farmaceutycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski