"W 1990 roku rząd RFN był zainteresowany rozbiciem polskich partii". Prof. Bogdan Musiał ujawnia szokujący dokument polskiego wywiadu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
"Korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności".
"Korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności". Fot. Flickr/ Fred PO/ CC BY-SA 2.0; screen PAP
- Dokument ten mówi bardzo wiele o ówczesnym stosunku Niemców do Polski. Myślę, że teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, która zweryfikowała wschodnią politykę niemiecką, dojrzał czas, żeby opinia publiczna poznała treść tego szyfrogramu – podkreśla prof. Bogdan Musiał.

Prof. Bogdan Musiał ujawnił Polskiej Agencji Prasowej pochodzący z czerwca 1990 roku szyfrogram polskiego wywiadu. Został on sporządzony przez polskiego oficera na podstawie informacji uzyskanych od niemieckiego agenta o kryptonimie "Wolf".

"Szansa gospodarczej ekspansji dla Niemiec"

"Według 'Wolfa' i kół doradców polityczno-gospodarczych rządu RFN korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności. Optymalnym według 'Wolfa' dla jednoczących się Niemiec byłby ostateczny rozpad Solidarności i odrodzenie się w Polsce ze znacznej części jej członków silnego ugrupowania chłopskiego, składającego się z kilku partii chłopskich popieranych przez Kościół" – czytamy w dokumencie.

W dalszej jego części podkreślono, że skutkiem tego będzie zahamowanie odrodzenia się stabilnego życia politycznego w Polsce, a także powstanie na gruncie ustaw reprywatyzacyjnych warstwy drobnych i średnich polskich przemysłowców, a więc warstwy odgrywającej na zachodzie decydującą rolę w rozwoju kraju. "Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji (tak jak to było w okresie II RP) i inwestycji przemysłowych w Polsce ze strony małego i średniego kapitału niemieckiego. Przybliżyłoby to też Polskę w strefie bezpośrednich wpływów Niemiec w Europie Wschodniej" – dodano.

"To mówi bardzo wiele o ówczesnym stosunku Niemców do Polski"

Prof. Musiał przyznał, że na dokument natknął się już jakiś czas temu w czasie prac badawczych. Do tej pory nie decydował się jednak na jego ujawnienie. Zdanie w tej sprawie zmienił po publikacji tygodnika "Spiegel" dotyczącej dokumentów niemieckiego MSZ z 1991 roku. – Wynika z nich, że ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl chciał zapobiec ekspansji NATO na wschód i niepodległości Ukrainy oraz krajów bałtyckich. Upadek Związku Radzieckiego nazwał "katastrofą" – wskazał naukowiec. Podkreślił, że właśnie czytając ten tekst przypomniał sobie o napotkanym szyfrogramie.

– Dokument pochodzi również z tamtych przełomowych czasów i mówi bardzo wiele o ówczesnym stosunku Niemców do Polski. Myślę, że teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, która zweryfikowała wschodnią politykę niemiecką, dojrzał czas, żeby opinia publiczna poznała treść tego szyfrogramu – powiedział Bogdan Musiał.

pap.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl