Vulcan i Librus nie działają. Brak możliwości logowania więc korzystamy z Google. Oświadczenie: szkolne dzienniki elektroniczne przeciążone

MCH
Środa, 25 marca, miała być pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą MEN wprowadził rozporządzeniem. Uczniowie nie mogą jej jednak rozpocząć, bo padły dzienniki elektroniczne - alarmują w Internecie nauczyciele.
Środa, 25 marca, miała być pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą MEN wprowadził rozporządzeniem. Uczniowie nie mogą jej jednak rozpocząć, bo padły dzienniki elektroniczne - alarmują w Internecie nauczyciele. pixabay
Dzienniki elektroniczne Vulcan i Librus nie działają z powodu nadmiernego obciążenia. Serwery nie wytrzymują. Logowanie jest często nie możliwe, a połączenia się zrywają, wszelkie zmiany wprowadzone w dziennikach elektronicznych pokazują się zbyt późno. Od środy, 25 marca, nauczyciele mają już realizować z młodzieżą zdalnie podstawę programową. Obowiązkowo. Efekt tego jest taki, że od rana zaczęły padać, prawdopodobnie z przeciążenia, dzienniki elektroniczne - donoszą w Internecie nauczyciele. "Nie mogę wejść na Librusa, od godziny przeciążone!!!" - alarmuje na Facebooku jedna z nauczycielek. Problem jest także z platformą Vulcan.

Pierwszy dzień obowiązkowej nauki zdalnej i już problemy

Środa, 25 marca, miała być pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą Minister Edukacji Narodowej wprowadził specjalnym rozporządzeniem. Tyle w teorii. W praktyce bowiem nauczyciele nie mogą pracować, bo dzienniki elektroniczne, za pomocą których kontaktują się z uczniami i ich rodzicami, padły.

Zobacz koniecznie

"Szybkie pytanie. Czy działa wam sprawnie Librus? Ja od rana nie mogę się zalogować" – pisze na jednej z grup skupiających nauczycieli Internauta Radek. Szybko okazuje się, że nie tylko on ma problem z platformą. Na jego pytanie w niespełna godzinę odpowiedziało ponad 300 osób.

"W całej Polsce jest problem, bo przeciążony jest" – odpowiada Internautka Kasia. "Ok. 9.30 chyba wszystkie dzienniki padły, Librus i Mobi na pewno" – ciągnie temat Internauta Tomasz.

Nie przegap

Nauczyciele najczęściej narzekają, że nie da się w ogóle zalogować do e-dzienników. Wyskakuje error – strona niedostępna. Alarmują osoby właściwie z całego kraju. Internautka Viola nazywa rzeczy bardziej dosadnie. "Vulcan padł. Librus też. Oba zdechły od zdalnego nauczania" - denerwuje się.

Awarię Librusa potwierdza Justyna Wojak, dyrektorka Szkoły Podstawowej Sportowej w Mysłowicach. – Od rana nie można się zalogować na Librusa – opowiada. – Szczęśliwie ja się trochę uparłam, żeby wszystkie zadania i cały plan lekcji był dostępny dla naszych uczniów także na naszej stronie internetowej. Dzięki temu pracujemy nadal, korzystamy też z różnych platform do e-learningu. Uczniowie wiedzą, co mają robić i kontaktują się z nauczycielami także poprzez komunikatory – mówi dyrektorka.

Mamy odpowiedzi firm Librus i Vulcano. Trwają rozbudowy przepustowości. E-dzienniki są przeciążone

Marcin Kempka, prezes zarządu firmy Librus, przypomina, że blisko połowa Polski korzysta z Librusa, który stał się w ostatnich dniach głównym, narodowym kanałem edukacji zdalnej.

– Obciążenie z dnia na dzień rośnie. Wzrosty, z którymi się mierzymy, to nie kilkaset procent, a kilka tysięcy procent. Rozbudowy przepustowości trwają w sposób nieprzerwany od kilku tygodniu bez żadnych dodatkowych kosztów dla szkół – wyjaśnia Marcin Kempka. Prosi także o wyrozumiałość.

Tłumaczy, że obecnie występują chwilowe problemy techniczne, które mogą utrudniać zalogowanie się oraz korzystanie z rozwiązania LIBRUS Synergia. – Pracujemy nad tym, aby pełna sprawność systemu została przywrócona w niedługim czasie – zapewnia prezes Kempka.

Do doniesień odniosła się już także firma Vulcan. – W związku z ogromnym wzrostem wykorzystania dziennika Vulcan do nauczania zdalnego w ostatnich dniach oraz zmianą sposobu pracy nauczycieli i uczniów, zwiększamy możliwości infrastruktury systemu – wyjaśnia Jan Koziarski dyrektor pionu marketingu firmy.

Vulcan uruchamia także na bieżąco dodatkowe narzędzia w dzienniku. – Dodaliśmy m.in. możliwość dodawania załączników do wiadomości – w formie linku do pliku w chmurze, czy też dodawanie materiałów nauczycieli bezpośrednio do zadań domowych wyjaśnia Koziarski.

Dyrektor przyznaje jednak, że pomimo zwiększania wydajności dziennika, firma obserwuje spowolnienie działania lub chwilowy brak dostępu do systemu. – Cały czas prowadzimy intensywne prace mające na celu jak najszybsze wyeliminowanie niedogodności – zapewnia.

Ministerstwo edukacji, przypomnijmy, wydało kilka dni temu rozporządzenie, określające zasady prowadzenia nauczania na odległość i wprowadzające możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy obowiązują od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku.

Zobacz koniecznie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Vulcan i Librus nie działają. Brak możliwości logowania więc korzystamy z Google. Oświadczenie: szkolne dzienniki elektroniczne przeciążone - Dziennik Zachodni

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryś

TO JEST BEZ SENSU ! LUDZIE DAJCIE PRZERWĘ UCZNIOM ! PO CO TA OBŁUDA ! JEST WOJNA Z CORONOVIRUSEM A NIE TAM JAKIEŚ EGZAMINY CZY MATURY WYBORY ITP NIE MAJĄCE ŻADNEGO WAŻNEGO ZNACZENIA BO DZIŚ WAŻNA JEST KWARANTANNA I NIECH KAŻDY JAK UMIE I MOŻE CZY LUBI JĄ SPĘDZA A NIE STRES ŻE DOSTANĘ DWÓJĘ CZY TRUJE! TO CHORE BY W STANIE WYJĄTKOWYM JAKIM JESTEŚMY WYMAGAĆ OD UCZNIÓW DYCYPLINY NAUKI ! ROK SZKOLNY POWINIEN ZAKOŃCZYĆ SIĘ DLA WSZYSTKICH PROMOCJĄ BO TO BARDZO WIELU USPOKOIŁO BY RÓWNIEŻ WSZYSCY POWINNI BYĆ DOPUSZCZENI DO EGZAMINÓW I MATURY ! A PRZEPROWADZIĆ JE NALEŻY DOPIERO KIEDY BĘDĄ DO TEGO WARUNKI SANITARNE !

G
Gość
26 marca, 18:16, Gość:

Jest jeszcze poczta elektroniczna. Ale czy polscy naóczyciele o Polaku Kolumbie, co to odkrył Amerykę o tym wiedzą? Moi znajomi są nauczycielami. Nie potrafią posługiwać się kartą płatniczą, używają Windows XP, rachunki płacą na poczcie gotówką, którą wcześniej pobierają przy okienku w banu. Po prostu lata 70 ubiegłego wieku!!!! TO JAK MAJĄ SOBIE PORADZIĆ TERAZ ???

A Ty taki/taka nowoczesny jesteś? Widać po błędach popełnianych w krótkim tekście, że masz powody bredzić o nauczycielach swoje fantazje chore. Weź sie ciołku za naukę. Na to nigdy nie za późno.

N
NNN
26 marca, 18:16, Gość:

Jest jeszcze poczta elektroniczna. Ale czy polscy naóczyciele o Polaku Kolumbie, co to odkrył Amerykę o tym wiedzą? Moi znajomi są nauczycielami. Nie potrafią posługiwać się kartą płatniczą, używają Windows XP, rachunki płacą na poczcie gotówką, którą wcześniej pobierają przy okienku w banu. Po prostu lata 70 ubiegłego wieku!!!! TO JAK MAJĄ SOBIE PORADZIĆ TERAZ ???

Naucz się pisać. Po prostu.

N
Nauczyciel
27 marca, 1:39, Gość:

Nauczyciele nie dostaną pensji ? a dzieci mogą się uczyć z książek tak jak było kiedyś. Nie było e-dzienników, nauczania przez internet i jakoś wszyscy żyli i zdawali z klasy do klasy.

Dlaczego nie dostaną pensji? Ty dostaniesz? Pracownicy zamkniętych przychodni dostaną? Urzędnicy w zamkniętych urzędach dostaną?

Mały, zajadły, podły Gościu z 1:39

G
Gość

Vulcan to jakaś lipa! Mogę się zalogować, ale mam tylko stronę główną. Nie mogę wejść nawet do skrzynki mailowej! Przecież to jakaś paranoja!

G
Gość

Dzisiaj Vulcan też lub już nie działa, to wszystko chore!

G
Gość
25 marca, 17:52, Gość:

Niech nauczyciele kręcą krótkie 25 minutowe filmiki i wysyłają uczniom choćby na WhatsApp i nie będzie problemu z serwerami a my nie będziemy musieli dzieci uczyć nowych tematów w domu.

25 marca, 18:17, Gość:

1. A czym mają kręcić? Mają sprzęt służbowy?

2. Komu wysyłać? Dzieciom? Na prywatny numer? A RODO?

3. Mają służbowe telefony? Czy może mają podawać swój prywatny numer?

26 marca, 8:19, ???:

Uważam, że ta histeria nauczycieli jest niepotrzebna. Jak chcą utrzymać pensje, które sobie wywalczyli (kosztem dzieci zresztą) ubiegłorocznymi strajkami to muszą jakoś pracować.

Dzieci przecież też nie dostały "służbowych" sprzętów do pracy z domu ani "służbowych" telefonów. RODO? Przecież szkoła i tak ma dane i rodziców i dzieci. Teraz trzeba ich używać i tyle. Sytuacja jest jaka jest. Czego się boicie? że rodzice i Wasi dyrektorzy też zobaczą jak uczycie?? Wszyscy jesteśmy w trudnej sytuacji. Cieszcie się, że rząd daje Wam szansę pracować i brać pensje.

Nauczyciele tez nie mają służbowych sprzętów. Wszystko własne. Nic nie wiesz o systemie edukacji. Jak ci sie nie podoba zamknij wszystkie szkoły i ucz sam dzieci do matury

G
Gość

Nauczyciele nie dostaną pensji ? a dzieci mogą się uczyć z książek tak jak było kiedyś. Nie było e-dzienników, nauczania przez internet i jakoś wszyscy żyli i zdawali z klasy do klasy.

G
Gość
26 marca, 16:47, Gościu:

A czego się spodziewaliscie ? Jak nagle kilkaset tysięcy osób tego używa albo więcej to serwery są przeciązone A to raczej nie było przystosowane do tego typu sytuacji

Kilkaset tysięcy? Obciążenie idzie w miliony osób... Na pewno nikt tego nie przemyślał do końca.

G
Gość

A gdzie jest acta 2? Jeszcze tylko rok zostało do ocenzurowania neta, a pis ma w dupie actę. Niech się kur... opamiętają i ocenzurują nasz internet.

R
Rodzic

Librus jest nadal naćkany niezamówionymi reklamami, rodzice nie wyrażali zgody na marketingowy spam. Te wszystkie banery reklamowe nie dają rady się wcisnąć na ekrany.

Zalogowanie się? To dopiero na końcu, do którego system nie potrafi dojść.

G
Gość

Jest jeszcze poczta elektroniczna. Ale czy polscy naóczyciele o Polaku Kolumbie, co to odkrył Amerykę o tym wiedzą? Moi znajomi są nauczycielami. Nie potrafią posługiwać się kartą płatniczą, używają Windows XP, rachunki płacą na poczcie gotówką, którą wcześniej pobierają przy okienku w banu. Po prostu lata 70 ubiegłego wieku!!!! TO JAK MAJĄ SOBIE PORADZIĆ TERAZ ???

G
Gościu

A czego się spodziewaliscie ? Jak nagle kilkaset tysięcy osób tego używa albo więcej to serwery są przeciązone A to raczej nie było przystosowane do tego typu sytuacji

N
Nauczycielka polskiego

Wczoraj było troszkę trudności, ale dzisiaj jest bez problemu. Koło 9- 10 Librus chodził trochę wolniej ale już koło 11 normalnie.

G
Gość

Panstwo PIS .

Tyle w temacie

Wróć na i.pl Portal i.pl