Volkswagen Poznań: Inicjatywa Pracownicza weszła w spór zbiorowy z zarządem VW w Poznaniu. Związkowcy protestują przeciwko zwolnieniom

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Związkowcy mają cztery postulaty, których spełnienia żądają od pracodawcy.
Związkowcy mają cztery postulaty, których spełnienia żądają od pracodawcy. Łukasz Gdak
Zrzeszający ponad 500 pracowników poznańskiego Volkswagena związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza protestuje przeciwko zwiększaniu tempa pracy, przy jednoczesnych planach zwalniania pracowników oraz powrót do miesięcznego rozliczania czasu pracy. Związkowcy domagają się także równego traktowania wszystkich organizacji związkowych. Między innymi te postulaty są przedmiotem sporu zbiorowego, w który związkowcy weszli z fabryką Volkswagena w Poznaniu. Jak na te informacje reagują władze fabryki VW w Poznaniu? - Możemy potwierdzić, że Volkswagen Poznań oraz Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza są obecnie w procedurze sporu zbiorowego. Na chwile obecną trwa etap rokowań. Pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu, drugie planowanej jest na jutro, tj. 5.02 - czytamy w komunikacie, w którym poinformowano również, że do czasu zakończenia rozmowy nie będą komentowane.

Związkowcy podkreślają, że w kontekście zapowiadanego zwolnienia 750 osób z poznańskiej fabryki, wydłużanie czasu pracy, a także śrubowanie norm to działania wbrew interesom pracowników. Uważają, że najwyższa pora odejść od wprowadzonych w czasie kryzysu ekonomicznego w 2008 roku rozwiązań i maksymalizowania zysków firmy kosztem pracowników.

Sprawdź też:

Związkowcy mają cztery postulaty, których spełnienia żądają od pracodawcy:

  • zwolnienia tempa pracy
  • zniesienia obowiązku pracy w sobotnie popołudnia
  • wprowadzenia miesięcznego okresu rozliczeniowego
  • równych możliwości prowadzenia działalności związkowej

Związkowcy zwracają uwagę, że pracownicy poznańskiej fabryki muszą realizować bardziej wyśrubowane normy od swoich niemieckich kolegów, mimo gorzej przygotowanych stanowisk pracy.

Sprawdź też:

Ponadto w związku z rocznym rozliczeniem czasu pracy i stworzeniu "banku nadgodzin" pracownicy pracują często także w soboty. Domagają się, by firma z tego zrezygnowała, tym bardziej, że wprowadzenie tego rozwiązania motywowano koniecznością przetrwania kryzysu ekonomicznego w 2008 roku. Mimo, że kryzys skończył się już dawno, jest ono wciąż utrzymywane. Według związkowców zarząd Volkswagena tłumaczy to nawałem pracy, jednocześnie zapowiadając redukcję załogi o 750 osób.

Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej twierdzą także, że pracodawca uniemożliwia im udział w Komisji BHP, uniemożliwia zabieranie głosu na spotkaniach z załogą, a zgodę na powieszenie związkowej tablicy informacyjnej uzależnia od rezygnacji przez związkowców z rozdawania gazet i ulotek.

Obecnie trwają rokowania związkowców i zarządu Volkswagena dotyczące wysuniętych żądań. Jeśli nie zakończą się porozumieniem może dojść nawet do strajku. Inicjatywa Pracownicza zapowiada przeprowadzenie referendum w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ:

Stopa bezrobocia w Poznaniu od lat jest na najniższym poziomie w kraju. Są jednak takie branże, w których znaleźć pracę jest o wiele łatwiej. Prezentujemy listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Poznaniu. Wykonujesz je? Na pewno znajdziesz zatrudnienie w stolicy Wielkopolski. Dane pochodzą z "Barometru Zawodów 2020" przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.Przejdź dalej i sprawdź --->

Masz ten zawód? Bez problemu znajdziesz pracę w Poznaniu!

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl