Stowarzyszenie Kongres Kobiet po raz ósmy organizuje w Warszawie ogólnopolski panel dyskusyjny, który odbędzie się 13 i 14 maja. Hasło, przyświecające tegorocznemu wydarzeniu brzmi „Po jasnej stronie mocy. Równość, aktywność, demokracja”.

– Musimy być razem, musimy pokazać naszą siłę – tak do udziału w Kongresie Kobiet na Facebooku namawia aktora i działaczka społeczna Maja Ostaszewska. Debaty w tej edycji Kongresu Kobiet skoncentrują się na sytuacji Polski w obliczu najnowszych wydarzeń z Europy i świata, m. in. „Obcy – wróg czy bliźni?" dyskusja dotycząca obcokrajowców i emigrantów, „Jakie dziewczęta? Dobra zmiana w edukacji" rozmowa poświęcona kobietom w edukacji  oraz „Polka u ginekologa" debata związana ze zdrowiem. Podczas wydarzenia można będzie skorzystać także z darmowych porad prawników lub innych, wybranych specjalistów.

Kongres Kobiet od 2009 koncentruje się na angażowaniu kobiet w życie polityczne oraz społeczne. Nie podlega on żadnej instytucji. Osoby, biorące w nim udział są przedstawicielami różnych zawodów, środowisk czy orientacji politycznych. Wbrew temu, co może sugerować nazwa, mężczyźni są również zaproszeni do wzięcia czynnego udziału w spotkaniach. Wydarzenie wspierają m.in. Hollaback! Polska, Feminoteka, Fundacja La Strada. W ciągu roku Kongresy Kobiet odbywają się na poziomie regionalnym.