Uzdrowiskowe ABC, czyli zabiegi lecznicze

Jolanta Bąk
shutterstock
W uzdrowiskach dostępne są różne zabiegi lecznicze. Poniżej podano krótką charakterystykę najpopularniejszych terminów lecznictwa uzdrowiskowego.

Balneoterapia

- to ogólne określenie zabiegów wykonywanych przy użyciu naturalnych surowców leczniczych, czyli wód leczniczych, gazów i borowiny.

Bicze szkockie

- natryski o różnej temperaturze wody. Bicze hartują organizm i pobudzają krążenie,
łagodzą bóle stawów.

Diadynamik

- w tej metodzie wykorzystuje się prąd stały, na który nakłada się prąd zmienny. Stosuje
się go przy łagodzeniu stanów bólowych.

Elektrostymulacja mięśni

- przy zabiegu stosuje się płynący z przerwami prąd stały. Impulsy prądowe pobudzają mięśnie do skurczu. Metoda używana jest do wzmocnienia mięśni, a także krążenia obwodowego.

Fizykoterapia

- jest to określenie wszystkich zabiegów, w których stosuje się bodźce zewnętrzne: prąd elektryczny, ciepło, zimno, ultradźwięki, pole magnetyczne, światło i wodę.

Galwanizacja

- zabieg z wykorzystaniem prądu stałego. Galwanizacja zalecana jest przy nerwobólach, zaburzeniach krążenia obwodowego, zapaleniu nerwów i chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Inhalacje

- jest to podawanie środka leczniczego metodą wziewną. Zabiegi tego rodzaju stosuje się
przede wszystkim przy schorzeniach układu oddechowego.

Jonoforeza

- w zabiegu przez skórę podaje się odpowiednie leki, wykorzystując do tego prąd stały. W zależności od aplikowanego leku likwiduje stany zapalne, zmniejsza napięcie mięśni oraz łagodzi ból.

Kąpiele elektryczno-wodne

- jest to rodzaj zabiegu galwanizacji, który polega na tym, że w wannach podłączonych do źródła prądu stałego zanurza się bolące kończyny.

Kąpiele perełkowe

- polegają na kąpieli w zwykłej wodzie, do której przez specjalne dysze w wannie podawane jest powietrze. Masaż pęcherzykami powietrza sprzyja ogólnemu odprężeniu. Zalecany jest dla cierpiących na łagodną miażdżycę naczyń krwionośnych, lekką chorobę serca i układu krążenia, w stanach nadpobudliwości, bezsenności lub podniecenia nerwowego.

Kąpiele radoczynne

- do kąpieli używa się wody z rozpuszczonym w niej radonem, promieniotwórczym gazem, który powstaje w wyniku rozpadu radu. Kąpiele takie są szczególnie zalecane w chorochorobach górnych dróg oddechowych, reumatycznych, naczyń obwodowych i schorzeniach kobiecych.

Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe

- są to kąpiele w wodach o dużej zawartości siarki. Stosuje się je w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedyczno-urazowych, niektórych schorzeń dermatologicznych, a także w niedokrwistości kończyn dolnych.

Kąpiele solankowe

- do kąpieli wykorzystuje się wody słone. Zalecane w chorobach ortopedyczno-urazowych, neurologicznych, kobiecych i reumatycznych.

Kąpiele tlenowo-ozonowe

- odbywają się w gazie lub w wodzie. Szczególnie polecane przy chorobach naczyń krwionośnych kończyn dolnych spowodowanych miażdżycą lub cukrzycą oraz owrzodzeniach
podudzi.

Kąpiele wirowe

- podczas kąpieli woda wprawiana jest w ruch wirowy i świetnie masuje ciało. Tego rodzaju kąpiele łagodzą bóle wywołane przez zwyrodnienie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym oraz choroby narządu ruchu.

Kinezyterapia

- jest to ogólne określenie leczenia, w którym wykorzystuje się różne formy aktywności fizycznej - spacery, ćwiczenia gimnastyczne, przejażdżki rowerowe. Wysiłek fizyczny jest zalecany w chorobach układu krążenia i serca, narządu ruchu, pulmonologicznych, cukrzycy, osteoporozie i otyłości.

Klimatoterapia

- metoda ta wykorzystuje do leczenia środowisko naturalne - zabiegi ruchowe na powietrzu, kąpiele słoneczne, powietrzne i morskie, inhalacje naturalnego aerozolu tężniowego lub
morskiego.

Krioterapia

- polega na leczeniu niskimi temperaturami, czyli zimnem. Stosowana jest do leczenia stanów zapalnych i bólowych, stosuje się ją miejscowo lub ogólnoustrojowo.

Laseroterapia

- polega na naświetlaniu chorych tkanek laserem o odpowiedniej częstotliwości
i mocy promieniowania. Jest bardzo skuteczna przy gojeniu się ran, polecana po przeszczepach, w chorobach dermatologicznych i przyzębia.

Magnetoterapia

- przy zabiegach stosuje się zmienne pole magnetyczne. Pomaga przy leczeniu bólu, stanów zapalnych, poprawia ukrwienie tkanek i przewodnictwo nerwowe.

Masaż

- chyba jedna z najstarszych metod leczniczych, stosowano ją już w czasach starożytnych. Uciskanie i rozciąganie tkanek skutecznie niweluje napięcie mięśni, poprawia krążenie, elastyczność skóry, mięśni i stawów, pobudza układ nerwowy do lepszej pracy.

Natryski

- można uznać za formę masażu wodnego, stosuje się je na całe ciało lub tylko miejscowo. Natryski poprawiają krążenie, oddychanie, przemianę materii, stabilizują układ nerwowy, są skuteczne w chorobach reumatycznych.

Parafinoterapia

- polega na miejscowym stosowaniu parafiny. Podgrzaną do temperatury 50°C parafinę przy użyciu pędzla nakłada się warstwami na ciało. Powstaje skorupa długo trzymająca ciepło, co sprzyja leczeniu przewlekłych stanów zapalnych i pourazowych.

Peloidoterapia

- to po prostu leczenie borowiną. Jest ona skuteczna w chorobach reumatycznych, kobiecych, laryngologicznych, schorzeniach ortopedyczno- urazowych. Pastę borowinową stosuje przy leczeniu chorób naczyń kończyn dolnych.

Pulsatronik

- jest to oddziaływanie na organizm prądem impulsowym o średniej częstotliwości. Pobudza on mięśnie do reakcji i polecany jest przy ich niedowładach.

Światłolecznictwo

- jak sama nazwa wskazuje, obejmuje metody lecznicze, które wykorzystują różne rodzaje promieniowania: podczerwone (lampa sollux), widzialne i nadfioletowe (lampa kwarcowa). Terapia jest skuteczna w schorzeniach dermatologicznych, przewlekłych stanach zapalnych i bólowych.

Talasoterapia

- to klimatoterapia, która wykorzystuje lecznicze właściwości morza. Obejmuje także leczenie wodą morską i algami.

Terapia ultradźwiękami

- ultradźwięki to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne
dla ludzkiego ucha. Działają jak mikromasaż i powodują ogrzanie tkanek. Metodę tę stosuje się najczęściej w zabiegach kosmetycznych.

CZYTAJ TEŻ:

Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych
https://i.pl/urazy-kregoslupa-pierwsza-pomoc/ar/499520
Wyciąg z pestek winogron
Najpiękniejsze polskie uzdrowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl