Uzależnieni od zakupów w ciucholandach

Emilia Drożdż
Sklepy z używaną odzieżą należą do branży, która teraz najprężniej rozwija się na sądeckim rynku. Kolejny powstał niedawno w miejscu turystycznego baru z czasów PRL-u przy dworcu PKS. Ciężko zliczyć wszystkie ciucholandy w mieście. Najwięcej jest ich na ulicy Lwowskiej.

Jeszcze kilka lat temu takie miejsca kojarzyły się z biedą i tandetą. Dziś nie tylko niskie ceny, ale także wielki wybór towarów i ich jakość kuszą wielu klientów. Również tych z zasobniejszymi portfelami. Sprzedawczynie mówią, że "na ciuchach" systematycznie pojawiają się urzędniczki z magistratu, lekarki, adwokatki, a nawet dyrektorzy firm. W jednym ze szmateksów niedawno widziano znaną aktorkę Ewę Kasprzyk.

Ciężko spotkać osobę, która nie zajrzałaby choć raz na jakiś czas do sklepu z tanią odzieżą. Większość lokali ma przymierzalnie, koszyki na zakupy, a klient dostaje do ręki paragon.

Ubrania wiszą zazwyczaj na wieszakach, często są poukładane według kolorów. Zakupy mają swoje walory. Sprzedawczynie doradzają, a nawet szukają towaru dla klienta.

W sklepie Janeczka przy ulicy Żywieckiej można nawet na poczekaniu dokonać przeróbki ubrań. -Przychodzą do mnie klientki, które pracują w galeriach handlowych. Mówią, że mogą tutaj znaleźć oryginalne rzeczy, których nie ma w ich sklepach - opowiada Agnieszka Humińska, właścicielka sklepu Agnes przy ulicy Lwowskiej.

Jola Jabłońska z Nowego Sącza nie kryje, że większość swoich ubrań kupiła w sklepach z tanią odzieżą. -Te ubrania są sprawdzone, przez to trwalsze - mówi młoda klientka ciucholandów. -Zawsze mogę znaleźć coś niepowtarzalnego. Jola przyznaje, że takie zakupy mogą uzależnić. Sama stara się kupować tylko potrzebne rzeczy.

Jakub z Nowego Sącza (nazwiska nie chce ujawniać) nie może tego powiedzieć o swojej żonie, która codziennie kupuje w lumpeksach. - Ma tyle niepotrzebnych ubrań, że ostatnio pod jej nieobecność pozbyłem się kilku dużych worków - mówi z irytacją.

Magdalena Ziółkowska zagląda przynajmniej raz w tygodniu do szmateksów. - To wciąga - wyznaje. - Za nieduże pieniądze można kupić naprawdę ładne rzeczy. Ceny wahają się zazwyczaj od jednego do kilkunastu złotych. W niektórych sklepach kupuje się ubrania na wagę. Mała cena jeszcze bardziej kurczy się dzięki wyprzedażom, promocjom, przecenom. W sieci sklepów Roban kilogram odzieży kosztuje 35 złotych, a tuż przed wymianą towaru spada do 30-50 procent ceny wyjściowej. W Sklepach po Smoku zaczyna się od 40 zł i każdego dnia spada o 4, aż do złotówki.

Największy ruch panuje tuż po wymianie towaru. Obniżki cen przyciągają głównie osoby mniej zamożne. Po otwarciu sklepu wchodzi od razu kilkadziesiąt osób, które biorą całymi garściami ubrania do mierzenia.
- Kiedy zaczęłam tu pracować, nie mogłam uwierzyć, że ludzie potrafią się tak kłócić o towar - mówi sprzedawczyni Karolina Kalińska. - Podobnie działo się chyba tylko w PRL.

Prócz ubrań, lumpeksy oferują obuwie, biżuterię, torebki, akcesoria gospodarstwa domowego. Czasem bywają też zupełnie nowe rzeczy, ale po wyższych cenach. W każdym szmateksie zajdziemy ubrania popularnych marek jak H&M, Orsay, Vero Moda czy Reserved, a także tych nieco droższych: Zara, Versace, Dolce&Gabbana. Ciągle dokłada się nowy towar. Przy ul. Lwowskiej otwarto nawet ciucholand z ubrankami dla dzieci. - W czasach kryzysu niska cena ma duże znaczenie dla kupujących - mówi współwłaścicielka Monika Citak. - Dlatego zaryzykowałam i otworzyłam w zeszłym miesiącu kolejny ciucholand.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uzależnieni od zakupów w ciucholandach - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolcia
jestem od paru lat uzależniona od ciucholandów . Często chodzę do szmaciarni . Życzę sobie w nowym roku że OGRANICZĘ wizyty w lumpexie bo wariuję jak coś kupię. Na moje niskie dochody wystarcza mi kupowanie w tych sklepach chyba że zrezygnuję zacznę odkładać na nowe ciuchy . Lepiej jest raz w miesiącu iść kupić
j
ja
przeprowadziłan sie ze starego sącza do warszawy i poszłam do lumpeksu i tu za 1KG odzieży płaci sie w wiekszości 75 zł!!!! w kilku tylko 68 zł w wielu pod stówkę podchodzi jestem w szoku!
o
obserwator
Obawiam się że niestety tak będzie jak mówisz , może nawet powstaną sklepy z przeterminowaną żywnością w atrakcyjnych cenach , a mój szef nawet nie wie co to biedronka ............. oj oj
n
normalny sądeczanin
Bieda. Z niecierpliwością czekamy na sklepy z używana żywnością. Dziękujemy wam szczodrzy przedsiębiorcy.
Wróć na i.pl Portal i.pl