UWAGA! TVN: Dlaczego Krzysztof Leski został zamordowany? Kim jest morderca? Dziennikarz poznał go w szpitalu psychiatrycznym

UWAGA! TVN/x-news

Wideo

Źródło: TVN

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Znany dziennikarz Krzysztof Leski został zamordowany w noc sylwestrową. Reporter Uwagi! jako jedyny rozmawiał z przyjaciółmi Leskiego, którzy opiekowali się nim przez ostatnie lata. Reportaż UWAGA! TVN

Krzysztof Leski zginął w noc sylwestrową. - Ktoś, komu Krzysztof starał się pomóc, poderżnął mu gardło – ubolewa Anna Morka, znajoma Leskiego.

6 stycznia policja zatrzymała podejrzanego o zabójstwo.

Pogrzeb Krzysztofa Leskiego [ZDJĘCIA] Dziennikarz został poc...

- Do policjantów podszedł około 30-letni mężczyzna. Powiedział, że być może jest poszukiwany, że ma niezapłaconą grzywnę za wykroczenie. Chciał się zorientować, jak wygląda jego status w systemie policyjnym. Policjanci poszli z 30-latkiem na posterunek. Mężczyzna został sprawdzony w systemie. Wbrew jego obawom, nie był poszukiwany. Poinformowany o tym popatrzył w okno i powiedział: „To oni jeszcze o tym nie wiedzą”. Pytany przez policjantów, o czym nie wiedzą, unikał odpowiedzi. Ale pod wpływem pytań w końcu oświadczył: „Zabiłem przyjaciela” – opowiada młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Z oględzin miejsca zdarzenia wynika, że ciało Leskiego było ułożone w łóżku. Dziennikarz miał ranę ciętą szyi.

- Nie stwierdzono śladów obrony, jakiejś przemocy, czy walki – mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Krzysztof Leski był dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym. Jak sam napisał na swoim blogu, pracował dla 50. różnych redakcji.

- Jestem wstrząśnięta tym, co się stało. Myślę, że wiele osób jest wstrząśniętych. Wszyscy wspominają go z laptopem, on pierwszy miał nowoczesny sprzęt. Wspominają jego wąsik, urok osobisty – wylicza Monika Olejnik.

Dziennikarka zwraca uwagę, że Leski był „zwariowanym i bardzo pracowitym człowiekiem”.

- Największe wrażenie zrobił na mnie podczas wizyty w Stanach z Lechem Wałęsą. Krzysztof wysyłał depesze chyba do 30 redakcji w całej Polsce. Pamiętam, że kłóciliśmy się, że zabiera telefon i nie możemy porozmawiać ze swoimi redakcjami. Był niezwykle zdolny. Miał łatwość pisania. Był też dobrym człowiekiem.

Krzysztof Leski zaczynał pracę w gazetach związanych z „Solidarnością”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Potem był dziennikarzem i korespondentem „Gazety Wyborczej”. Następnie pracował w Telewizji Publicznej. Był też korespondentem „The Daily Telegraph” i BBC. Jako reporter pracował w Sejmie.

- My, młodzi reporterzy zazdrościliśmy mu znajomości, on z politykami opozycji demokratycznej w PRL był po imieniu. Chodził po Sejmie z kostką BBC. To było naprawdę coś – wspomina Anna Godzwon, była dziennikarka Polskiego Radia.

- Szukałem dziennikarzy, którzy będą chodzić własnymi drogami i w swój własny sposób patrzyć na pewne rzeczy. Krzyś Leski był taka osobą. Potrafił też dotrzeć do ludzi, do których inni nie potrafili dotrzeć. Do ludzi, którzy w tamtym czasie prowadzili politykę. To był dla redakcji bardzo cenny nabytek. Wiele mediów zagranicznych, które przyjeżdżało zrobić jakiś materiał, wykorzystywało jego znajomość życia politycznego. Miał swoją markę – mówi Robert Kozak, były szef polskiej sekcji BBC.

Krzysztof Leski był synem Kazimierza Leskiego, pseudonim „Bradl”. Podczas II wojny światowej jego ojciec działał w kontrwywiadzie Armii Krajowej. Zasłynął tym, że przebrany za oficera niemieckiego wykradł dokumentację umocnień Wału Atlantyckiego.

- Nie jestem w stanie pojąć, jak on wychodził z tych wszystkich opresji. W jaki sposób potrafił zachować kamienną twarz w sytuacji, kiedy każdy najmniejszy błąd językowy mógł się skończyć plutonem egzekucyjnym – mówił Krzysztof Leski kilka lat temu wspominając ojca.

Krzysztof swojego ojca poznał dopiero mając 18 lat.

- On się ciągle mierzył z legendą swojego ojca. Ojciec w jego duszy był drzazgą. To nie jest tak, że on się go wyrzekł, on go pominął. To był człowiek w typie Jamesa Bonda. Bond nie miewa dzieci i nie zmienia im pieluszek. Nie wyobrażamy sobie go w tej roli. Taki był ojciec Krzyśka, pominął to, że ma dziecko – mówi Ewa Siedlecka z „Polityki”.

Krzysztof Leski rozstał się z żoną i starał się wychowywać dzieci. Jakiś czas temu stracił pracę, zachorowała też jego matka. To wszystko spowodowało, że zamknął się w domu, a ze światem porozumiewał się tylko za pomocą komputera.

- Nie wydaje mi się, żeby Krzysztof się pogubił w życiu, wręcz przeciwnie, on szedł cały czas swoją drogą i cały czas udowadniał, że ma rację. Cały czas nie umiał mówić, czego potrzebuje i jakiej pomocy oczekuje. Pół roku temu zadzwoniłam do niego, żeby zamówić tekst do Newsweeka, a on powiedział, że bardzo dziękuje, że chciałby napisać, bo potrzebuje pieniędzy, ale chyba nie jest w stanie. Nie jest w stanie się skupić, bierze leki. Był bardzo szczery w tym, co mówił – wspomina Renata Kim z „Newsweeka”.

Krzysztof skupił się na opiece nad ciężko chorującą matką.

- Chyba nigdy nie widziałam takiej relacji matka-syn, że ktokolwiek byłby tak blisko – zwraca uwagę Anna Marka, znajoma Krzysztofa Leskiego.

- Myślę, że bardzo traumatycznym wydarzeniem był jego rozwód. Utrata pracy w BBC. I myślę, że też wyjazd córki do Szkocji – mówi Jan Morka, przyjaciel Leskiego.

- Krzysztof był bardzo związany z dziećmi. On się zapadł i popadł w depresję, w skrajnej formie. On wręcz miał problem z wyjściem do kuchni. Z osoby niesamowicie zaradnej, robiącej 80 rzeczy na raz, stał się osobą jakby bezwolną – dodaje Morka.

„Odzyskałem wiarę w sens życia”

Pod koniec zeszłego roku Krzysztof trafił do szpitala psychiatrycznego. To tam poznał Łukasza, razem z nim i dwoma innymi mężczyznami zamieszkali w mieszkaniu matki Krzysztofa. Po pewnym czasie w mieszkaniu został jedynie Łukasz.

- Myślę, że brak mu było ludzi. To była taka namiastka ludzi, którzy zaczęli bywać w tym domu i pomieszkiwać nim. To było szukanie kontaktu – uważa Morka.

Nic nie zapowiadało tragedii. Na kilkanaście godzin przed śmiercią Krzysztof na swoim blogu zamieścił optymistyczny wpis: „Wbrew wielu szczegółom, odzyskałem wiarę w sens życia będącego czymś więcej niż codzienną wegetacją”.

Niewiele wiadomo o młodym mężczyźnie, który zamieszkał u Leskiego.

- Wiem, że jest gdzieś spod Szczecinka i powiedział, że nie może wrócić w miejsce, z którego przyjechał. Chciał popełnić samobójstwo i próbował rzucić się pod pociąg. To są informacje od Krzysztofa – mówi Anna Morka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A dlaczego zginęli Lepper i inni politycy

L
Lila
18 stycznia, 13:28, ekolożka:

Czy ten zamordowany dziennikarz służył w tvn? Czy ktoś coś może napisać szerzej na ten temat?

20 stycznia, 10:30, Jerzy:

Nie w tym rzecz

.Ludzie w żyłach ,których płynie krew najwybitniejszych ludzi polskiego wywiadu II R.P. Czasu okupacji czy 1914-1939 nie mają przyszeregowania partyjnego.To ludzie niezalezni.To sól i krew tego narodu najwyższej możliwej ...próby.To absolutna elita ...elity.Nikt tego nie jest w stanie pojąć.??????Głosujecie na wnuczkę Grabskiego.Ona jest z tych ludzi.Obudzcie się Polacy.😁

Co maa wspólnego ,że wnuczka.Na prezydenta nie nadaje się.

J
Jerzy
18 stycznia, 13:28, ekolożka:

Czy ten zamordowany dziennikarz służył w tvn? Czy ktoś coś może napisać szerzej na ten temat?

Nie w tym rzecz

.Ludzie w żyłach ,których płynie krew najwybitniejszych ludzi polskiego wywiadu II R.P. Czasu okupacji czy 1914-1939 nie mają przyszeregowania partyjnego.To ludzie niezalezni.To sól i krew tego narodu najwyższej możliwej ...próby.To absolutna elita ...elity.Nikt tego nie jest w stanie pojąć.??????Głosujecie na wnuczkę Grabskiego.Ona jest z tych ludzi.Obudzcie się Polacy.😁

G
Gość

Nie wiem co tu jeszcze komentować.Plakac mi się chce.

G
Gość

Na

J
Jerzy
19 stycznia, 15:08, X:

Sprawa śmierdzi.

Wy nic nie wiecie, tak. Przecież ten dziennikarz odmówił przyjęcia orderu od Prezydenta Dudy. Nie chcę tu nic sugerować, ale ta sprawa śmierdzi na odległość.

No cóż.Ja jestem w podobnej sytuacji.My z rodzin elity polskiego wywiadu II R.P. siłą rzeczy nie mamy lekko.Jesli wogole żyjemy i się rozmnażamy to po cichu .Kur.......stwo w narodzie jak było tak jest nadal.Jakby jeszcze większe skundlenie.

.

X
X

Sprawa śmierdzi.

Wy nic nie wiecie, tak. Przecież ten dziennikarz odmówił przyjęcia orderu od Prezydenta Dudy. Nie chcę tu nic sugerować, ale ta sprawa śmierdzi na odległość.

M
Mikey
18 stycznia, 13:28, ekolożka:

Czy ten zamordowany dziennikarz służył w tvn? Czy ktoś coś może napisać szerzej na ten temat?

Ten zamordowany dziennikarz był jednym z tych, którzy pojawili się w Telewizji Polskiej po przemianach 1989 roku, w tamtym okresie był w ekipie ' - przygotowywał relacje parlamentarne, nieraz prowadził poranne wydanie Wiadomości (wtedy wolnych od naginania informacji pod potrzeby danej partii). Wizualnie wyróżniał się tym, że był jak husky - miał oczy w różnych kolorach. Każdy jego materiał był wyjątkowo profesjonalny, na poziomie takim, jak relacje Ś.P. Waldemara Milewicza z wszelkich wojen.

e
ekolożka

Czy ten zamordowany dziennikarz służył w tvn? Czy ktoś coś może napisać szerzej na ten temat?

Dodaj ogłoszenie