reklama

Uwaga! TVN 3.12: Ile warta jest nasza tożsamość? „Szybciej można kupić nasze dane niż złożyć skargę”

Uwaga! TVN/x-newsZaktualizowano 

Wideo

Źródło: TVN

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W Polsce kwitnie nielegalny handel danymi osobowymi. Korzystając z naszych skradzionych personaliów, przestępcy wyłudzają kredyty, robią na nasze konto zakupy i natrętnie wysyłają reklamy.

Na początku września pokazaliśmy, jak łatwo można kupić potężną, liczącą kilkaset tysięcy pozycji bazę danych, zawierającą dane osobowe klientów jednego z banków

Ogłoszenie z ofertą kupna nielegalnej baz danych znaleźliśmy w internecie. Kobieta, która podawała się za byłego pracownika banku, zaproponowała nam sprzedaż danych ponad 650 tysięcy Polaków.

- Nie słyszałam, żeby ktokolwiek w związku z tym miał jakąś kontrolę, czy problem. Skoro ja sobie poradziłam oznacza, że to nie może być trudne. Słyszałam, że są ludzie, którzy z takiego handlu żyją – mówiła była pracownika banku.

W bazie znalazły się adresy, numery kont bankowych, numery PESEL i informacje o kredytach klientów banku. To kompletne dane, które potrzebne są oszustom do zaciągnięcia pożyczki na cudzą tożsamość.

- Czuję się zwyczajnie zagrożony. Jeśli moje dane stają się obiektem pokątnego handlu, jest to oburzające. Istnieje Urząd Ochrony Danych Osobowych, który powinien chronić nas przed takim procederem – mówi Mikołaj Rey, jeden z poszkodowanych.

Sprawę zgłosiliśmy do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kilka osób, z zakupionej przez nas bazy danych, po tym jak dowiedzieli się, że ich dane osobowe są dostępne na czarnym rynku, zdecydowało się wspólnie z nami powiadomić o tym urzędników. Oficjalna procedura rozpoczyna się od złożenia skargi.

- W tym zakresie będzie prowadzone postępowanie administracyjne – zapewnia urzędnik.

Po kilku tygodniach od złożenia zawiadomienia, w urzędzie nadal nikt nie wiedział, jaka jest metoda na zabezpieczenie interesu osób, których dane zostały skradzione.

- Po analizie tego pliku dokumentów nie mogliśmy wywnioskować, skąd pochodzą te dane – twierdzi Weronika Kowalik, dyrektor zespołu ds. sektora prywatnego w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych i dodaje: Te dokumenty zostały przekazane przez prezesa UODO organom ścigania wraz z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Szybciej można kupić nasze dane niż złożyć skargę – komentuje sprawę Jolanta Prokop.

Łatwość w dostępie do cudzej tożsamości powoduje, że przestępstw z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych jest coraz więcej. Statystyki z ostatnich lat przerażają.

- Z ostatnich raportów wynika, że w Polsce osiem na sto wniosków o kredyt, czy inne usługi finansowe są próbą oszustwa - wskazuje dr Maciej Kawecki, Ekspert z zakresu ochrony danych osobowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Danych osobowych w wielu przypadkach pozbywamy się na własne życzenie. Popularnym sposobem jest wysyłanie CV w odpowiedzi na wirtualne, często fałszywe ogłoszenia o pracę. Często

też bierzemy udział w promocjach, czy programach lojalnościowych, gdzie w zamian za kilkuprocentowy rabat wysyłamy ankietę z danymi.

- Sporo problemów wynika z tego, że ludzie nie wiedzą jakie dane muszą przekazywać, a o jakie nigdy nikt nie powinien nas prosić. Niestety są instytucje, które będą zachęcać nas do podawania, jak największej ilości danych, bo to dla nich biznes - dodaje Piotr Konieczny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych, Niebezpiecznik.pl.

Postępowanie zostało wszczęte po interwencji naszego reportera, czyli ponad miesiąc od naszego pierwszego zawiadomienia. Przez ten czas ogłoszenia o sprzedaży danych osobowych były cały czas dostępne w internecie.

- Trzeba iść zmienić procedury w bankach i wymusić lepszy nadzór instytucji by uniemożliwić na przyszłość takie zdarzenia, które są niedopuszczalne – kończy Mikołaj Rey.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pan Jorge Luis

Najważniejszym składnikiem jest zejście z tyłka i zrobienie czegoś. To takie proste. Wiele osób ma pomysły, ale niewielu decyduje się teraz coś z nimi zrobić. Nie jutro. Nie w przyszłym tygodniu. Ale dzisiaj, jeśli spojrzysz na systemy finansowe na całym świecie, ponad połowa ludności świata - spośród sześciu miliardów ludzi, ponad trzy miliardy - nie kwalifikuje się do zaciągnięcia pożyczki w banku. nie mam sposobu myślenia .....

W tym momencie usługa finansowa Logan Dustin postanowiła opracować prosty i skuteczny sposób pomocy przeciętnym osobom w zaspokojeniu ich potrzeb finansowych.

Świadczone przez nas kategorie usług obejmują

# Pożyczka biznesowa / pożyczka pomostowa

#Pożyczka wzajemna

#Pożyczka osobista

# Pożyczka komercyjna

# Pożyczka nieruchomości

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o przesłanie e-maila @ ........

aso.loan.saviings01@gmail.com

Pan Jorge Luis

Kroczymy, a inni podążają za nimi.

c
czarekmat

A może ogólnopolska baza osób które w swoich bankach podpiszą umowę że jakikolwiek kredyt w jakimkolwiek banku tylko po osobistym stawiennictwie i najlepiej jeszcze z identyfikacją danych biometrycznych?!

przykład : ktoś chce na moje dane wyłudzić kredyt otrzymuje informację zwrotną że zgodnie z podpisaną umową zapraszamy do banku gdzie sprawdzimy co trzeba?!

wiem że pewnie zaraz i na to coś oszuści będą próbowali wymyślić sposób ale może w końcu ktoś mądry w tym kraju znajdzie patent na to i ukróci dramat wielu ludzi i ich rodzin

b
bc

przepisy sobie a banki sobie.byłam wczoraj w 3 bankach i chciałam załozyć konto,no i w każdym z nich żądali mojego dowodu osobistego do skanowania/w alior bank,w ing bank i credit agrykol/. jak nie wierzycie to sprawdżcie.wystarczy nawet zadzwonić i zapytac.A bodajże p.Ziobro mówił,że jak będzie ktos chciał skanować dowód osob.to podlega karze więzienia

G
Gość
2 października, 10:33, Super dzięki:

Czyli rodo się nie sprawa mówiąc w skrócie

rodo nie dotyczy bandytów

G
Gość

rodo duzo hałasu,dużo ludzi zatrudnionych przy tej pseudo ochronie ,a przestępcy dalej nas koszą jak chcą a banki mają ochronę naszych danych głęboko w ....

S
Super dzięki

Czyli rodo się nie sprawa mówiąc w skrócie

Dodaj ogłoszenie