1/7
Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie...
fot. Fahroni/GettyImages

6 najbardziej zabójczych bakterii odpornych na antybiotyki

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce.

Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.

Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy.

Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

2/7
W grupie najbardziej niebezpiecznych bakterii wg WHO...
fot. Skeeze/ pixabay.com

Bakteria New Delhi

W grupie najbardziej niebezpiecznych bakterii wg WHO znalazły się pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae) odporne na antybiotyki beta-laktamowe. Zostały nazwane bakterią New Delhi, ponieważ po raz pierwszy infekcję zdiagnozowano u pacjenta leczonego wcześniej w szpitalu w tym mieście.

Niezmutowane szczepy K. pneumoniae wchodzą w skład normalnej mikroflory jamy ustnej, skóry i jelit, ale te pochodzące Azji rozprzestrzeniają się poprzez kontakt z zarażonymi osobami.

3/7
Do bakterii krytycznych dla zdrowia należy pałeczka...
fot. geralt/ pixabay.com

Bakterie E. coli

Do bakterii krytycznych dla zdrowia należy pałeczka okrężnicy Escherichia coli, która normalnie bytuje w jelicie grubym. Występuje w wodzie i glebie, dokąd trafia przeważnie z odchodów zwierząt, i wraz z uprawą oraz przetwarzaniem roślin dostaje się żywności.

Właśnie z tego powodu jednym ze wskaźników bezpieczeństwa żywności jest tzw. miano coli. To parametr określający najmniejszą objętość próbki, w której stwierdzi się obecność jednej bakterii E. coli mogącej się namnażać i tworzyć kolonię. Gdy miano coli nie mieści się w normie, żywność czy woda nie jest dopuszczana do obrotu.

4/7
W grupie najbardziej zjadliwych bakterii znalazły się...
fot. WikiImages/ pixabay.com

Pałeczka ropy błękitnej

W grupie najbardziej zjadliwych bakterii znalazły się pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa, które występują naturalnie w jamie nosowej. Oprócz trudnych do leczenia stanów zapalnych w obrębie głowy wywołują też znacznie groźniejsze infekcje, które dotykają zwłaszcza osoby leczone w szpitalach. Na zakażenia pałeczką ropy błękitnej szczególnie narażone są osoby chore na mukowiscydozę.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Zobacz również

Brutalne zabójstwo i gwałt. Szokujące szczegóły

Brutalne zabójstwo i gwałt. Szokujące szczegóły

Koniec Debaty Warszawskiej. Nie zabrakło wyzwisk i dziwnych pytań

Koniec Debaty Warszawskiej. Nie zabrakło wyzwisk i dziwnych pytań