Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Nadciągają gwałtowne burze z gradem [OSTRZEŻENIE]

Redakcja
Tak było w poniedziałek w Krakowie
Tak było w poniedziałek w Krakowie Wojciech Matusik
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem, które mogą we wtorek przejść nad Małopolską. W poniedziałek nawałnice przeszły nad całą Polską. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy całym kraju, a około 6 tysięcy odbiorców wciąż nie ma prądu.

Połamane drzewa, uszkodzone dachy i linie energetyczne - tak było w Wielkopolsce. Tam burze wyrządziły najwięcej szkód, a strażacy musieli interweniować około 200 razy. Niebezpiecznie było również na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu i Mazowszu.

W Małopolsce poniedziałkowe burze nie wyrządziły tak dużych szkód. Strażacy interweniowali około 30 razy.

WIDEO: PONIEDZIAŁEK, 10 LIPCA - BURZA W OŚWIĘCIMIU

Autorka: Małgorzata Gleń

We wtorek IMGW wydało kolejny komunikat ostrzegawczy dla Małopolski:
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 35 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.

IMGW ostrzega również przed niebezpiecznym wzrostem poziomu wód:
W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych, w miejscu wystąpienia burz, spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich, z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych a punktowo alarmowych.

Burze i trąby powietrzne prognozowane są w całej Polsce. Swoje ostrzeżenia wydało również stowarzyszenie Skywarn Polska, prowadzące stronę "Łowcy Burz". W swoim komunikacie dla Polski centralnej, południowej i zachodniej alarmują:

W centrum i na południu kraju burze będą występować już od godzin porannych, dlatego ich potencjał będzie ograniczony, niemniej jednak należy spodziewać się głównie ulewnych opadów deszczu do 30 mm. Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego napłynie chłodniejsza masa powietrza, która będzie charakteryzować się chwiejnością w granicach 500-1000 J/kg. W takich warunkach powstaną burze, które powinny być słabsze od tych na wschodzie kraju, jednak na południowym-zachodzie kraju nie można wykluczyć powstania superkomórek, na drodze których należy spodziewać się silnych porywów wiatru 80-90 km/h, a także opadów gradu 2-3 cm.

AKTUALIZACJA 10.40
Nad Małopolskę nadciągnęły pierwsze burze, które przechodzą przez Podhale i kierują się na wschód.

AKTUALIZACJA 12.16
Po przejściu przez Podhale burze zagościły w regionie sądeckim.

Zalana wodą ul. Wolska. Na pierwszym planie budynek Akcyzy Miejskiej, Gmach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" .http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/94122/cfbe47804c54d9232169c2003327ddfa/

Łodzią po ulicach Krakowa. Przedwojenne powodzie pod Wawelem...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska