Uwaga na fałszywe SMS-y! Bank ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod kurierów i portale aukcyjne

mc
Oszuści wysyłający SMS-y do klientów banku mogą podawać się za kurierów, bądź przedstawicieli portali aukcyjnych i sklepów internetowych
Oszuści wysyłający SMS-y do klientów banku mogą podawać się za kurierów, bądź przedstawicieli portali aukcyjnych i sklepów internetowych Obraz William Iven z Pixabay
Ostrzeżenie znalazło się na stronie banku PKO BP. Jeżeli dostałeś prośbę o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę, albo informację o konieczności odblokowania konta na danym portalu aukcyjnym, to może być oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy!

Fałszywe SMS-y zawierają linki do realizacji przelewu i przenoszą do stron, które podszywają się pod stronę Banku. Ich celem jest wyłudzenie Twoich poufnych danych do bankowości elektronicznej i kodu z narzędzia autoryzacji.

Bank informuje, że oszuści najczęściej podszywają się pod firmy kurierskie i telekomunikacyjne, znane portale ogłoszeniowe, sprzedażowe i aukcyjne.

W treści fałszywych SMS-ów może znaleźć się:

  • - prośba o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę
  • - informacja o konieczności odblokowania konta na danym portalu
  • - informacja o konieczności zapłaty za przedłużenie aukcji/ogłoszenia
  • - informacja o konieczności spłaty zadłużenia, np. za zaległą fakturę
  • - Niebezpieczeństwo przechwycenia Twoich danych (danych do logowania i kodu z narzędzia autoryzacji) - z czym się wiąże?
  • - Oszust może zyskać możliwość logowania się do Twojej bankowości elektronicznej i zlecania operacji, np.: utworzenia szablonu płatności bądź wykonania przelewu na wskazany przez siebie numer rachunku odbiorcy

W związku z zagrożeniem na stronie banku PKO BP znalazło się ostrzeżenie: "Zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku – nie reaguj na nie i nie ujawniaj swoich danych.

Logując się do serwisu internetowego Banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie - nie korzystaj z linków!
Sprawdzaj poprawność adresu strony widniejącego w przeglądarce internetowej (poprawny adres to www.ipko.pl) oraz obrazka bezpieczeństwa.

Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS przeczytaj uważnie treść otrzymanego SMS-a, aby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji (zwróć uwagę na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru rachunku odbiorcy, kwotę transakcji).

Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)

Wideo

Materiał oryginalny: Uwaga na fałszywe SMS-y! Bank ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod kurierów i portale aukcyjne - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie