Uwaga kierowcy! Przez zażywanie tych leków możecie stracić także prawo jazdy

MM
Prawo jazdy można stracić przez leki na astmę? Okazuje się, że to możliwe, a przekonał się o tym jeden z kierowców zawodowych.

Kierowca został zatrzymany przez patrol policji do rutynowej kontroli drogowej. Wszystko przebiegało bez zastrzeżeń do momentu kiedy funkcjonariusze postanowili przeprowadzić test na obecność narkotyków w organizmie kierującego. Sprzęt wykrył amfetaminę.

Mężczyzna tłumaczył, że od wielu lat przyjmuje on leki na astmę (Ventolin). Jak wyjaśnia portal prawodrogowe.pl, zawarta w nim substancja o nazwie Salbutamol, gdy zostanie poddana działaniu policyjnego testera, może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy, mimo że dana osoba nigdy jej nie brała. Taka sytuacja miała miejsce w tym przypadku.

Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

Tłumaczenia kierowcy okazały się jednak niewystarczające. Stracił uprawnienia, które udało się odzyskać, ale jako kierowca zawodowy, nie mógł przez ten czas wykonywać pracy, co negatywnie odbiło się na kondycji finansowej pokrzywdzonego i jego rodziny.

Utrata uprawnień przez leki na astmę? MSWiA wydało decyzję

Sytuacja się powtórzyła i podczas kolejnej kontroli ten sam kierowca stracił uprawnienia z tego samego powodu. Zwrócił się do posła Józefa Lassoty z prośbą o interwencję, a odpowiedź w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort wyjaśnia, że należy eliminować z ruchu wszystkich kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy zażyli "środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną". Podkreśla, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach. Konieczne jest zabranie prawa jazdy w chwili gdy występuje podejrzenie, że kierujący: jest po spożyciu alkoholu lub jest pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości.

Nieoczywiste przewinienia, za które możesz otrzymać mandat. ...

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga kierowcy! Przez zażywanie tych leków możecie stracić także prawo jazdy - Motofakty

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Real

Ventolin to lek na astmę, który bierze się doraźnie, w razie ataku duszności. Nie bierze się go stale. Więc skoro u kierowcy sytuacja sie powtórzyła to albo przy każdej kontroli miał atak duszności albo przyczyną obecności amfetaminy nie był Ventolin...

T
True
2019-02-21T17:15:02 01:00, Gość:

Czy naprawdę polska policja nie ma ważniejszych spraw niż pier...... kotka za pomocą młotka ?

Policja to nic więcej jak aparat ucisku. Jak jedzie karetka zawsze przypuszczam, następnym razem mogą jechać po mnie. Jak jedzie Policja nigdy nie przepuszczam z tego samego powodu.

K
Kazik
"środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną" czy na podstawie testera policjant stwierdził że kierowca miał zmniejszana sprawność psychomotoryczną ?
A
Adam
Bzdury.Dał sobie w kaszę nadmuchać.Podxzas badań psychotechnicznych mówi jakie leki bierze,zarzywa i podczas badań stwierdzają czy ten lek upośledza czy nie A jeżeli chodzi o leki na astmę to nie upośledzają psychologicznie!
N
Nsbd
Poproszę o decinicje co ro jest "rutynowa kontrola"? ... Nie ma czegoś takiego!!!!
g
gnago
Bzdety bierze zaświadczenie o zażywaniu takich a takich leków i że wykrywane sa przez testery narkotyków. I tyle podpis lekarza nie powinien być kwestionowany przez patrol. Bo tester nie bada zawężonej świadomości czy upośledzenia przez leki/dragi a markery pewnych substancji psychoaktywnych

POPADACIE W BIURWIALIZM
n
nick
Dlaczego artykuł urwany w połowie ???
B
Beata
Mam cos z nosnikiem, że nie moge znalesc i odczytac wyjasmiej I interpretacj Ministerstwa?? Nic nie rozumiem z tego artykulu!!!!
Szumny tytul, a tresc o alkoholu I narkotykach, a o tym to raczej kazdy wie, kto prawo jadzy ma!!!
Porazka!!!!!!
Moze lepiej nic nie pisac, niz pisac byle Co!!!!!!!!!!!!!!
K
Kunegunda
Amfetamina nie zmniejsza sprawności psychomotorycznej ale ją zwiększa
K
Kierowwca
No i co mozna ? Nie mozna jezdzic po tym leku? Co pomogl ten posel, bo nic z tego artykulu nie wynika ...
K
Krzysztof
To co to za przepisy że po leku można stracić prawo jazdy to lekarz wydaję orzeczenie czy wolno po tym leku prowadzić ten cały rząd to powinni do prawdziwej pracy wysłać w pole żeby coś se uswiadomili kto na nich pracuje i płaci podatki
P
Piotr
Brawo zryte polskie prawo
J
Jony
Nawet na ulotce ventolin jest napisane że nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych
g
gruszka

lekarze prze4pisując pacjentowi taki leki powinni o tym mówić. Nie wszyscy kierowcy sa też świadomi jakie substancje powodują takie czy inne skutki uboczne. Wiecie, można jechać z yanosikem, ale jak taki lek powoduje jakieś  zaburzenia w zachowaniach czy przeszkadza w jezdzie to już niw mam na to wplywu. Apeluje do lekarzy, żeby zaczeli informować o takich rzeczech

A
Aleksander
Kazeina w mleku krowim i jego pochodnych :
zapalenie stawów
niedokrwistość
białkomocz
plamicę Schoenleina i Henocha (zapalenie drobnych naczyń krwionośnych, głównie tych znajdujących się w skórze)
alergiczne choroby dróg oddechowych, np. astma
zaburzenia pracy tarczycy
osłabienie tkanki łącznej
powstawanie kamienia żółciowych
osłabienie układu odpornościowego
Wróć na i.pl Portal i.pl