Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga - atakuje parzący barszcz

Piotr Ciesielski
Barszcz Sosnowskiego to roślina bardzo niebezpieczna
Barszcz Sosnowskiego to roślina bardzo niebezpieczna Wawrzyniec Rozenberg
Uwaga na pobocza dróg oraz okolice przystanków autobusowych w Pruszczu Gdańskim, gminach Trąbki Wielkie i Pruszcz Gdański - można się niezwykle dotkliwie poparzyć.

Po ostatnich deszczach ponownie zaatakował barszcz Sosnowskiego. Roślina jest niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci - w drastycznych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

- Na obrzeżach naszej wsi, poboczach dróg i w pobliżu przystanków autobusowych pojawiły się chwasty, z wyglądu nieco przypominające koper, powodujące dotkliwe poparzenia skóry - alarmują mieszkańcy Trąbek Wielkich. - Co to jest? Poszkodowanych zostało już kilka osób.

To barszcz Sosnowskiego, roślina pochodząca z Kaukazu. Do Polski trafił w latach 50., jako dar radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Ich zdaniem, miał być tanią i łatwą w uprawie paszą dla zwierząt. Zaczęto go siać na skalę przemysłową w Małopolsce w latach 70. W naturalnym środowisku zupełnie nieszkodliwe zielsko, w polskim klimacie okazało się rośliną niebezpieczną dla ludzi i zwierząt - powodującą podrażnienia przewodu pokarmowego, zapalenie skóry, pęcherze i zapalenie spojówek. Barszcz na łodygach i liściach wydziela bowiem parzącą substancję, zawierającą toksyczne związki - furokumaryny.

Jest wysoką rośliną - łodyga może mieć trzy metry. Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz bezwzględnego tępienia tego "prezentu" od ZSRR. Powinien być skoszony przed zakwitnięciem, bowiem niezwykle łatwo się rozprzestrzenia. Barszcz zawitał już również do Pruszcza Gdańskiego - można go spotkać np. w miejskim parku.

- Będziemy tępić tę roślinę za pomocą środków chemicznych - zapewnia Bartosz Gondek, rzecznik prasowy burmistrza Pruszcza Gdańskiego. - Każdego, kto zauważy barszcz, prosimy o sygnał do referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta, pod numer telefonu 058 775 99 12. Parzące chwasty zostaną natychmiast zlikwidowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki