Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utrata dowodu osobistego może nas drogo kosztować. A podrobienie dokumentów to łatwizna

Patryk Drabek
Jeśli przestępcy zdobędą nasze dane osobowe, to mogą nam grozić bardzo poważne konsekwencje. Strzeżmy dowodów!
Jeśli przestępcy zdobędą nasze dane osobowe, to mogą nam grozić bardzo poważne konsekwencje. Strzeżmy dowodów! Krzysztof Kapica
Zdecydowanie zbyt łatwo można podrabiać dokumenty, a później sprzedawać je jako „kolekcjonerskie”. Potrzebna zmiana przepisów

Od stycznia ubiegłego roku do marca 2016 roku w województwie śląskim odnotowano 11 tysięcy 308 przestępstw związanych z fałszowaniem dokumentów. Nasz region zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w całym kraju - wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Polsce doszło natomiast do 57 tysięcy 138 tego typu przestępstw. Na pewno cieszy wykrywalność, która w województwie śląskim była na poziomie 84,48 proc (2015 rok) i 89,70 proc. (2016 rok), ale przerażające jest to, że przestępcy w łatwy sposób mogą wykorzystać nasze dane do tego, by zaciągnąć kredyt albo założyć firmę, a takie przypadki opisywaliśmy już na naszych łamach. W internecie, bez większych problemów, można kupić np. kolekcjonerski dowód osobisty. Zamawiający może wysłać nasze dane i swoje zdjęcie, a później posługiwać się takim dokumentem. Często o takich działaniach kryminalistów poszkodowani dowiadują się dopiero po fakcie.

W tej chwili wystarczy nam internet, by zamówić dokumenty, które są łudząco podobne do oryginałów. Chodzi w tym przypadku między innymi o prawa jazdy i dowody osobiste. Zdaniem przedstawicieli Cywilnego Biura Śledczego, w naszym kraju zdecydowanie zbyt łatwo można podrabiać dokumenty i sprzedawać je jako „kolekcjonerskie”. Dużym problemem są obowiązujące przepisy.

Niefortunny zapis

Zgodnie z art. 270 Kodeksu karnego: „kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Wiele osób tłumaczy jednak, że dokumenty są im potrzebne do celów... kolekcjonerskich.

- Dla mnie istotne jest wykreślenie fragmentu „kto w celu użycia za autentyczny” - wskazuje Zbigniew Heliński z Cywilnego Biura Śledczego. - Obecnie za niewielkie pieniądze można zamówić dowód, w którym znajdą się podane przez nas dane i zdjęcie. Kto to robi w celach kolekcjonerskich? Nie oszukujmy się - podkreśla Heliński.

CBŚ (nie mylić z Centralnym Biurem Śledczym) wystosowało apel w tej sprawie do ministerstw finansów oraz sprawiedliwości.
- Nie godzimy się z tym, że przepisy prawa ułatwiają życie bandytom. Prawo powinno być proste i jednoznaczne. Nie pozostawiać pola do działania wszelkiej maści oszustom - piszą do wspomnianych resortów przedstawiciele Cywilnego Biura Śledczego, w którym działają m.in. byli oficerowie służb specjalnych i byli policjanci.

Interwencja w resortach

Jeśli w ministerstwie nie będzie woli, by zająć się tym tematem, to naszym następnym krokiem będzie zainteresowanie tym problemem wszystkich partii politycznych, ponieważ ktoś to musi zmienić - podkreśla Zbigniew Heliński.

Do CBŚ trafiły już informacje o trzech przypadkach opisywanych przez nas oszustw. Jeden z przypadków dotyczy województwa śląskiego. Oszust w podrobionym dowodzie osobistym wpisał dane mieszkańca miejscowości koło Żywca. Zakładał konta, robił zakupy i składał wnioski kredytowe. Przedstawiciele biura czekają na kolejne sygnały od poszkodowanych osób.

Jak chronić dowody?

Strzeżmy naszego dowodu osobistego jak oka w głowie. Trzymajmy go zawsze przy sobie. Jeśli wyjeżdżamy, a zabieramy paszport i dokument tożsamości, przechowujmy dokumenty oddzielnie. Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie.

Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie. Jeśli trzymamy go w torebce lub w teczce, to pamiętajmy, by je zamykać i mieć w zasięgu wzroku.

- Zgubiony lub skradziony dowód osobisty w pierwszej kolejności należy zastrzec, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć - tłumaczy Alina Stahl z Biura Informacji Kredytowej. - Najszybciej możemy tego dokonać na stronie internetowej www.bik.pl.

Innym sposobem jest wizyta w najbliższej placówce banku, gdzie możemy wydać dyspozycję zastrzeżenia utraconego dowodu osobistego. Kolejnym krokiem, w przypadku kradzieży, jest powiadomienie najbliższej jednostki policji.

- Pozostaje jeszcze wizyta w urzędzie gminy i wyrobienie nowego dokumentu tożsamości, bądź - jeśli jesteśmy za granicą, a nie posiadamy paszportu - w Konsulacie Rzeczpospolitej, gdzie otrzymamy dokument tymczasowy - dodaje Stahl.

Matura 2016 z języka angielskiego. Pytania i odpowiedzi. [ARKUSZE I ODPOWIEDZI MATURA JĘZYK ANGIELSKI

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!