Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa: 9 grzechów głównych, za które zapłacą wszyscy

Bogna Kisiel
Krytycy nowego systemu obawiają się, że po 1 lipca przepełnione kontenery będą stałym elementem miast i wsi
Krytycy nowego systemu obawiają się, że po 1 lipca przepełnione kontenery będą stałym elementem miast i wsi Paweł Miecznik
1 lipca wchodzi w życie ustawa śmieciowa. Jej krytycy mówią bez ogródek, że to zwyczajnie bubel prawny. Nie pierwszy to i nie ostatni, ale dotknie nas wszystkich. Oto grzechy główne ustawy, którą nam zafundowano.
  • COMPONENT {"params":{"text":"1 BRAK KONSULTACJI ","id":"1-brak-konsultacji"},"component":"subheading"}

Nikt nikogo nie pytał o zdanie, jak rozwiązać problemy gospodarki odpadami. Rząd uznał, że wie lepiej. A parlamentarzyści postraszeni wysokimi karami unijnymi, które grożą Polsce, chętnie zrzucili odpady na gminy. Teraz to na nich skupi się niezadowolenie mieszkańców, spowodowane wzrostem opłat za śmieci.

  • COMPONENT {"params":{"text":"2 ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWA ","id":"2-odpowiedzialnosc-zbiorowa"},"component":"subheading"}

Kto nie selekcjonuje śmieci, ten zapłaci zdecydowanie więcej. Jeśli część mieszkańców budynku będzie segregować, a pozostali nie, wszyscy zostaną ukarani wyższą opłatą za wywóz śmieci. Konia z rzędem temu kto wie, jak zmusić sąsiada do segregacji śmieci. Jak go sprawdzić, czy robi to prawidłowo? Grzebać w jego worku?

Bubel prawny, który wywoła wiele problemów

  • COMPONENT {"params":{"text":"3 RZĄDY MONOPOLU","id":"3-rzady-monopolu"},"component":"subheading"}

Rynek śmieciowy opanowują duże firmy. Są w stanie wygrać każdy przetarg, oferując niższe ceny. Małe przedsiębiorstwa pozbawione zleceń muszą upaść. W ten sposób w następnym przetargu wystartują tylko te, które wygrały wcześniejszy. I to one będą dyktować ceny.

  • COMPONENT {"params":{"text":"4 MIT DZIKICH WYSYPISK ","id":"4-mit-dzikich-wysypisk"},"component":"subheading"}

Koronnym argumentem orędowników nowych przepisów śmieciowych jest likwidacja dzikich wysypisk. Twierdzą, że nikt nie będzie wywoził śmieci do lasów, jeśli i tak każdy musi zapłacić podatek śmieciowy. Eksperci twierdzą, że na nielegalne wysypiska trafiają przede wszystkim odpady pobudowlane. I tak trzeba będzie za nie, jak dotychczas, dodatkowo płacić.

  • COMPONENT {"params":{"text":"5 INWIGILACJA OBYWATELI","id":"5-inwigilacja-obywateli"},"component":"subheading"}

Brak ujednoliconego wzoru deklaracji o wysokości opłat za wywóz śmieci spowodował "radosną twórczość" gmin. Niektóre starają się wyciągnąć jak najwięcej danych osobowych od ludzi. Zdarzały się przypadki, że spółdzielnie mieszkaniowe , zbierając oświadczenia, wymagały podania stopnia pokrewieństwa osób mieszkających razem. A już grożenie odpowiedzialnością karną za podanie w deklaracji nieprawdziwych informacji jest niezgodne z prawem.

  • COMPONENT {"params":{"text":"6 OPŁATY BEZ LIMITU","id":"6-oplaty-bez-limitu"},"component":"subheading"}

Gminy dostały dużą swobodę w ustalaniu wysokości opłat za wywóz odpadów. Ustawodawca bowiem nie określił ani dolnej , ani górnej granicy stawki. Związku Międzygminnego GOAP to nie dotyczy, ale zdarzają się gminy, które podwójnie opodatkowują osoby, prowadzące firmę w mieszkaniu lub każą płacić za nieruchomości niezamieszkałe, na których nie powstają odpady.

  • COMPONENT {"params":{"text":"7 STAWKI PRZED PRZETARGAMI","id":"7-stawki-przed-przetargami"},"component":"subheading"}

Ustawa zobowiązywała gminy do ustalenia stawek opłat przed rozstrzygnięciem przetargów. Jeśli cena uzyskana w przetargu będzie wyższa, to mieszkańców czeka niemiła niespodzianka. Nie można wykluczyć, że stawka została źle skalkulowana, jest za wysoka. Bo nikt nie wie na 100 proc., ile śmieci będzie w danej gminie po 1 lipca.

Płacić będziemy więcej, ale wpływu na nic nie mamy

  • COMPONENT {"params":{"text":"8 MIESZKANIEC BEZ PRAWA GŁOSU ","id":"8-mieszkaniec-bez-prawa-glosu"},"component":"subheading"}

Gminy staną się właścicielami naszych śmieci. Nasz wpływ na jakość świadczonych usług będzie żaden. To nie mieszkaniec wybierze sobie firmę wywozową, atrakcyjniejszą cenowo ofertę.

  • COMPONENT {"params":{"text":"9 KONIECZNE NAGINANIE PRAWA","id":"9-konieczne-naginanie-prawa"},"component":"subheading"}

Gdyby trzymać się literalnie ustawy, to jeśli przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, nie będzie komu wywozić śmieci. Ustawa nie pozwala gminie udzielić zamówienia z wolnej ręki, chyba że wystąpiły przyczyny niezależne od zamawiającego. To oznacza, że albo gminy nagną prawo, albo mieszkańcy sami będą musieli zatroszczyć się o wywóz śmieci, a kosztami obciążyć samorząd.

WSZYSTKO O

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski