Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa 2013: Nie złożyliście deklaracji? Zapłacicie więcej

Michał Wroński
Ustawa śmieciowa nakazuje złożyć deklarację
Ustawa śmieciowa nakazuje złożyć deklarację Marzena Bugała
W niektórych gminach deklaracje śmieciowe przyjmują jeszcze dziś (bo 31 marca przypadał w niedzielę), ale większość zakończyła zbieranie deklaracji w piątek. Tak jest np. w Katowicach czy Chorzowie. W Bielsku-Białej termin minął z końcem marca, ale właściciele domów jednorodzinnych i nieruchomości wielolokalowych, w których zarząd lub zarządca nie został wybrany, mają czas do najbliższego czwartku.

W piątek w biurach obsługi ustawiały się kolejki.

- Strasznie dużo było z tym papierkowej roboty - krzywił się Maciej Mędrzyk, który w imieniu jednej z katowickich wspólnot mieszkaniowych dostarczył deklaracje śmieciowe. Późno, ale - jak mówi - wcześniej po prostu nie miał na to czasu. Sam formularz nie sprawiał zbyt wiele trudności, ale sporo osób wolało się upewnić, czy samemu wpisać wysokość "śmieciowego podatku", czy może raczej zostawić to urzędnikom?

- W sumie dało się zrobić. Trzeba było tylko uważnie czytać drobne litery - ocenił Stanisław Brzeski, który wyręczył mieszkającego w rodzinnym domu syna.

Choć samo składanie deklaracji przebiegało w miarę sprawnie, to emocji nie brakowało. Irytowała często wysokość podatku, jaki od lipca przyjdzie płacić mieszkańcom za wywóz śmieci.

- Moje opłaty zwiększą się trzykrotnie. Tyle, co teraz płaciłam na kwartał, będę płaciła za miesiąc - mówiła pani Monika, właścicielka domu jednorodzinnego w Katowicach.

- Nigdzie nie jest tak drogo jak w Katowicach - pomstował Stanisław Brzeski. - W Chorzowie też próbowali tak windować ceny, ale się z tego wycofali.

Złożenie deklaracji było pierwszym z obowiązków, jakie spełnić muszą właściciele nieruchomości w związku z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej. Kolejnym będzie obowiązkowa selekcja śmieci. I to właśnie może być najtrudniejsze.
- Jak ktoś jest inteligentny, to będzie segregował. Dla mnie to jest logiczne - ocenił Jacek Klimasz, posiadacz domu w Katowicach.

Na razie nikt nie wie, ilu spośród ok. 20 tys. właścicieli katowickich nieruchomości złożyło w terminie deklaracje śmieciowe. W połowie ubiegłego tygodnia można było usłyszeć o pięciu tysiącach, ale w czwartek i piątek dokumenty zaczęły napływać całymi setkami, więc ostateczny wynik będzie dużo wyższy. Poza tym, choć urzędnicy nie chcą tego głośno mówić, formularze będą też przyjmowane jeszcze w tym tygodniu. Jednak wiadomo, że bez sankcji administracyjnych się nie obejdzie, bo część osób zadała sobie trud, by zadzwonić do urzędu i poinformować, że odmawiają złożenia deklaracji, domagając się utrzymania dotychczasowego stanu rzeczy. To jednak niemożliwe. Urzędnicy zapowiadają więc, że poszukają tych, którzy kategorycznie odmawiają dostosowania się do nowych realiów.

- Mamy przecież bazy danych, dotyczące chociażby podatków. Na ich podstawie jesteśmy w stanie określić tych, którzy mieszkają w Katowicach, a nie złożyli deklaracji - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik UM w Katowicach.
Namierzeni mieszkańcy będą musieli liczyć się z tym , że zostanie im naliczona wyższa stawka, przewidziana dla niesegregujących śmieci (20 zł od osoby).

Poza złożeniem deklaracji śmieciowej właściciele nieruchomości powinni też wypowiedzieć umowy z firmami, które do tej pory odbierały od nich odpady. Na szczęście część tych firm postanowiła automatycznie uznać od 1 lipca wszystkie umowy z klientami za niebyłe. Tak zrobiło m.in. PUK w Rudzie Śląskiej, MPGK w Katowicach oraz sosnowiecki Remondis.

Gdzie na deklaracje poczekają dłużej?

Nie we wszystkich gminach woj. śląskiego termin składania deklaracji minął:
Tarnowskie Góry - deklaracje można składać do 15 kwietnia;
Sosnowiec - do końca kwietnia;
Świętochłowice - do końca kwietnia;
Żywiec - do końca kwietnia (deklaracje mieszkańcy dostaną do domów);
Wodzisław Śląski - do 15 maja;
Tychy - do końca maja;
Gliwice - do końca maja;
Częstochowa - do końca maja.

Właściciele nieruchomości powinni też wypowiedzieć umowy z firmami, które do tej pory odbierały od nich odpady, czyniąc to w takim terminie, by umowy wygasły nie później niż 30 czerwca.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!