Ustawa o Sądzie Najwyższym. Rzecznik PiS Rafał Bochenek: pierwsze czytanie projektu w czwartek

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Ustawa o Sądzie Najwyższym trafi do Sejmu. Kiedy pierwsze czytanie?
Ustawa o Sądzie Najwyższym trafi do Sejmu. Kiedy pierwsze czytanie? Szymon Starnawski / Polska Press
Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, pierwsze czytanie ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się już w czwartek. Dodał również, że dalszy ciąg posiedzenia Sejmu będzie miał miejsce we wtorek w przyszłym tygodniu i wtedy zaplanowano drugie i trzecie czytanie.

W środę w Sejmie odbyło się spotkanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego z szefami klubów parlamentarnych i kół dotyczące trybu pracy nad projektem nowelizacji ustawy o SN, który wpłynął do Sejmu w nocy z wtorku na środę. Jak poinformował minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk jest to projekt, który wypełni kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO. Zgodnie z projektem, sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów będzie Naczelny Sąd Administracyjny.

Ustawa o Sądzie Najwyższym trafia do Sejmu

Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział dziennikarzom w Sejmie, że podczas spotkania z opozycją „generalnie zapanował konsensus”. Jak poinformował, ustalono, że pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o SN zostanie przeprowadzone w Sejmie już w czwartek na obecnym posiedzeniu.

– Wszystkie kluby wyraziły gotowość i chęć pracy nad tym projektem ustawy. Jeśli chodzi o szczegółowe regulacje, to one będą procedowane w komisji – dodał.

Według Bochenka dalsza część procesu legislacyjnego w sprawie projektu odbędzie się w przyszłym tygodniu.

– We wtorek odbędzie się dalszy ciąg posiedzenia Sejmu i wtedy zostanie przeprowadzone drugie i trzecie czytanie nad tą ustawą – zapowiedział rzecznik PiS.

Zmiany w SN. Jak zagłosuje opozycja?

Pytany, czy będzie po stronie rządu otwartość na przyjęcie poprawek opozycji odpowiedział:

– Nie chcę wyprzedzać rzeczywistości. Poczekajmy na prace w komisji, jakie te poprawki będą, bo opozycja tak naprawdę jeszcze sama nie zapoznała się do końca z tym projektem. Politycy wypowiadali się, że potrzebują chwilę, by siąść nad tymi przepisami ustawowymi i je przeanalizować.

– Również nasi koalicjanci, wiem, że się pochylają nad tą ustawą. Także poczekajmy. Będą prace komisyjne, wtedy na pewno będziemy się pochylać nad każdą poprawką, sprawdzać, na ile zaproponowane rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia do projektu ustawy – dodał Bochenek.

Na pytanie, czy będą konsultacje społeczne projektu, rzecznik PiS przekazał, że z informacji, które posiada, marszałek Sejmu Elżbieta Witek „skierowała stosowne pisma, zwróciła się do przedstawicieli, reprezentantów poszczególnych sądów, by zaopiniowali projekt ustawy”.

Będą opinie do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

– Takie wystąpienia zostały poczynione przez panią marszałek. Będziemy również brali pod uwagę uwagi, które będą napływały z tych instytucji – dodał.

Pytany, czy prowadzone będą rozmowy z Senatem, aby szybko procedować ustawę, Bochenek powiedział, że jest apel premiera do wszystkich sił, aby ustawę wspólnie i możliwie sprawnie przeprocedować w polskim parlamencie.

– W Sejmie proces jest już zarysowany, jak będzie wyglądał harmonogram. Przed nami również prace senackie. Liczymy na to, że w konstytucyjnych terminach, może nawet szybciej się uda, Senat zajmie się tym projektem. Zależy nam na tym, by ta ustawa możliwie szybko została przyjęta – zaznaczył Bochenek.

Na pytanie, czy projekt był konsultowany z prezydentem odparł, że Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiada w całości za ten proces podkreślał, że na temat tego projektu rozmawiał także w Pałacu Prezydenckim.

Wezwanie do procedowania ustawy o Sądzie Najwyższym

Wcześniej liderzy opozycji na wspólnej konferencji zorganizowanej po spotkaniu z marszałek Sejmu i premierem przekazali, że zgodzili się na procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale nie w pilnym trybie. Jak podkreślali, opozycja jest gotowa do pracy nad projektem ustawy, jednak jego poparcie będzie zależało od finalnego kształtu projektu. Zapowiedzieli również chęć złożenia ewentualnych poprawek.

Zgodnie z projektem zmian w ustawie o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów.

Do NSA mają trafić także tzw. testy niezawisłości sędziów, które zostaną rozszerzone o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”. W konsekwencji propozycja PiS przewiduje też wyłączenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za badanie, w ramach wszelkich procedur, spełnienia przez innego sędziego wymogów niezawisłości bezstronności i ustanowienia na podstawie ustawy. Oznacza to, że sędziowie nie będą ponosić odpowiedzialności dyscyplinarnej za ustalanie lub ocenę zgodności z prawem prawidłowości powołania sędziego lub wynikającego z tego powołania uprawnienia do orzekania.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl