Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację. Jakie zmiany nas czekają?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Prezydent podpisał nowelę ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Prezydent podpisał nowelę ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Andrzej Banas / Polska Press
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zmiany związane są m.in. z unijnymi dyrektywami. Co oznacza jej wejście w życie?

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów dostosowuje Polskę do UE

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy.

Celem europejskiej dyrektywy jest natomiast m.in. nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnień do skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewniania należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego w UE.

Środkiem do uzyskania tego celu ma być ustanowienie minimalnego zakresu uprawnień organów krajowych.

Zmiany w odwołaniu prezesa UOKiK

Zgodnie z ustawą wprowadzone mają zostać m.in. nowe przepisy dotyczące Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przewidują one m.in. pięcioletnią kadencję prezesa UOKiK i określają zamknięty katalog przesłanek, na podstawie których będzie mógł zostać odwołany przez premiera przed końcem kadencji. Wśród tych przesłanek znalazły się m.in.:

  • skazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • pozbawienie praw publicznych;
  • złożenie rezygnacji;
  • utrata obywatelstwa polskiego;
  • choroba stwierdzona orzeczeniem lekarskim lub inna przeszkoda trwale uniemożliwiająca wykonywanie zadań.

Prezes UOKiK może zostać ponownie powołany tylko raz.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Ustawa umożliwia nakładanie kar na związki przedsiębiorców. Zakłada także zmianę sposobu ustalania kary za naruszenie prawa konkurencji poprzez zastąpienie jej maksymalnego pułapu określonego kwotowo pułapem określonym jako procent obrotu (kara pieniężna nie większa niż 3 proc. obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary).

Ponadto ma być możliwe nałożenie kary pieniężnej w przypadku, gdy przedsiębiorca, choćby nieumyślnie, nie wykonuje decyzji prezesa UOKiK.

W celu przymuszenia przedsiębiorców do wykonania nałożonych na nich obowiązków, prezes UOKiK w myśl ustawy mógłby nałożyć w drodze decyzji okresową karę pieniężną w wysokości nieprzekraczającej 5 proc. dziennego średniego obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary za każdy dzień opóźnienia.

Przepisy zakładają ponadto możliwość nakładania przez prezesa UOKiK środków ingerujących w strukturę przedsiębiorcy lub przedsiębiorców (tzw. środki strukturalne). Prezes UOKiK miałby móc skorzystać z tego narzędzia jedynie w wyjątkowych okolicznościach, tj. w sytuacji, gdy inne środki mogłyby okazać się nieskuteczne lub też gdy byłyby równie skuteczne, lecz bardziej uciążliwe dla przedsiębiorcy.

W ramach nowelizacji innych ustaw przepisy z ustawy przewidują możliwość świadczenia przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usług logistycznych dotyczących sprzętu, urządzeń, pojazdów itp. służących zwiększaniu, utrzymaniu lub poprawie możliwości funkcjonalnych osób niepełnosprawnych. Na zlecenie PFRON Agencja będzie mogła też kupować taki sprzęt i urządzenia.

Ustawa wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia, za wyjątkiem przepisów dotyczących RARS, które wchodzą w życie w dniu następnym po ogłoszeniu.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl