Ustawa o IPN. Zakończenie tego konfliktu to wielki sukces...

  Ustawa o IPN. Zakończenie tego konfliktu to wielki sukces Mateusza Morawieckiego

  Paweł Siennicki, redaktor naczelny „Polski”

  Polska

  Polska

  Ustawa o IPN. Zakończenie tego konfliktu to wielki sukces Mateusza Morawieckiego

  ©fot. Bartek Syta

  To nie Mateusz Morawiecki odpowiada za wywołanie kryzysu wokół nowelizacji ustawy o IPN. Kryzys, który kosztował Polskę wystawienie na próbę naszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, bo jednoznacznie przyjęły one punkt widzenia Izraela. Premier Morawiecki już na samym początku swojego urzędowania zmagać się musi z konsekwencjami tej ustawy. Sam postulowałem: nawet jeśli nowelizacji przyświecały szlachetne intencje, wycofajmy się z kontrowersyjnych zapisów. Polski nie stać bowiem na otwieranie nowych frontów, mając niezamknięty kryzys w relacjach z Komisją Europejską.
  Ustawa o IPN. Zakończenie tego konfliktu to wielki sukces Mateusza Morawieckiego

  ©fot. Bartek Syta

  Powtórzmy, to nie Morawiecki odpowiada za ten kryzys, ale on go zamknął w najlepszy możliwy sposób. Szybko, zdecydowanie i jednoznacznie przecinając wszelkie wątpliwości, co pokazało wspólne wystąpienie z premierem Izraela, nadanie całej sprawie wymiaru międzynarodowego. Dlatego właśnie Polska bynajmniej nie wyszła z tego kryzysu upokorzona. Tym samym został zakończony chyba najgorszy okres w naszych relacjach z Izraelem i przerwane ochłodzenie ze strony Stanów Zjednoczonych.

  Wątpliwości niektórych budzi iście szturmowe tempo, w jakim te zmiany zostały wprowadzone - w ciągu jednego dnia cofnięto najbardziej kontrowersyjne zapisy znowelizowanej ustawy o IPN. Wątpliwości budzi ten pośpiech, niektórzy zamartwiają się nad naszą suwerennością. Myślę, że to było jedyne możliwe wyjście. Zamknąć szybko, nie dyskutować godzinami nad rozlanym mlekiem, w tej sprawie zostało powiedziane już właściwie wszystko. A nasza suwerenność nie ucierpiała ani trochę.

  CZYTAJ TAKŻE: Nowela ustawy o IPN okazała się zadowalającym rozwiązaniem? Jarosław Kaczyński: Wspólna deklaracja rządów Polski i Izraela kończy sprawę

  Wreszcie, co warto odnotować, zakończenie tego konfliktu, a przede wszystkim sposób, w jaki przeprowadzono całą operację, jest sukcesem Mateusza Morawieckiego nie tylko jako premiera, ale też lidera, obok Jarosława Kaczyńskiego, całego obozu politycznego. Wewnątrz PiS istniał silny opór przed wycofaniem się z tej nieszczęsnej nowelizacji. Nie tylko wśród posłów, ale także liderów. To, że Morawieckiemu udało się przełamać ten opór, świadczy o jego bardzo silnej, umacniającej się pozycji we własnym obozie. Widać też, że Kaczyński cały czas stawia na Morawieckiego, że obaj grają razem.

  Powtórzmy: jedna z opinii, jaka towarzyszyła wymianie Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego, zmianie wówczas uważanej za ryzykowną, głosiła, że tym samym Jarosław Kaczyński wskazuje nowego lidera obozu, swojego następcę. Nie wiem, czy tak w istocie było, ale fakty są takie, że Morawiecki stał się po Kaczyńskim drugim najsilniejszym politykiem prawicy. I nie siłą wskazania, autorytetu Jarosława Kaczyńskiego, ale w efekcie własnych działań.

  CZYTAJ TAKŻE: Premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację [nowelizacja ustawy o IPN]

  I już na koniec. Bardzo złe rzeczy ujawniły się w ostatnich miesiącach w Polsce, między innymi za sprawą konfliktu wokół nowej ustawy o IPN. Mam na myśli ten cały antysemicki szlam, który wylewał się z anonimowych zwykle komentarzy. Piszę tylko o nas, choć pamiętam, że ze strony środowisk żydowskich padło wiele krzywdzących, niesprawiedliwych opinii o Polsce i Polakach.

  To pokazuje, na jakich kruchych podstawach zbudowane są relacje polsko-żydowskie, jak wiele jest między Polakami i Żydami pretensji, stąd jak potrzeba szczególnej uwagi i wzajemnej empatii. Ale to kolejny argument przemawiający za tym, że wycofanie się z kontrowersyjnych zapisów ustawy o IPN było słuszne.

  Marek Jakubiak: Ustawa o IPN była szczytna, rząd uległ międzynarodowym naciskom

  AIP/x-news


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GA GA CHWAŁA SOLIDARNYM BOHATEROM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OBI OBA KONIEC CYWILIZACJI!

  KTO I PO CO OBALIŁ SOCJALIZM ?! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  DOCZEKAM SIĘ ISTOTNEGO DLA NARODU TEMATU ZWROTU "PO 100 MILIONÓW " DO KIESZENI SUWERENA NIE NA WYBUDOWANIE AUTOSTRAD BY KLUCZYKI SIĘ NA NICH DORABIAŁY !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo