Ustawa dyscyplinująca. Polski rząd wysłał do TSUE odpowiedź dot. środków tymczasowych

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ustawa dyscyplinująca. Polski rząd wysłał do TSUE odpowiedź dot. środków tymczasowych
Ustawa dyscyplinująca. Polski rząd wysłał do TSUE odpowiedź dot. środków tymczasowych fot. adam jankowski / polska press
- Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek KE o środki tymczasowe jest niedopuszczalny – poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Muller. Chodzi o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej SN do czasu zakończenia postępowania przed TSUE.

- Rząd w piśmie przesłanym dziś do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazuje, że wniosek Komisji Europejskiej o środki tymczasowe jest niedopuszczalny – oświadczył w mediach społecznościowych Piotr Muller.

Rzecznik rządu dodał, że wnioskowane środki „zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP jakim jest Sąd Najwyższy”. - Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów – stwierdził.

KE wnosi o środki tymczasowe dla Polski
Pod koniec stycznia do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynął wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania środków tymczasowych w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Unijna komisja chce zamrożenia spornych przepisów prawa mówiących o systemie dyscyplinarnym dla sędziów. - Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce, w szczególności ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o organizacji sądów - mówił wówczas na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand. Dodał, że Komisja będzie analizować tekst ustawy przyjętej w czwartek i jej zgodność z prawem Unii Europejskiej.

Skarga do TSUE
W październiku ub.r. Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce. Chciała w ten sposób chronić sędziów „przed kontrolą polityczną”.

W uzasadnieniu stwierdziła, że ustawa PiS dotycząca wymiaru sprawiedliwości nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, gdyż w jej skład wchodzą jedynie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, a te powołuje powołuje Sejm w procedurze mającej charakter polityczny.

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie