Koronawirus w USA. Więzienie i kilka tysięcy dolarów kary za wyjście z domu. Nowy Jork prosi ochotników o pomoc

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Xinhua News/East News
Ameryka przeżywa trudny czas. Przybywa zakażeń, śmiertelnych ofiar, a w szpitalach w największych miastach brakuje środków ochrony osobistej. Za złamanie zakazów w stolicy kraju można trafić za kraty lub zapłacić pięć tysięcy dolarów grzywny.

Burmistrz Muriel Bowser grozi mieszkańcom Waszyngtonu 90 dniami więzienia i grzywną w wysokości 5000 dolarów, jeśli będą wychodzili z domów w czasie pandemii koronawirusa.

Groźba więzienia ludzi wzburzyła nie tylko mieszkańców dystryktu Columbia, ale i obrońców praw człowieka. Ci ostatni zapowiedzieli reakcję.

- Nasze przesłanie pozostaje niezmienne: zostań w domu – powtarza Bowser.

Wyjątki dotyczą tylko zakupów artykułów spożywczych i chodzenia do pracy, która uważana jest w obecnych warunkach za niezbędną. Rekreacja na świeżym powietrzu, taka jak bieganie, jest dozwolona, ​​ale nie może obejmować osób spoza rodziny.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Podobne zasady wprowadziły już sąsiednie stany Maryland i Wirginia, ale dla mieszkańców Waszyngtonu był to szok, choć jest tam tylko 401 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na 160 tysięcy w całym kraju.

- Kary za wyjście z domu to jakieś szaleństwo, napisała na Twitterze Mercedes Schlapp, była szefowa ds. komunikacji strategicznej w Białym Domu i doradca Donalda Trumpa w jego kampanii wyborczej.

A Monica Hopkins, szefowa ACLU – amerykańskiej organizacji non-profit, której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez konstytucję - z Dystryktu Kolumbia, powiedziała, że byłaby głęboko zaniepokojona, gdyby ktoś został rzeczywiście aresztowany za złamanie nakazu wychodzenia z domu.

Departament stołeczny nie wypowiada się na temat egzekwowania prawa, w tym na temat tego, czy mieszkańcy dostaną ostrzeżenia za pierwsze złamanie wyjścia z domu. Przypomina się też, że w mieście jest około 6500 bezdomnych.

Na konferencji prasowej w Białym Domu Trump powiedział, że urzędnicy federalni mają szeroką autonomię w podejmowaniu decyzji. - Pozwalamy gubernatorom robić wszystko, czego chcą, pod naszym nadzorem i konsultują się z nami we wszystkich przypadkach - powiedział Trump.

Na pewno gorsza jest sytuacja w Nowym Jorku, gdzie szpitalom grozi zakorkowanie z powodu lawiny zakażeń koronawirusem. Na dodatek personel medyczny domaga się środków ochrony osobistej, nie mówiąc o respiratorach, których niebawem może zabraknąć.
Pomocą dla Wielkiego Jabłka będzie statek szpitalny marynarki wojennej USNS Comfort, który zacumował w Nowym Jorku. Na jego pokładzie jest tysiąc łóżek i 12 sal operacyjnych, które mogą być uruchomione w ciągu 24 godzin. Jednostka pomoże przeciążonym szpitalom, na statku rozlokowani zostaną pacjenci, którzy nie są zakażeni koronawirusem.

WYWIADY

Gubernator stanu Nowy Jork apeluje też o pomoc ochotników medycznych, bo rośnie liczba zakażeń i choć do szczytu zachorowań na koronawirusa jest jeszcze sporo czasu, to problemy w szpitalach już są. - Proszę, pomóżcie nam - apeluje gubernator Andrew Cuomo, gdy liczba ofiar śmiertelnych w tym stanie wzrosła o ponad 250 osób dziennie. W sumie jest ich już ponad 1200 osób, z czego większość w samym mieście.

Cuomo dodaje, że do rozwiązania kryzysu potrzebna jest dodatkowa armia pracowników służby zdrowia. - Straciliśmy już ponad tysiąc nowojorczyków - mówił gubernator i dodał, że sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna.

Jeszcze przed jego apelem o pomoc, blisko 80 tysięcy byłych pielęgniarek, lekarzy i innych specjalistów zgłosiło się na ochotnika, by wspomagać tych, którzy walczą z pandemią.

- Jestem gotowa zrobić wszystko, czego potrzebują - mówi Jerry Kops, muzyk i była pielęgniarka z Long Island. Czekając na wezwanie, Kops pomaga w domu spokojnej starości w pobliżu swego domu w Shirley, w stanie Nowy Jork.

Nagły przyrost śmiertelnych ofiar w Nowym Jorku jest kolejną oznaką, że walka z pandemią będzie długa i bardzo trudna.

Zakazy pozostania w domach objęły już ponad 235 milionów ludzi w 33 stanach, czyli zakaz obejmuje dwóch na trzech Amerykanów.

Kalifornii też apeluje o wsparcie ochotników medycznych, bo liczba zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu ostatnich czterech dni, a liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii potroiła się.

- Trudne czasy czekają nas przez następne 30 dni, a to bardzo ważne 30 dni - mówił Donald Trump. Im bardziej dzisiaj będziemy się poświęcać, tym szybciej wyjdziemy z kryzysu.

Źródło:
RUPTLY

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? Bądź wegetarianinem, ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl