USA: Ujawniono ściśle tajne dokumenty dot. zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy'ego [WIDEO]

Aleksandra Gersz (AIP)
AP Photo/Jon Elswick/EAST NEWS
Ujawniono 2,8 tys. dotąd ściśle tajnych dokumentów dotyczących zabójstwa amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1963 r. Ponad tysiąc akt wciąż jest jednak niejawnych, o czym ostatniej chwili zadecydował Donald Trump, zgodnie z zaleceniami CIA i FBI.

- Amerykanie zasługują na dostęp do wszystkich informacji o tym kluczowym momencie historii – powiedział amerykański prezydent Donald Trump w czwartek, kiedy po latach ujawniono dokumenty dotyczące śmierci JFK. Zgodnie z decyzją podjętą przez Kongres w 1992 r. wszystkie akta dotyczące zabójstwa 35. przywódcy Stanów Zjednoczonych – liczące łącznie blisko 5 milionów stron – miały być bowiem ujawnione przez Narodowe Archiwa USA dopiero po 25 latach.

To jeszcze bardziej podsycało aurę tajemnicy i doprowadziło do powstania licznych teorii spiskowych, które Amerykanie (i nie tylko) snuli po szokującym 22 listopada 1963 r. Wszystko jednak wskazuje na to, że mimo ujawnienia dokumentów teorie te wciąż pozostaną żywe. Ujawniono bowiem tylko 2 891 aktów spośród 3815. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump zdecydował, że w zamknięciu pozostanie ponad tysiąc dokumentów, a nakłaniać miały go do tego Departament Stanu, CIA, FBI i inne agencje państwowe. Służby obawiały się bowiem, że znajdują się w nich szczegóły operacji i nazwiska żyjących agentów i informatorów, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. - Nie mam dziś innego wyjścia i muszę zaakceptować tę decyzję, aby uniknąć potencjalnych szkód dla bezpieczeństwa naszego narodu – dodał Trump w specjalnej notatce. Informacje te mają zostać zanalizowane pod kątem bezpieczeństwa w przeciągu najbliższych miesięcy. Termin ich odtajnienia ustalono na 26 kwietnia przyszłego roku.

Zabójstwo prezydenta Johna F. Kennedy'ego

John F. Kennedy został zastrzelony, kiedy wraz z żoną i agentami Secret Service przejeżdżał kabrioletem z otwartym dachem ulicami Dallas. Nieco ponad godzinę od zamachu policja zatrzymała podejrzanego Lee Harveya Oswalda, byłego marines i marksistę. Zdaniem komisji Warrena, która prowadziła śledztwo w sprawie śmierci prezydenta, to właśnie Oswald oddał strzały z dachu składnicy książek w Dallas oraz działał sam i nie był członkiem żadnej grupy. Mężczyzna jednak uparcie twierdził, że jest niewinny, a ktoś robi z niego „kozła ofiarnego”. Dwa dni po śmierci Johna F. Kennedy’ego Oswald został zastrzelony, kiedy był eskortowany przez policję do radiowozu. Zastrzelił go gangster i właściciel klubu nocnego Jack Ruby.

Mimo że ujawnione w czwartek dokumenty nie wyjawiają informacji, które diametralnie zmieniają przebieg wydarzeń z listopada 1963 r., niektóre fakty są intrygujące. Jak zauważa „The Times”, w aktach można m.in. wyczytać, że 25 minut przed zamachem na JFK redakcja brytyjskiej gazety lokalnej „Cambridge News” otrzymała anonimowy telefon, w którym powiedziano, że któryś z dziennikarzy powinien zadzwonić do ambasady USA w Londynie, aby otrzymać „szokujące informacje”.

W dokumentach znajdują się również informacje, że Oswald rozmawiał z agentem FBI w mieście Meksyk dwa miesiące przed 22 listopada 1963 r. FBI miało wiedzieć o tym spotkaniu miesiąc przed zabójstwem JFK. Radziecki agent, z którym spotkał się Amerykanin, pracował podobno w departamencie zajmującym się „sabotażem i zabójstwami”, a sam Związek Radziecki – jak wynika z raportu – obawiał się, że Waszyngton oskarży Kreml o zamach na prezydenta i „nieodpowiedzialny generał” z USA odpowie w odwecie atakiem rakietowym.

ZOBACZ TEŻ | Świadek o zabójstwie Johna F. Kennedy'ego

Źródło: BE RTL TVI/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl