USA: rusza proces policjanta, oskarżonego o zabójstwo czarnoskórego George'a Floyda. Sąd zamieniony w twierdzę

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Rusza proces w głośnej sprawie zabójstwa czarnoskórego George'a Floyda przez policjanta. Sprawa ta wywoała masowe protesty przeciwko nienawiści rasowej. Procesowi towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa rozpoczyna się w Minneapolis proces policjanta oskarżonego o tragiczną śmierć George'a Floyda w maju ubiegłego roku. Staje się to dziewięć miesięcy po śmierci czarnoskórego mężczyzny, która wywołała falę protestów w Ameryce przeciwko brutalności policji. Na początek musi zostać wybrana ława przysięgłych w sprawie przeciwko Derekowi Chauvinowi, który został sfilmowany, gdy kolanem przyciska powalonego na ziemię Floyda przez dziewięć minut, a skuty kajdankami miał problemy z oddychaniem.

Szokujące nagranie śmierci Floyda 25 maja 2020 roku wywołało falę protestów „Black Lives Matter” przeciwko brutalności policji i rasowej niesprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych i wielu państwach na całym świecie.

Liczna grupa poznaniaków zebrała się w środę, 10 czerwca na placu Mickiewicza w Poznaniu, aby stanąć razem z ofiarami rasizmu i brutalności policji w pokojowym przemarszu pod hasłem "Black Lives Matter". Podobne protesty odbywają się na całym świecie i są odpowiedzią na zabójstwo czarnoskórego George'a Floyda, który został zamordowany przez policjanta w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Black Lives Matter: Protest przeciwko rasizmowi i brutalnośc...

Sprawa Chauvina jest pod wieloma względami niezwykła: stawi się na niej czołówka prawników, będzie objęta ścisłą ochroną i będzie transmitowana na żywo. Biuro prokuratora generalnego stanu Minnesota zwróciło się do Neala Katyala, który prowadził sprawy przed Sądem Najwyższym, aby pomógł w oskarżeniu policjanta.

Katyal opisał proces Chauvina jako „przełomową sprawę karną, jedną z najważniejszych w historii narodu”. Ashley Heiberger, były policjant, który pracuje jako doradca ds. działań funkcjonariuszy powiedział, że fakt, iż policjant został oskarżony o nadużycie siły, samo w sobie jest szczególne. - Okoliczności związane ze sprawą 44-letniego Chauvina są tak niepokojące, że według mojej najlepszej wiedzy żaden funkcjonariusz ani żadna organizacja policyjna nie broniłaby jego postępowania – powiedział Heiberger.

Trzej inni funkcjonariusze zaangażowani w aresztowanie Floyda - Alexander Kueng, Thomas Lane i Tou Thao - mają mniejsze zarzuty i będą sądzeni oddzielnie. Wszyscy czterej policjanci zostali zwolnieni ze służby. Aresztowanie Floyda było spowodowane podejrzeniami, że próbował on zapłacić w sklepie fałszywym banknotem 20-dolarowym.

Chauvin został jesienią ubiegłego roku zwolniony z więzienia po wpłaceniu wysokiej kaucji i oczekuje się, że nie przyzna się do winy. - Chauvin działał zgodnie z polityką policji, wyszkoleniem i swoimi obowiązkami. Zrobił dokładnie tak, jak go wyszkolono - twierdzi jego prawnik Eric Nelson.

Według Nelsona Floyd zmarł w wyniku przedawkowania narkotyku. Podczas sekcji zwłok znaleziono ślady narkotyku w jego organizmie, ale stwierdzono, że przyczyną śmierci było „ucisk na szyję”. Ben Crump, prawnik reprezentujący rodzinę Floydów powiedział, że spodziewa się, iż obrona brutalnie zaatakuje postać Floyda. - Będą wyciągać przeciwko niemu wszelkie możliwe brudy i spróbują sprawić, że zapomnimy o tym, co widzieliśmy na filmie, jak był on przyciskany przez policjanta do ziemi - powiedział.

Wystarczy, by jeden przysięgły był przeciwny uznania policjanta winnym śmierci Floyda, a doszłoby do zawieszenia ławy przysięgłych i zapewne zapoczątkowałoby kolejną falę demonstracji. Dlatego władze zmobilizowały tysiące policjantów i członków Gwardii Narodowej, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas procesu.

Gmach sądu hrabstwa Hennepin, w którym odbywa się proces, przypomina obecnie obóz otoczony betonowymi barierami i ogrodzeniem z drutu kolczastego. Przyszłym przysięgłym przedstawiono 15-stronicową ankietę. "Na ile jesteś przychylny, a na ile przeciwny ruchowi Black Lives Matter?" - to jedno z pytań. "Czy kiedykolwiek oglądałeś film ze śmierci George'a Floyda?. Jeśli tak, ile razy?" - padło w kolejnym pytaniu.

Przyszłych przysięgłych pyta się również: "Czy Ty lub ktoś bliski uczestniczyliście w którejkolwiek z demonstracji lub marszu przeciwko brutalności policji?" Oczekuje się, że prokuratorzy przedstawią zeznania pewnej czarnoskórej kobiety, która twierdzi, że Chauvin użył wobec niej siły w 2017 roku. Na świadka ma zostać wezwany również nastolatek, który sfilmował moment zatrzymania Floyda.

Otwarcie rozprawy sądowej zaplanowano na 29 marca, a wyrok spodziewany jest pod koniec kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl