USA i Polska zorganizują międzynarodowy szczyt o...

  USA i Polska zorganizują międzynarodowy szczyt o bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie. Szczyt odbędzie się 13-14 lutego w Polsce

  Wojciech Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Stany Zjednoczone i Polska zorganizują w lutym w naszym kraju międzynarodowy szczyt poświęcony pokojowi na Bliskim Wschodzie, z położeniem głównego nacisku na Iran - zapowiedział Mike Pompeo, sekretarz stanu USA w rozmowie z telewizją Fox News.
  USA i Polska zorganizują międzynarodowy szczyt o bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie. Szczyt odbędzie się 13-14 lutego w Polsce

  ©Bartek Syta

  Jak zapowiedział Pompeo, szczyt odbędzie się 13 i 14 lutego w Polsce, a uczestniczyć w nim mają przywódcy z krajów Azji, Afryki, w tym Bliskiego Wschodu, Europy oraz półkuli zachodniej.

  - Te kraje zgromadzą się, by wspólnie pochylić się nad kwestią stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie, zapewnieniu wolności i bezpieczeństwa w tym regionie. Ważnym elementem tego procesu jest zapewnienie, że Iran nie będzie czynnikiem destabilizującym - powiedział Pompeo telewizji Fox News.

  Telewizja zauważa, że to kolejny krok administracji Donalda Trumpa w "kampanii nacisku" na władze Iranu. W listopadzie prezydent Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia z Iranem, zawartego jeszcze przez prezydenta Baracka Obamę, znoszącej sankcje amerykańskie wobec tego bliskowschodniego kraju.
  Wycofanie się z porozumienia z Iranem przez Stany Zjednoczone skrytykowało wiele krajów europejskich, które stwierdziły, że może to zagrozić procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Unia Europejska pozostaje nadal sygnatariuszem porozumienia. Z kolei administracja Trumpa utrzymuje, że pomimo zawarcia porozumienia władze irańskie wciąż wzniecają niepokoje na Bliskim Wschodzie.

  W piątek po południu komunikat w sprawie szczytu wydało też polskie MSZ.
  "Mamy przyjemność poinformować, że Rzeczpospolita Polska i Stany Zjednoczone będą współgospodarzami “Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone państwa z całego świata" - głosi komunikat.

  "Zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie leży w żywotnym interesie całej wspólnoty międzynarodowej. Państwa uczestniczące w spotkaniu będą miały sposobność podzielenia się swoimi ocenami oraz przedstawienia propozycji na temat przyszłości regionu. W trakcie spotkania będą miały miejsce dyskusje na temat kwestii kluczowych dla stabilności Bliskiego Wschodu dotyczących m.in. terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działalności różnych aktorów i grup interesów w regionie.
  Społeczność międzynarodowa podziela szereg obaw związanych z zagrożeniami dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Spotkanie ministerialne będzie zatem okazją do dialogu na ten temat i budowania konsensusu wokół konieczności wzmocnienia architektury bezpieczeństwa oraz zwiększania stabilności.
  Spotkanie ministerialne, które wspólnie organizujemy, jest również wyrazem strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską, służącego realizacji wspólnych interesów w obszarze promocji międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa" - dodaje ministerstwo.

  Zapowiedź konferencji skrytykował Paweł Zalewski, były europoseł PO. - Administracja Trumpa planuje w Warszawie konferencję, której głównym celem jest postawienie pod międzynarodowym pręgierzem Iranu. Wbrew stanowisku Unii Europejskiej, które jest zniuansowane. Polska jako koń trojański USA w UE? Jakie to da nam korzyści? - napisał na Twitterze.

  Wtórował mu były minister obrony Tomasz Siemoniak z PO: - Wolałbym też, żeby publicznie o każdej tego typu międzynarodowej konferencji w Warszawie informował najpierw polski rząd i MSZ. Chyba, że tylko zapewniamy salę i catering.
  Inicjatywę pochwaliła natomiast ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która napisała na Twitterze, że sekretarz Pompeo w ważnym przemówieniu o Bliskim Wschodzie zwraca uwagę na rolę Polski: „Przyjaciele i partnerzy Ameryki, od Korei Południowej po Polskę, przyłączyli się do nas, aby powstrzymać irańską falę destrukcji w regionie i globalną kampanię terroru”.  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ku przestrodze władz Polski

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kodeks Karny:
  Art. 117. § 1. Kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze...rozwiń całość

  Kodeks Karny:
  Art. 117. § 1. Kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

  § 3. Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze przeciwko Iranowi

  Ministrant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wkrótce zabraknie państw na świecie, wobec których Polska, na polecenie jankesów, będzie się jawić jako wróg. Ale to jest poza sferą rozumową wszystkich Płaszczaków. Byle do jesiennych wyborów...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  My zapłacimy a USA "wybuduje" demokrację bliskim wschodzie i zarobi miliardy. hahahahahahahaha

  kreatywny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mam nadzieję że przynajmniej poklepie nas po plecach na dowód niezwykłej przyjaźni dwóch mocarstw.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miły gest

  normals (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  w naszą stronę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo