USA. Demokraci wygrywają w Georgii. Republikanie tracą Senat

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Zwolennicy Warnocka świętują zwycięstwo swojego kandydata
Zwolennicy Warnocka świętują zwycięstwo swojego kandydata Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Senator Demokratów Raphael Warnock wywalczył reelekcję w pojedynku o mandat senatora ze stanu Georgia – podała telewizja NBC News, opierając się na częściowych wynikach drugiej tury wyborów. Jego zwycięstwo oznacza, że Demokraci będą mieć 51 mandatów w 100-miejscowym Senacie, o jeden więcej niż przed tegorocznymi wyborami.

Demokraci wygrywają w Georgii

Po podliczeniu głosów z 97 proc. komisji wyborczych, Warnock – pastor kościoła baptystów w Atlancie – prowadzi z przewagą 1,2 p.p. nad byłą gwiazdą futbolu amerykańskiego Herschelem Walkerem, lecz pozostałe do podliczenia głosy zdecydowanie faworyzują Demokratę.

Zwycięstwo Warnocka oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla Demokratów. Obecnie jest to 50-50, lecz decydujący głos ma wiceprezydent Kamala Harris, co zapewnia większość Demokratom. Zwiększony stan posiadania pozwoli partii prezydenta przejąć pełnię władzy w komisjach, a także uprawnienia do wzywania świadków do składania zeznań lub dokumentów, co ma znaczenie w kontekście ewentualnych śledztw parlamentarnych. Ułatwi też to zatwierdzanie kandydatów prezydenta na sędziów federalnych i na stanowiska dyplomatyczne.

Mimo zwycięstwa w Senacie, Demokraci stracili większość w Izbie Reprezentantów, gdzie od stycznia Republikanie będą mieć 222 mandaty, zaś Demokraci - 213.

Najdroższa kampania wyborcza

Warnock to pastor kościoła baptystów w Atlancie, w którym kiedyś kazania wygłaszał Martin Luther King. Do Senatu dostał się w 2020 r. w ramach wyborów uzupełniających, stając się pierwszym czarnoskórym senatorem z Georgii. Walker, również Afroamerykanin, to była gwiazda futbolu amerykańskiego i właściciel firmy cateringowej, którego kandydaturę od początku promował były prezydent Donald Trump.

Wtorkowa druga tura była konieczna po tym, jak 8 listopada żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 50 proc. głosów. Ich wyścig był „najdroższym” pojedynkiem wyborczym w kraju; tylko na kampanię w samej drugiej turze obie partie przeznaczyły łącznie ponad 80 mln dolarów.

Wyborcze kontrowersje w stanie Georgia

Kampania w Georgii była też jedną z najbardziej kontrowersyjnych, głównie dzięki sprawom obyczajowym związanym z Walkerem, który był oskarżany m.in. o płacenie za aborcję swoim partnerkom (Walker stanowczo wypowiada się przeciwko aborcji) i przemoc domową.

Zwycięstwo Warnocka jest już kolejną wygraną kandydatów Demokratów w stanie, który do niedawna był uważany za solidnie konserwatywny. W 2020 r. Joe Biden został pierwszym od prawie 20 lat politykiem Demokratów, który wygrał w tym stanie wybory na prezydenta.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl